Zanieczyszczone powietrze w domu jest wynikiem działania wielu czynników. Należy do nich sposób opalania wnętrza, liczba samochodów przejeżdżająca za oknem, częstotliwość wietrzenia, a nawet ukształtowanie terenu.
Przykładowo – w kotlina gęsta mgła utrzymuje się dłużej, a wraz z nią dłużej utrzymuje się również smog. Ponadto na stopień zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniu wpływa też ilość pyłków kurzu czy sierści zwierząt, które znajdują się w domu. Z tego powodu oczyszczacz powietrza staje się urządzeniem, które może okazać się w Twoim domu niezbędne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Oczyszczacz powietrza – czy na pewno go potrzebujesz?
W wielu wypadkach może się wydawać, że powietrze w naszym mieszkaniu spełnia najważniejsze wymogi dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twoich bliskich. Jak rozpoznać, czy w Twoim domu powinien znaleźć się oczyszczacz? Twoją uwagę powinien zwrócić przede wszystkim stan zdrowia. Częste infekcje układu oddechowego mogą wskazywać, że stan powietrza nie jest wystarczająco dobry. Oczyszczacz powietrza jest również niezbędny w miejscach o podwyższonej ilości smogu w powietrzu, przede wszystkim w miastach i na południu Polski. Sprawdź oczyszczacze powietrza w Neonet i sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie.
Oczyszczacz powietrza do domu – jaki wybrać?
Wybierając najlepszy oczyszczacz powietrza, koniecznie zwróć uwagę na kilka aspektów, takich jak rodzaj filtra, współczynnik CADR i dodatkowe funkcje.
Rodzaj filtra
Najczęściej spotykanym rozróżnieniem wśród dostępnych na rynku urządzeń jest podział filtrów na EPA, HEBA oraz ULPA. Filtry EPA filtrują drobiny o największych rozmiarach, dlatego ich skuteczność jest stosunkowo najmniejsza, nie przydadzą się do prawidłowego filtrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem, za to nieźle poradzi sobie z kurzem.
Filtry HEPA wykonane są z polipropylenu złożonego w cienkie arkusze włókien, dzięki czemu filtr jest gęsty i pochłania różnej wielkości cząsteczki chemiczne znajdujące się w powietrzu. Należy pamiętać, że tak jak każdy inny filtr, filtr HEPA również należy wymieniać, ponieważ z biegiem lat jego skuteczność może ulegać obniżeniu.
Najbardziej oczyszczające właściwości wykazują filtry ULPA, które stosowane są w sytuacjach, kiedy chcemy uzyskać sterylne warunki. Dlatego też stosowane są w szpitalach, laboratoriach oraz podczas produkcji nanokomponentów elektronicznych.
Oczyszczacz powietrza – współczynnik CADR
Ten istotny parametr wskazuje szybkość dopływu czystego powietrza i pozwala określić czystość uzyskiwanego powietrza. Współczynnik CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, jakie zostało przefiltrowane w ciągu ostatniej godziny.
Oczyszczacz powietrza – funkcje dodatkowe
Poza rodzajem filtra oraz tempem jego filtrowania zwróć uwagę również na dodatkowe opcje, które mogą poprawić jego funkcjonalność. Najczęściej spotykanymi dodatkami są możliwość nawilżania powietrza oraz wskaźnik zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Pierwszy pozwoli Ci poprawić jakość powietrza, dzięki czemu oddychanie będzie przyjemniejsze. Drugi natomiast umożliwi Ci dopasowanie działania urządzenia do warunków panujących dookoła.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)