Z dniem 29 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r., która reguluje prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej.
Z dniem 29 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r., która reguluje prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej i obowiązki dewelopera związane z podjęciem przedsięwzięcia deweloperskiego. Ustawa wprowadza jednolite dla wszystkich deweloperów zasady współpracy z klientami. Nowe rozwiązania niewątpliwie przyczynią się do ochrony klientów deweloperów zarówno przed ich nieuczciwością, jak i upadłością. Przyczynią się także do ujednolicenia zasad prowadzenia inwestycji deweloperskich oraz, miejmy nadzieję, do wyeliminowania z rynku nieuczciwych deweloperów.
Ustawa wprowadza m.in. obowiązkowy otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy, który deweloper ma założyć dla danej inwestycji. Pieniądze na nim zgromadzone będą wypłacane przez bank na określonych warunkach. W przypadku zamkniętego rachunku powierniczego, bank wypłaca deweloperowi środki pieniężne, wpłacone przez nabywcę po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności. Natomiast w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, bank wypłaca deweloperowi środki po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Na bank ustawa nakłada obowiązek kontroli zakończenia każdego z etapów przedsięwzięcia deweloperskiego przed dokonaniem wypłaty. Ustawa nakłada też na dewelopera obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego, dotyczącego danego przedsięwzięcia, według określonego wzoru i doręczenia go wraz z załącznikami klientowi. Ponadto deweloper jest obowiązany przekazać nabywcy szczegółowe informacje dotyczące swojej sytuacji prawno-finansowej, przedsięwzięcia, a także zapewnia możliwość zapoznania się z dokumentacją (księgą wieczystą, KRS, pozwoleniem na budowę, sprawozdaniem finansowym za ostatnie dwa lata i projektem architektoniczno-budowlanym).
Nowe przepisy wprowadzają też warunki dotyczące treści umowy deweloperskiej, nakładają na nią wymóg formy aktu notarialnego, obowiązek wpisu roszczeń do księgi wieczystej oraz obowiązek pokrycia przez dewelopera połowy kosztów notariusza i opłat sądowych. Ustawa wprowadza też zasady odstąpienia od umowy. Zgodnie z nią, nabywca ma prawo odstąpić od umowy w terminie 30 dni, jeżeli umowa nie zawiera elementów określonych w ustawie, jeśli informacje w niej zawarte nie są zgodne z prospektem lub z załącznikami, jeżeli deweloper nie doręczył prospektu; lub kiedy informacje w prospekcie lub w załącznikach są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym; lub gdy prospekt nie zawiera informacji określonych we wzorze stanowiącym załącznik do ustawy. Nabywca ma też prawo odstąpić od umowy w przypadku nieprzeniesienia na niego prawa własności w terminie określonym w umowie deweloperskiej. Jednak przed skorzystaniem z tego prawa jest zobowiązany wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa własności. W przypadku skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia, umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)