Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej stają się podatnikami VAT, jeżeli okoliczności towarzyszące wykonywaniu czynności wskazują na zamiar wykonywania tych czynności w okolicznościach charakterystycznych dla działalności gospodarczej.
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej stają się podatnikami VAT, jeżeli okoliczności towarzyszące wykonywaniu czynności wskazują na zamiar wykonywania tych czynności w okolicznościach charakterystycznych dla działalności gospodarczej. Nie ma przeszkód, aby podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabył nieruchomość do majątku prywatnego, który byłby wyłączony z systemu VAT. Musi jednak w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania danej nieruchomości w ramach majątku osobistego.
Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT w sytuacji gdy nabył ją w celu wybudowania na niej budynku wielomieszkaniowego jednak z tego celu zrezygnował i zamierzał sprzedać działkę. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że transakcja podlegać będzie opodatkowaniem podatkiem VAT. Dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dla uznania danego majątku za prywatny nie wystarczy jedynie, fakt, że jako taki został nabyty, istotny jest bowiem również sposób jego wykorzystania w całym okresie posiadania oraz działania podejmowane w celu jego sprzedaży. Aby majątek uznać za prywatny, musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Zaznaczyć należy również, że nie ma przeszkód do tego, aby podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabył nieruchomość do majątku prywatnego, który byłby wyłączony z systemu VAT i sprzedaż takiego majątku również nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik musi jednak w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania danej nieruchomości, czy jej części w ramach majątku osobistego, co w przedmiotowej sprawie w ocenie organu nie miało miejsca, gdyż wnioskodawca w żaden sposób nie wykorzystywał posiadanej nieruchomości do celów osobistych. Przykładem takiego wykorzystania działki mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zainteresowany dokonał nabycia nieruchomości na współwłasność z zamiarem założenia z pozostałymi współwłaścicielami spółki w oparciu o ww. nieruchomość, która miałaby na niej wybudować budynek wielorodzinny na wynajem albo na sprzedaż. Nieruchomość, którą wnioskodawca zamierza sprzedać, nie była przez niego wykorzystana w działalności gospodarczej, ale z takim zamiarem była nabyta. Zatem zdaniem organu sprzedaż działki zostanie dokonana w warunkach wskazujących na działalność gospodarczą. Oczywistym jest, że inwestycja w postaci nabycia gruntu w celu przeznaczenia nieruchomości do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej została dokonana z zamiarem osiągnięcia zysków w przyszłości. Czynności takie jak poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy zatem uznać za działalność gospodarczą, pomimo że zamiar ten nie został zrealizowany. Sprzedaż nieruchomości, o której mowa w rozpatrywanej sprawie, będzie zatem podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na to, że wnioskodawca będzie występował w związku z jej sprzedażą w charakterze podatnika wyprzedającego majątek związany z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej.
Na podstawie interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 lipca 2014 r. sygn. ILPP1/443-282/14-4/HW
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)