Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowy wymiar sprawiedliwości

Nowy wymiar sprawiedliwości

W sąsiedztwie siedziby krakowskiej prokuratury, na rogu ulic Mosiężniczej i Przy Rondzie, powstaje nowa inwestycja – Sąd Apelacyjny oraz Krajowe Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur.

W sąsiedztwie siedziby krakowskiej prokuratury, na rogu ulic Mosiężniczej i Przy Rondzie, powstaje nowa inwestycja – Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Krajowe Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur wraz z zapleczem. Pierwszy budynek ma spełniać odpowiednie standardy wymiaru sprawiedliwości, w Centrum odbywać się zaś będą szkolenia sędziów oraz prokuratorów. Inwestorem głównym przedsięwzięcia jest Sąd Apelacyjny, a inwestorem zastępczym – Inwestorska Projektowa Spółdzielnia Pracy „Inwestprojekt” w Krakowie. Całość inwestycji ma być gotowa do 21 lipca 2010 r.

Funkcjonalność przede wszystkim
Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektu budynku Sądu Apelacyjnego i zaplecza szkoleniowego w Krakowie wygrała RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska Sp. z o.o. W dużym stopniu decydowały zaproponowane rozwiązania funkcjonalne, estetyka oraz wysokość budynków, maksymalnie pięć kondygnacji – mówi sędzia Jan Kremer, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Łącznie powstaną trzy budynki: sąd, centrum kształcenia oraz tzw. zaplecze. Wspólna będzie część podziemna, a w niej parking na około 100 samochodów, pomieszczenia gospodarcze, techniczne i archiwa. Budowę nowego Sądu Apelacyjnego w Krakowie planowano już od kilku lat. Dotychczasowy budynek mieści się od 18 lat w niewielkiej kamienicy przy ulicy Mogilskiej. Wąskie korytarze, a przede wszystkim bardzo małe sale rozpraw to główne mankamenty tego obiektu. W gmachu nowego Sądu Apelacyjnego ma być sześć dużych sal rozpraw. Będą one rozmieszczone na parterze i na pierwszym piętrze. W sądzie przewiduje się podział przestrzeni na dostępną dla publiczności oraz dla sędziów i pracowników. Pełna dostępność będzie dotyczyła sal rozpraw i pomieszczeń kierownictwa sądu – dodaje sędzia Kremer. W gmachu sądu będzie znajdować się także biblioteka.

W trosce o wysokie standardy kształcenia kadr
Drugi powstający budynek to Krajowe Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur, powołane ustawą z 1 lipca 2005 r. Jego tymczasową – do 31 grudnia 2009 r. – siedzibą jest Warszawa, docelową zaś – Kraków. Centrum, którego celem jest wprowadzenie jak najwyższych standardów kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości, jest jednostką organizacyjną podległą ministrowi sprawiedliwości. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, szkolenia obejmą: sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, zawodowych kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury. Działalność szkoleniowa realizowana będzie głównie poprzez seminaria, konferencje, sympozja, zajęcia warsztatowe i działalność wydawniczą. Zgodnie z projektem architektonicznym, na dolnych kondygnacjach budynku Krajowego Centrum Kształcenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur znajdzie się duża sala konferencyjna oraz sale seminaryjne do prowadzenia zajęć. Pomieszczenia te będzie można również zaaranżować na sale rozpraw. Wyższe piętra będą stanowiły część administracyjno-biurową. Pojawią się tam sale przeznaczone do prowadzenia zajęć w mniej licznych grupach.

Łatwiej, szybciej, sprawniej
Trzeci budynek inwestycji to tzw. zaplecze. Będzie to przede wszystkim hotel z wydzieloną częścią do pracy własnej uczestników szkolenia. Warto zaznaczyć, że należący do sądu teren, na którym powstaje inwestycja, jest dobrze skomunikowany z dworcem PKS i PKP. Jest to szczególnie istotne dla stron, a także dla przyszłych słuchaczy i pracowników, którzy będą musieli dojeżdżać.

Obecnie gotowe są dwie kondygnacje wszystkich trzech obiektów (stan surowy). Prace cały czas trwają. Inwestor jest zadowolony z tempa prac budowlanych. Przypomina, że wykonawca (konsorcjum składające się z Zakładu Techniczno-Budowlanego Polbau Sp. z o.o. w Opolu oraz Elektromontaż Rzeszów SA) wszedł na plac budowy 1 października 2007 r. Przyjęto 34-miesięczny cykl inwestycji i obecnie przypada jego ósmy miesiąc. Centrum w Krakowie ma być oddane w pierwszej kolejności – do 30 czerwca 2009 r. Rozpoczęcie roku szkoleniowego w nowych obiektach planuje się na 1 września 2009 r. Pozostałe budynki mają być gotowe w lipcu 2010 r.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" | 2008-08-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemgaraże do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Jasielskilokale użytkowe na wynajem powiat Oświęcimskimieszkania na wynajem gmina Wyrykimieszkania na sprzedaż gmina Jejkowicemieszkania na sprzedaż w Ptaszkowiedomy na wynajem w Jeziorkudomy na sprzedaż w Andrzejowie

Deweloperzy

);