Jak jednak sprawić, by nowoczesne wnętrze spełniało powyższe wymagania i jednocześnie nie traciło indywidualnego charakteru?
Wielu inwestorów, decydując się na kupno domu, nie szuka projektów pełnych wymyślnych form, skomplikowanych planów czy szalenie finezyjnych wnętrz, lecz marzy o prostych wnętrzach pełnych światła. Jak jednak sprawić, by nowoczesne wnętrze spełniało powyższe wymagania i jednocześnie nie traciło indywidualnego charakteru?
Urok klasycznych zestawień w salonie
Podczas aranżacji nowoczesnych wnętrz warto wesprzeć się klasyką i to zarówno, jeśli chodzi o zestawienia barw powszechnie uważanych za eleganckie, jak i materiałów kojarzących się ze współczesnością. Przykładowo, dyskretny beż podłogi w salonie będzie doskonale komponował się z delikatną szarością miękkiego dywanu i stalową barwą foteli. Aranżację tę dodatkowo podkreśli świetlista biel ścian, która optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Jednak, by całość nie wydawała się zbyt jednolita, można wprowadzić kontrast. W tym celu warto zdecydować się np. na ciemny kolor drewnianych drzwi, schodów czy też szerokie fronty szafek w podobnym odcieniu. Punkt centralny może stanowić ciekawa obudowa kominka, który nie tylko stanie się punktem centralnym całej aranżacji, ale także będzie wspaniale podkreślał wypoczynkowy charakter pomieszczenia.
Bardzo istotne może okazać się też łączenie różnych materiałów i faktur, które kontrastując ze sobą, nie wprowadzą do wnętrza niepotrzebnego chaosu. Warto wiedzieć, że w nowoczesnych wnętrzach trzeba zadbać o porządek i harmonię, a najlepszą receptą do ich osiągnięcia jest umiar. Aranżując wnętrza zgodnie z tą zasadą, pamiętajmy, że np. szklany stolik do kawy doskonale będzie się prezentował na miękkim dywanie, jednak obicia foteli w takim przypadku nie powinny już być welurowe. Niewskazane będą tu również wszelkiego rodzaju narzuty na kanapę czy ciężkie zasłony. Najlepiej zastosować tu odbijającą światło, lśniącą terakotę, która będzie współgrać z blatem stolika. Nowoczesności i elegancji wnętrzu doda obłożenie jednej ze ścian marmurem, granitem bądź – w tańszej wersji – kafelkami imitującymi płyty z tych kamieni. Materiały te doskonale nawiążą do posadzki, a jednocześnie wprowadzą nieco urozmaicenia.
W kuchni mile widziane są takie materiały jak plastik czy metal, jednak w połączeniu z ciepłym drewnem lub szklanym blatem stołu. W ten sposób nawiążemy do sposobu aranżacji pozostałych pomieszczeń, a jednocześnie, co bardzo istotne w kuchni, nie zakłócimy funkcjonalności i nowoczesności wystroju.
Planując aranżację nowoczesnych pomieszczeń, nie możemy zapominać również o tym, że duże znaczenie ma sama forma mebli. Powinna być ona prosta i oszczędna. Fotele o kształcie zbliżonym do sześcianu podkreślą nowoczesność wnętrza, a np. ich metalowe nóżki sprawią, że jednocześnie nie będą się wydawać zbyt ciężkie. Należy również zrezygnować z zakupu kanap z dużymi oparciami oraz wielkim poduszkami – często, wbrew pozorom, są one mniej wygodne, a jednocześnie optycznie przytłaczają pomieszczenie i sprawiają, że mebel wydaje się zajmować więcej miejsca. Niepolecanym rozwiązaniem jest także ogromny regał zasłaniający całą ścianę (tzw. meblościanka). W takim przypadku lepiej zdecydować się na półki lub powiesić na jednej ścianie podłużne szafki. Taka ażurowa konstrukcja doda całości wystroju nieco finezji, a przy okazji nie zmniejszy optycznie salonu.
Przy projektowaniu nowoczesnego wnętrza należy pamiętać o funkcji, jaką odgrywa widoczna dla oka pusta przestrzeń. Im jest jej więcej, tym większe poczucie panującego wokół ładu. Temu samemu służy prostota podziałów i harmonia stonowanych barw całej aranżacji.
Poszukiwanie nowoczesnej formy w sypialni
Geometria niezaprzeczalnie kojarzy nam się z nowoczesnością, tak samo jak minimalizm i oszczędność form. Skojarzenia te łatwo przełożyć na aranżację salonu czy jadalni. Trudniej to osiągnąć w sypialni czy pokoju gościnnym. W tych przypadkach trzeba szczególnie uważać, by wnętrza nie straciły swego charakteru kojarzonego z intymnością i wypoczynkiem. Dlatego niezwykle ważny jest tu dobór odpowiednich mebli oraz zastosowanie nieco innych materiałów niż w pozostałej części domu. Nie oznacza to oczywiście całkowitej rezygnacji ze współczesnego wzornictwa. Jednak warto zastosować pewne chwyty, które sprawią, że wnętrza będą nowoczesne i przytulne jednocześnie. Jeśli więc do głównej sypialni wybierzemy podwójne łóżko, np. bez ograniczającego przestrzeń zagłówka, pamiętajmy, by dobrać do niego odpowiednią kapę, która sprawi, że będzie wyglądało na bardziej komfortowe. Nie musi być to od razu welurowa narzuta z wzorem – wystarczy jasna tkanina, np. len lub bawełna. Jeśli do tego dobierzemy miękką wykładzinę w jednolitym kolorze, to stworzymy wnętrze wyglądające nowocześnie, a jednocześnie wygodne. Szafki nocne czy półki wiszące w sypialni powinny zajmować jak najmniej miejsca, a kształtem mogą nawiązywać do mebli w salonie czy jadalni, tak aby cały dom wydawał się aranżacyjną całością. Jeśli sypialnia ma jednocześnie pełnić funkcję pokoju do pracy, warto pamiętać, by biurko wyglądało na lekkie i nowoczesne. Doskonale sprawdzi się np. z jasnego drewna, na niezbyt grubych nogach.
W sypialni warto również zastosować kontrast, np. dzięki dyskretnej tapecie na jednej ze ścian całość nie będzie wyglądała monotonnie, a jednocześnie jej delikatny wzór lub wyróżniający się kolor sprawi, że wnętrze wyda się bardziej interesujące i stylowe.
W galerii dodatków
Liczba dodatków i dekoracji dostępnych na rynku jest obecnie ogromna, tym samym wybór tych odpowiednich wydaje się niezwykle trudny i zdaje się wymagać długich godzin poszukiwań. Proste, oszczędne aranżacje mogą nieco ułatwić te poszukiwania. Minimalizm stylu nowoczesnego czy klasycznego nie jest równoznaczny z całkowitą rezygnacją z wszelkiego dekorowania i upiększania otoczenia. Wręcz przeciwnie – warto takie wnętrza wzbogacić ozdobnymi przedmiotami czy dziełami sztuki. Nie możemy zapominać o tym, że dom powinien być przyjazny i przynajmniej częściowo zdradzać upodobania mieszkańców czy przybliżać ich pasje. Jednak nie można zagracić wnętrza i wypełnić go nadmiarem bibelotów. Wszelkie dodatki będą stanowić potrzebny tu kontrast, a do minimalistycznego wnętrza nie wprowadzą chaosu. Poduszka o wyrazistym wzorze czy wazon w oryginalnym, secesyjnym kształcie będą jedynie podkreślać prostotę mebli.
W salonie warto umieścić także dzieła sztuki. Sprawdzą się tu zarówno monochromatyczne obrazy olejne, jak i odważniejsze w kolorystyce, współczesne grafiki. Ciekawym i tańszym pomysłem jest też zastosowanie fototapety (ta szczególnie sprawdzi się w sypialni). Nie powinna ona być zbyt nachalna, jednak odpowiednio dobrana nada wnętrzom niepowtarzalny styl.
Ożywcza zieleń w domu i nie tylko
Nie tylko dzieła sztuki ożywią nasz dom – tę samą funkcję spełnią żywe rośliny. Tu również wskazany jest umiar. Nie ma żadnych przeszkód, by przy doborze kwiatów doniczkowych kierować się swoimi upodobaniami. Należy przy tym oczywiście pamiętać o wymaganiach samych roślin, które powinno się wziąć pod uwagę zarówno przy zakupie, jak i już przy ustawianiu ich w domu. Odrobina zieleni w sypialni podkreśli jej intymny charakter, a biały storczyk będzie ozdobą nawet najbardziej minimalistycznego salonu. Ważnym elementem wystroju jest też sama doniczka. Jest ona ważna szczególnie wtedy, gdy hoduje się w niej krzew czy nawet małe drzewo, co sprawia, że jest sporych rozmiarów.
Światło jako konieczna ozdoba wnętrz
Nowoczesne wnętrze powinno być przestronne i jasne. Służą temu odbijające światło, gładkie powierzchnie, a także zastosowanie dużej ilości szkła lub ażurów. Jednak, planując aranżację wnętrz, należy też odpowiednio przemyśleć rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia, a także ekspozycję pomieszczeń na światło dzienne. Już na etapie projektowania wystroju dobrze jest zastanowić się nad tym, jaką rolę odegra w nim światło słoneczne. Idealnie będzie, jeśli będzie ono mogło swobodnie odbijać się od napotkanych powierzchni. Dlatego właśnie należy zaplanować taki układ pomieszczeń oraz ich aranżację, aby umożliwić mu swobodne padanie na szklane blaty czy jasne podłogi. Nie warto zastawiać pomieszczeń wysokimi szafami i dębowymi stołami, zwłaszcza w miejscach, gdzie słońce pada najczęściej i utrzymuje się najdłużej. Duże okna są gwarancją, że w pogodne dni słońce będzie doskonale ocieplać i rozjaśniać wnętrza domu, co można dodatkowo podkreślić poprzez zastosowanie jasnych, półprzezroczystych zasłon i białych rolet.
Jednocześnie należy dobrze przemyśleć system sztucznego oświetlenia całego budynku. Warto spróbować zharmonizować go ze światłem naturalnym. Tam, gdzie światło słoneczne dochodzi najrzadziej, warto zastosować rozproszone światło halogenów lub lamp ledowych – będzie ono imitować to naturalne. Można więc umieścić pod sufitem listwę, która podświetlona od spodu, da wrażenie delikatnego i dyskretnego źródła jasności podobnej do promieni słonecznych. Wartym rozważenia rozwiązaniem będzie podświetlenie szafek kuchennych, a także tych w salonie.
Istotne jest, aby także w łazienkach zadbać o odpowiednie oświetlenie. W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się to rozproszone i dyskretne, które najmniej męczy wzrok. Należy pamiętać, by oświetlenie wszystkich pomieszczeń ze sobą korespondowało i było jak najbardziej stonowane i naturalne. Dzięki temu uzyskamy wrażenie ładu i harmonii w całym domu.
Urządzając dom w stylu klasycznym, powinniśmy kierować się zasadą: „mniej znaczy więcej”, przy okazji nie możemy zapominać o własnych upodobaniach i pragnieniach. Połączenie spokojnej elegancji z indywidualnym podejściem do aranżacji na pewno pomoże każdemu stworzyć wnętrza, w których przyjemne będzie nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale także odpoczywanie.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 09/2014 | 2014-07-07
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)