Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowelizacja prawa budowlanego utrudni ogrzewanie domów węglem

Nowelizacja prawa budowlanego utrudni ogrzewanie  domów węglem

Zawiera ona zapis ograniczający swobodną możliwość instalacji pieców węglowych w nowych domach, jeśli pozwolenie na budowę dotyczy budynku, który posiada podłączenie do sieci ciepłowniczej, gazowej lub wykorzystującego odnawialne źródła energii. Zlekceważenie przepisu i późniejsza zmiana sposobu ogrzewania na węglowe może skutkować cofnięciem pozwolenia.

Wejście z życie nowych wytycznych znacząco utrudni życie amatorów tzw. kopciuchów, czyli tanich pieców węglowych wątpliwej jakości, z pewnością jednak wpłynie na poprawę stanu powietrza. To już kolejny krok rządu w walce ze smogiem.

Decyzja o sposobie ogrzewania

Każda osoba starająca się o otrzymanie pozwolenia na budowę musi określić sposób ogrzewania budynku. Dzięki nowelizacji prawa budowlanego, jeśli na tym etapie wybierze przyłącz do sieci ciepłowniczej, gazowej lub OZE, nie będzie mogła zmienić go na piec węglowy. W noweli istnieje wyraźny zapis, mówiący, że: „zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym” jest znaczącym odstąpieniem od obowiązujących warunków pozwolenia na budowę.

W przypadku takiego działania konieczne będzie wystąpienie o wydanie nowych warunków pozwolenia. Jeśli natomiast zmiana zostanie przeprowadzona samowolnie, może skutkować jego całkowitym cofnięciem. Według nowych przepisów podważenie wydanych decyzji możliwe jest przez 5 lat.

Nowela określa również, że projekt architektoniczno-budowlany musi zawierać dokładną informację o technicznym wyposażeniu budynku, z uwzględnieniem przewidzianych źródeł ciepła do ogrzania oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej.
Warto także wspomnieć, że prawo budowlane nakłada na projektanta obowiązek określenia, czy budynek ma możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Został on sformułowany w rozszerzonym art. 33 prawa budowalnego i jest wymagalny pod rygorem odpowiedzialności karnej. W połączeniu z przepisami zawartymi w noweli powinien znacząco zmniejszyć ilość pieców węglowych instalowanych w nowych domach.


Termin wprowadzenia przepisów

Zmiany w obowiązującym prawie budowlanym zostały zatwierdzone przez Sejm. Obecnie nowelizacja czeka na podpis prezydenta. W życie wejdzie pół roku po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią zawarte w niej przepisy dotyczące nowych warunków przyłączu do sieci gazowej, ponieważ one uprawomocnią się dopiero po upływie 12 miesięcy. Zmiany mają na celu ograniczenie smogu, a także stanowią jeden z elementów przygotowawczych do dekarbonizacji zasobów budowlanych, która, według przyjętej przez Polskę dyrektywy EU ma nastąpić do 2050 r.

 

Kolejny krok w walce ze smogiem

Zaostrzenie wspomnianych przepisów prawa budowlanego dotyczących instalacji pieców węglowych ma być uzupełnieniem obowiązującej już uchwały antysmogowej, której celem jest likwidacja starych, słabej jakości kotłów oraz wymiana ich na bardziej ekologiczne. Niektóre polskie miasta postanowiły zaostrzyć przepisy, wprowadzając całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Zarządzenie takie obowiązuje m.in. od 2019 r. w Krakowie. Za naruszanie przepisów możliwa jest kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Część z nich obowiązuje jedynie w Krakowie, inne natomiast na terenie całej Małopolski. Ich egzekwowaniem zajmuje się straż gminna, pracownicy urzędów gminnych oraz policja i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Działanie uchwały antysmogowej od 2019 r. kontrolowane jest również przez UOKiK oraz Inspekcję Handlową, które czuwają nad tym, by najbardziej szkodliwe dla środowiska, przestarzałe piece węglowe zostały całkowicie wycofane ze sprzedaży 

Źródło: KRN.pl | 2020-02-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe do kupieniakamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Tarnówlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Świnoujściedomy na sprzedaż gmina Korczynalokale użytkowe na wynajem gmina Piszczacdomy na wynajem w Marunowiemieszkania na wynajem w Polanicy-Zdrojumieszkania na wynajem w Parlinie

Deweloperzy

);