Trwają prace na kolejną zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z zamierzeniami projektodawców, nowelizacja ma na celu przyśpieszenie powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Trwają prace na kolejną zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z zamierzeniami projektodawców, nowelizacja ma na celu przyśpieszenie powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które ciągle obejmują stosunkowo niewielką cześć obszarów (np. w Krakowie jest to 21,4 proc., w Warszawie – 24,7 proc.).
Podstawowymi zmianami przewidywanymi przez nowelizację jest skrócenie czasu, w którym plan powinien być sporządzony oraz uproszczenie procedur m.in. przez zastąpienie uzgodnień z wymienionymi organami administracji publicznej, procedurą opiniowania. Projekt zakłada także, że planami miejscowymi będzie można objąć m.in. nieruchomości kolejowe (wyłączone z tej możliwości na gruncie dotychczasowych przepisów).
Właściwy projekt został przygotowany przez komisję „Przyjazne Państwo” jeszcze w 2008 r. Ostatecznie Sejm dopiero 20 maja przyjął ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z procedurą legislacyjną, ustawa została przekazana Senatowi, który ma 30 dni na ustosunkowanie się do niej.
Źródło: KRN.pl | 2010-05-26
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)