Rozwijająca się infrastruktura, wzrost zamożności społeczeństwa wpływają korzystnie na rozwój turystyki. Z kolei rozwój turystyki otwiera nowe możliwości inwestowania w nieruchomości – nieruchomości turystyczne.
Rozwijająca się infrastruktura, wzrost zamożności społeczeństwa wpływają korzystnie na rozwój turystyki. Z kolei rozwój turystyki otwiera nowe możliwości inwestowania w nieruchomości – nieruchomości turystyczne.Nieruchomości turystyczne zlokalizowane są najczęściej w miejscowościach górskich lub nadmorskich – tam najwięcej osób wypoczywa podczas wakacji bądź spędza weekendy. Odpowiedzią deweloperów, z całego świata, na ten stan rzeczy są luksusowe kompleksy mieszkaniowe oferujące, oprócz samego mieszkania, szereg udogodnień, takich jak: centra SPA & Wellness, pola golfowe i baseny. Zakup takiej nieruchomości oferuje nie tylko możliwość wyjazdu wakacyjnego do własnego lokum, ale także czerpanie – niemałych – zysków z jego wynajmu turystom. A turyści – coraz bardziej zamożni, chcą wypoczywać w komforcie i nie szczędzą wydatków na nocleg.
Polska jako kraj zróżnicowany geograficznie oferuje turystyczne kompleksy w górach, nad morzem czy na Mazurach. Miejsca, które cieszą się największą popularnością wśród turystów, to Zakopane, Kołobrzeg, Świnoujście, Trójmiasto, Giżycko, Mikołajki i kilka innych. Dodatkowo perspektywa organizacji Euro 2012 korzystnie wpłynie na wzrost atrakcyjności miejscowości turystycznych. Z tych właśnie względów analitycy przewidują około 5-letni rozwój tego segmentu rynku nieruchomości.
Nasi sąsiedzi – Słowacy również oferują szereg kompleksów mieszkaniowych, zlokalizowanych głównie w rejonie Tatr Wysokich. Miejsca te cieszą się ogromną popularnością wśród Niemców i Holendrów. „Atutem” tego regionu Słowacji, oprócz dobrze przygotowanych stoków narciarskich oraz szlaków turystycznych, są tzw. ciepłe źródła, które zapewniają przyjemność kąpieli nawet w mroźne dni.
Inwestycja w mieszkanie „turystyczne” przynosi zwrot rzędu 6-7 proc. w skali roku. Sporym zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości w Bułgarii, która oprócz walorów przyrodniczych przyciąga relatywnie niskimi cenami. Dlatego też rynek turystyczny rozwija się tutaj z roku na rok, a ceny nieruchomości, zarówno tych położonych nad morzem, jak i w górach – ciągle rosną – na poziomie ok. 30 proc. rocznie.
Nie można zapomnieć o Chorwacji, a już na pewno nie o gościnności jej mieszkańców i pięknych krajobrazach, które sprawiają, że turystów w tym kraju ciągle przybywa. Spodziewać się tu można zatem konkretnych zysków z inwestycji w nieruchomości turystyczne, choć z uwagi na szybki rozwój gospodarczy tego kraju, inwestycje te nie są jedynymi, godnymi polecenia. Hiszpania, Francja czy Włochy to kraje, które mają już za sobą boom inwestycyjny i obecnie oferują dość wysokie ceny zakupu mieszkań na wynajem dla turystów. Z drugiej jednak strony, są to kraje odwiedzane przez bardziej zamożnych i cieszące się ugruntowaną „pozycją” turystyczną na całym świecie, co gwarantuje pewny zwrot zainwestowanego kapitału. Inwestując, pamiętajmy jednak, iż rynek nieruchomości turystycznych jest obciążony zwiększonym ryzykiem związanym z koniunkturą gospodarczą.
Dyskusja na forum nt. tego artykułu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)