Wrocław inwestuje w siebie i po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Wrocław inwestuje w siebie i po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W mieście nie tylko są modernizowane stare budynki, takie jak Dworzec Główny czy Teatr Muzyczny Capitol, ale powstają także zupełnie nowe obiekty. Jednym z nich jest Narodowe Forum Muzyki.
22 grudnia 2009 roku zapadła decyzja o budowie Narodowego Forum Muzyki. Tego dnia także Urząd Miasta Wrocławia podpisał umowę na realizację projektu z konsorcjum firm: Mostostal Warszawa S.A., który jest liderem wykonawczym, Acciona Infraestructuras S.A., Wrobis S.A. oraz PHU IWA.
Wrocławski plac Wolności, który rozciąga się wzdłuż południowego odcinka Fosy Miejskiej, zawsze był miejscem, gdzie kwitła kultura i rozrywka. Budowa Narodowego Forum Muzyki tylko przedłuży tę niepisaną tradycję. Przed 1807 rokiem na terenie przylegającym do miejskich umocnień mieścił się wojskowy plac ćwiczeń i pałac królów pruskich. W 1807 roku Napoleon nakazał likwidację znajdujących się tu wówczas miejskich fortyfikacji, a na ich miejscu urządził promenadę rekreacyjno-spacerową. Poszerzony plac (nazywany także placem Ćwiczeń albo Zamkowym) stanowił jeden z symboli potęgi Prus, dlatego często odbywały się tu większe publiczne uroczystości i defilady. Po zakończeniu II wojny światowej przez plac prowadziła tymczasowa linia kolejowa, zmierzająca ku dworcowi Świebodzkiemu i Marchijskiemu. Służyła głównie do wywozu gruzu i cegieł ze zniszczonego miasta. W tamtym okresie przemianowano plac Wolności na plac Prezydenta Bolesława Bieruta i taki stan utrzymywał się aż do połowy lat 50. Na początku XXI wieku powstał tu skatepark, jednak 14 sierpnia 2005 został zlikwidowany z powodu śmiertelnego wypadku. W 2007 roku na placu rozpoczęły się prace archeologiczne w związku z planowaną budową Narodowego Forum Muzyki. Aktualnie trwa tu pierwszy etap budowy – Obecnie wykonujemy przekładki instalacji wodociągowej, trakcyjnej, elektrycznej, c.o, realizujemy ściany szczelinowe pozwalające na wykonanie głębokiego wykopu dla parkingu podziemnego i kondygnacji podziemnych budynku głównego – informuje Kinga Romanowska, p.o. Kierownika Działu Public Relations w Mostostalu Warszawie.
– Narodowe Forum Muzyki jest obiektem o najnowocześniejszych założeniach architektonicznych – zaznacza Agnieszka Frei, Kierownik Marketingu Filharmonii Wrocławskiej. Zaprojektowany został przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates. Projekt zakłada budowę sali koncertowej na 1800 osób, trzech sal kameralnych, sali prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowego, studia nagrań, przestrzeni wystawienniczej, biblioteki tematycznej i parkingu podziemnego. Sercem Narodowego Forum Muzyki będzie główna sala koncertowa z doskonałą akustyką, umiejscowiona w budynku stanowiącym niezależną konstrukcję. – Światowy poziom akustyki zapewnią specjaliści z firmy Artec Consultants Inc z Nowego Jorku – tłumaczy Agnieszka Frei. Dookoła sali znajdą się tak zwane komory akustyczne, których zadanie będzie polegać na wzmacnianiu i odbijaniu dźwięku. Zastosowanieotwieranych wrót do tych przestrzeni oraz podwieszanych wewnątrz ekranów pozwoli odpowiednio regulować i sterować dźwiękiem w zależności od rodzaju koncertu. Podwieszony zostanie również specjalny sufit, którego kształt, podział na kilkanaście niezależnych elementów oraz możliwość ich regulacji w pionie ułatwi dostosowanie sali do potrzeb przedstawienia. W suficie tym znajdą się też elementy oświetlenia i nagłośnienia. Projekt zakłada odizolowanie sali od hałasu miejskiego oraz zminimalizowanie drgań gruntu.
Fot. Sala koncerowa
Inwestorem projektu jest Gmina Wrocław. – Zamówienie jest finansowane ze środków publicznych w tym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007–2013, XI oś priorytetowa Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, działanie 11.2 „Rozwój i poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym” – dodaje Kinga Romanowska. Umowa zawarta z inwestorem opiewa koszt budowy na kwotę 301,4 mln zł brutto. – Zgodnie z kontraktem zawartym pomiędzy wykonawcą a inwestorem przewidziany czas realizacji obiektu to 30 miesięcy – tłumaczy Kinga Romanowska. Projekt prowadzi Andrzej Kosendiak – pełnomocnik Prezydenta Wrocławia oraz dyrektor naczelny Filharmonii Wrocławskiej.
Fot. Widok z placu Wolności
– Budowa realizowana jest zgodnie z harmonogramem na podstawie otrzymywanych od Inwestora projektów i pod jego stałym nadzorem. Wszelkie sprawy wymagające dodatkowych uzgodnień na bieżąco zgłaszane są przez Mostostal Inwestorowi i Projektantowi – informuje Kinga Romanowska. Narodowe Forum Muzyki będzie siedzibą zespołów: NFM Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, NFM Chóru Filharmonii Wrocławskiej, NFM Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, NMF Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, NFM Lutosławski Quartet Wrocław oraz festiwali: Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Leo Festiwal, Forum Musicum, Jazztopad. – Wielkie otwarcie jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych – Narodowego Forum Muzyki – nastąpi jesienią 2012 r. we Wrocławiu – zapowiada Agnieszka Frei.
Źródło: KRN.pl | 2010-06-17
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)