Kominki to urządzenia, których główna rola to dogrzanie pomieszczeń. Jednak nie tylko taka, mają one również walory estetyczne, które sprawiają, że są cenną ozdobą każdej jadalni, salonu, czy sypialni.
Aby były funkcjonalne, a ich praca efektywna powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Poniżej omawiamy kilka najważniejszych części kominka. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź, zanim zamontujesz swój u siebie w domu! A może przyszedł już czas na wymianę tego dotychczasowego?
Wkłady kominkowe a ich specyfikacja
Można powiedzieć, że jest to najważniejszy element każdego kominka. Wyróżniamy wkłady kominkowe: powietrzne, gazowe oraz z płaszczem wodnym. Mogą być wykonane z wysokogatunkowej stali, ceramiki, a także żeliwa. Wyposażone mogą być w system Dystrybucji Gorącego Powietrza lub płaszcz wodny. W efekcie dochodzi do rozprowadzenia powietrza po wszystkich pomieszczeniach niemal całego budynku. Bardzo dużym ułatwieniem jest ruchomy ruszt, podobnie jak system czystej szyby, z której usuwa się sadza. Taki kominek niejedno ma imię. Do wyboru są różne przeszklenia: tunelowe, boczne, proste, narożne. Klient może oprócz tego zdecydować, w jaki sposób mają się otwierać drzwi takiego kominka – do góry, w lewo, w prawo.
Obudowa kominka – jego wizytówka
Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma obudowa kominka. Wykonane są z różnych materiałów, np. ze stali. Mają wiele różnych kształtów i utrzymane są zarówno w stylistyce klasycznej, tradycyjnej, jak i tej bardzo nowoczesnej. Są znakomitym dopełnieniem pomieszczeń domowych, jak i tych o charakterze komercyjnym – sali weselnej, hotelu itd. Pięknie wykonany kominek, stanie się centrum dobrze urządzonego pomieszczenia. Sprawi, że we wnętrzu zapanuje miła i przytulna atmosfera.
Szyba kominkowa – tutaj liczy się jakość!
Aktualnie szyby kominkowe to już nie tylko zwykłe szkło. Obecnie wykonywane są w taki sposób, aby były nie tylko trwałe, ale też wspierały pracę kominka. Powodowały, że jego praca będzie jeszcze bardziej efektywna. Mogą bowiem posiadać powłokę pyrolityczną, taką, która będzie odbijała ciepło i zatrzymywała je we wkładzie kominkowym. Dodatkowy plus jest taki, że wysoka temperatura ogranicza powstawania sadzy na szybie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)