Decyzja o budowie domu w tym roku może okazać się strzałem w dziesiątkę — prognozują eksperci. Koszty budowy pierwszy raz od 2 lat zachęcają do inwestycji. Dlaczego? Odpowiadamy!
Budowa domu? Strzał w dziesiątkę!
Ostatnie nie były łatwe dla rynku nieruchomości w Polsce. Ucierpiały wszystkie jego sektory. Ci, którzy podejmowali ryzyko i rozpoczynali budowę domu jednorodzinnego, nie byli w stanie przewidzieć, ile ostatecznie kosztować będzie spełnienie tego marzenia. Wysoka inflacja i rosnące ceny materiałów budowlanych, generowane m.in. przez wybuch wojny w Ukrainie, przez długie miesiące spędzały sen z powiek inwestorów.
Wiele wskazuje na to, że to już koniec finansowego horroru. - Przede wszystkim inwestorom wreszcie przestaną spędzać sen z powiek rosnące koszty budowy. Wręcz przeciwnie. W najbliższych miesiącach utrzyma się raczej spadkowa tendencja cen w budownictwie jednorodzinnym — przekonuje ekspert rynku nieruchomości, Marek Wielgo. Wszystko to sprawia, że zdaniem specjalistów decyzja o budowie domu w tym momencie może okazać się wyjątkowo trafioną.
Z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej
Za optymistycznymi prognozami stoi m.in. stabilizacja cen materiałów, które niezbędne są do budowy domu jednorodzinnego. Grupa PSB Handel, która monitoruje rynek produktów, które wykorzystywane są w budownictwie tego typu, jest w tym przypadku głównym źródłem wiedzy dla ekspertów rynku nieruchomości. Według badań tej instytucji w sierpniu średnia cena wyliczona dla 20 grup asortymentowych była nieco niższa niż w lipcu.
W porównaniu miesięcznym ceny spadły w 13 grupach. Natomiast w 2 praktycznie nie odnotowano żadnych zmian. Największy spadek zauważyć można, jeśli chodzi o drewno i płyty OSB. Mowa o nawet 4 proc. mniej. 2 proc. - to obniżki, które odnotowano w przypadku m.in. dachów, rynien, ale też, chociażby izolacje wodochronne. Nie w każdej grupie asortymentowej było jednak taniej. Podwyżki objęły 5 z 20 sektorów. Wśród nich znalazły się np. wyroby wykończeniowe, lakiery, farby, ogrzewanie czy instalacja. We wszystkich tych grupach skoki cen były jednak symboliczne i nie przekroczyły 1 proc.
Nie wszędzie jest taniej. Dla inwestorów ważna jest przewidywalność kosztów
Nieco mniej optymistyczne są porównania cen w perspektywie rocznej. Prawdą jest, że dynamika wzrostu cen jest coraz mniejsza, jednak nadal średnia cen liczona dla 20 grup asortymentowych jest obecnie o 1,1 proc. wyższa niż w tym samym czasie w 2022 r. Płyty OSB oraz drewno to wprawdzie spadek na poziomie niemal 24 proc. Izolacje termiczne są tańsze o 16,5 proc. w porównaniu ze stanem z sierpnia ubiegłego roku. Ceny produktów z 13 z 20 grup asortymentowych zanotowały jednak podwyżki.
Liderem w tym zakresie jest cement i wapno. Mowa bowiem o wzroście na poziomie aż 21 proc. Jeśli chodzi o chemię budowlaną, stawki w sierpniu 2023 r. roku były większe o 8,6 proc. niż w tym samym miesiącu w roku 2022. Farby i lakiery to z kolei skok cen o 8,4 proc. Mimo to - zdaniem ekspertów rynku nieruchomości — dane te mogą napawać optymizmem przyszłych inwestorów. - W tej sytuacji całkowity koszt budowy domu prawdopodobnie niewiele się zmieni w tym roku. To bardzo ważne, bo inwestorzy nie musieliby np. zaciągać większego kredytu, niż wynika to z kosztorysu planowanej inwestycji, albo prosić banku o dodatkowe pieniądze w trakcie jej realizacji — tłumaczy Marek Wielgo.
2 połowa 2023 r. przełomową dla budownictwa? Odpowiadamy
Znawcy rynku przekonują, że są duże szanse, że budownictwo mieszkaniowe zacznie wychodzić z kryzysu w drugiej połowie roku. Jako zapowiedź ożywienia uważa się statystyki rozpoczynanych inwestycji. W przeciwieństwie do roku 2022 nie spadają już one. Na poprawę sytuacji wpływa nie tylko stabilizacja cen. Nie bez znaczenia jest również wzrost podaży działek. Stoi za tym z pewnością również większa dostępność kredytów. Od lipca ruszył bowiem rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Wspiera on nie tylko kupno pierwszego mieszkania dla osób do 45. roku życia. Państwową pomocą objęta została także budowa domów.
To wyciągnięcie ręki w kierunku młodych ludzi, którzy, chociażby odziedziczyli działkę budowlaną. - To szansa zwłaszcza dla tych młodych ludzi, którzy np. odziedziczyli działkę budowlaną. Może ona bowiem stanowić ich wkład własny — mówi Marek Wielgo.
Boom na domy? Eksperci zachęcają do inwestycji
Uwagę ekspertów przyciągają jeszcze dane dotyczące działań akcjonariuszy Grupy PSB. W 2023 r. te firmy zawarły umowy handlowe o wartości aż 187 mln zł. W ubiegłym roku kwota ta była o ponad 20 proc. mniejsza. Oznacz to w praktyce, że właściciele składów budowlanych czy hurtowni przewidują poprawę w branży i wzrost popytu na materiały budowlane w ostatnich miesiącach roku.
Wszystkie to informacje to optymistyczne sygnały dla przyszłych inwestorów. Odradzający się po kryzysie rynek nieruchomości i poprawiają się sytuacja w sektorze domów jednorodzinnych mogą okazać się dobrym impulsem do rozpoczęcia budowy. Nie tylko pod względem finansowym, ale również praktycznym. Zdaniem ekspertów to najprawdopodobniej właściwy moment dla tych, którzy marzą o własnym domu, a sytuacja w ostatnich miesiącach skutecznie uniemożliwiała im realizacje tego planu. Rozpoczęcie inwestycji będzie też dobrym krokiem dla tych, którzy w nieruchomościach upatrują szansy na ulokowanie oszczędności, a w rezultacie do zarobienia. Rynek, który zaczyna się odradzać, może w przyszłości przynieść wiele korzyści finansowych. Z tego powodu eksperci zachęcają do inwestowania, bo być może w najbliższych miesiącach czeka nas boom w budownictwie, także jeśli chodzi o domy jednorodzinne.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)