Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje nowe uprawnienia dla wynajmujących lokale.
Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje nowe uprawnienia dla wynajmujących lokale. Projekt zmian został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
Podstawowym założeniem funkcjonowania nowej instytucji najmu okazjonalnego jest zawarcie umowy najmu w formie aktu notarialnego. Ponadto czas takiej umowy byłby z góry określony i nie mógłby przekraczać 10 lat. Zgodnie z postanowieniami projektu zmian, wynajmującym mogą być tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W umowie tej najemca składałby oświadczenie dotyczące miejsca swojej ewentualnej eksmisji wraz z osobami wspólnie z nim zamieszkałymi, w przypadkach zalegania w płatności czynszu. Takie rozwiązanie ułatwi przeprowadzenie eksmisji lokatorów, gdyż nie trzeba będzie zapewniać im lokalu zamiennego czy pomieszczenia tymczasowego. W celu przeprowadzenie eksmisji wynajmujący będzie musiał wystąpić z takim wnioskiem do sądu, a ten nada mu klauzule wykonalności. Następnie komornik przystąpi do eksmisji i wyprowadzi niechcianego lokatora do lokalu, który był wskazany w umowie najmu okazjonalnego. Co istotne, eksmitowany lokator nie musi mieć tytułu prawnego do wskazanego lokalu. Może to być mieszkanie dalszej lub bliższej rodziny, byleby do umowy najmu była dołączona zgoda członków rodziny.
Co więcej, interesy obu stron zabezpieczałaby rejestracja umowy w Urzędzie Skarbowym, dokonywana w ciągu dwóch tygodni od dnia zawarcia umowy. Zgłoszenie naczelnikowi Urzędu Skarbowego faktu podpisania umowy najmu okazjonalnego byłoby obowiązkowe.
Osoby, które zdecydują się na wykonywanie najmu okazjonalnego, będą płacić zaledwie 5-proc. podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów.
Przygotowywane przepisy, które dostosowują zasady wynajmu do potrzeb rynku, będą z jednej strony korzystne dla właścicieli, którzy szybciej uwolnią się od niechcianych lokatorów, a z drugiej dla państwa, bo nie będzie ono musiało zapewniać lokalu eksmitowanemu i w ten sposób uzyska większy dochód z podatków, jako że wynajmującemu będzie się opłacało zgłoszenie umowy do Urzędu Skarbowego.
Celem wprowadzenia takich zmian w ustawie jest przede wszystkim urynkownienie zasad wynajmu, a także podjęcie działań skłaniających zarówno obecnie wynajmujących, którzy obchodzą obowiązujące przepisy, jak i tych, którzy dopiero zdecydują się na uzyskiwanie dochodów z najmu, do legalnego uzyskiwania dochodów oraz minimalizacja szarej strefy na rynku najmu lokali.
Źródło: KRN.pl | 2009-04-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)