Najem krótkoterminowy prywatnych mieszkań i domów od lat stanowi alternatywę dla hoteli oraz pensjonatów. Oferta prywatnych gospodarzy jest tańsza, a w wielu przypadkach również znacznie bardziej urozmaicona, niesie ze sobą jednak ryzyko wystąpienia wielu nieprawidłowości oraz nadużyć. Parlament Europejski postanowił zminimalizować to zjawisko za pomocą nowych przepisów.
Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo każdej ze stron korzystających z najmu krótkoterminowego, rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego prowadzona będzie rejestracja podmiotów wynajmujących nieruchomości. Jak czytamy w wydanym z tej okazji komunikacie „Celem tej inicjatywy jest promowanie przejrzystej i odpowiedzialnej gospodarki platformowej w UE oraz informowanie o skutecznych politykach lokalnych". Nowe przepisy mają obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej.
Nowy wymiar najmu krótkoterminowego – co się zmieni?
Projekt rozporządzenia zakłada konieczność rejestracji każdej nieruchomości, która ma zostać przeznaczona na wynajem krótkoterminowy. Formalności te będzie można dokonać online. Rejestracja ma być bezpłatna lub obciążona proporcjonalną opłatą.
Kolejnym krokiem będzie udzielenie zarejestrowanym podmiotom indywidualnego numeru, dzięki któremu możliwa będzie identyfikacja nieruchomości oraz jej gospodarza. Wyznaczone do tego organy na terenie kraju będą znały tożsamość właściciela domu lub mieszkania i w razie potrzeby będą mogły ją zweryfikować.
Jakie zmiany czekają platformy obsługujące najem krótkoterminowy?
Na polskim rynku istnieje obecnie kilka dużych platform pośredniczących w najmie krótkoterminowym w wielu krajach europejskich. Będą one zobligowane do umieszczania „szczegółowych, wiarygodnych i kompletnych danych” na swoich stronach, tak by każdy użytkownik za pomocą nadanego numeru był w stanie zidentyfikować nieruchomość. Platformy będą również zobowiązane do przeprowadzania wyrywkowych kontroli wynajmujących nieruchomości. Odpowiedzialne za ich rejestrację organy będą mogły natomiast zawiesić te numery rejestracyjne, z którymi będą się wiązały jakieś nieprawidłowości.
Jaki jest cel rejestracji wyjmujących?
Głównym zadaniem systemu, który będzie obowiązywał na terenie całej Unii Europejskiej, jest zapewnienie bezpieczeństwa każdej ze stron transakcji. Parlament Europejski zaznacza, że „rynek wynajmu krótkoterminowego w ostatnich latach gwałtownie wzrósł, głównie ze względu na pojawienie się i ekspansję setek platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Ten rodzaj zakwaterowania obejmuje około 1/4 całkowitej liczby obiektów zakwaterowania turystycznego w UE i oczekuje się, że odsetek ten będzie wzrastał.” Konieczne jest wiec usystematyzowanie i ujednolicenie go.
Ponadto dzięki systemowi możliwe będzie prowadzenie statystyk obiektów przeznaczonych na najem krótkoterminowy. To natomiast pozwoli na ulepszenie usług turystycznych na danym terenie.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Obecnie członkowie Rady Europejskiej uzyskali porozumienie co do wyglądu nowych przepisów. Kolejnym krokiem jest podpisanie ich przez Radę oraz Parlament Europejski. Dopiero wtedy przepisy uzyskają pełny charakter prawny. Od momentu ich wejścia w życie, kraje członkowskie będą miały 24 miesiące na stworzenie niezbędnej infrastruktury informatycznej oraz dostosowanie do nowych wymogów istniejących systemów rezerwacji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)