Ceny nieruchomości w Polsce stale rosną. Niektórzy eksperci spekulują, że w niedalekiej przyszłości koszt zakupu mieszkań w największych miastach wojewódzkich przekroczy możliwości finansowe potencjalnych nabywców. Gdzie aktualnie w Polsce są najdroższe nieruchomości? Co wpływa na ich ceny? Czy inwestowanie w najdroższe mieszkania jest opłacalne?
Lokalizacja to podstawa
Jednym z podstawowych czynników, które decydują o cenie nieruchomości, jest lokalizacja. Wiele osób uważa, że
najdroższe mieszkania można spotkać w Warszawie. Jak wygląda to w rzeczywistości? Z zestawienia firmy Korter wynika, że na początku 2022 roku na rynku pierwotnym najwięcej musieliśmy zapłacić w Zakopanem – ponad 16,6 tys. złotych za mkw. Drogo jest także w Kamieniu Pomorskim (niemal 16 tys. złotych za mkw.), Międzyzdrojach (blisko 15 tys. złotych za mkw.) czy Sopocie (ponad 13 tys. złotych za mkw.). Kolejne miasta to: Darłowo (niemal 13 tys. złotych za mkw.), Karpacz i Świnoujście (blisko 12 tys. złotych za mkw.), Gryfice i Świeradów-Zdrój (niemal 11 tys. złotych za mkw.). Warszawa uplasowała się „dopiero” na dziesiątym miejscu. Średnia cena za mkw. w stolicy to ok. 10,5 tys. złotych.
Możemy jednak zaobserwować, że miejscowości, które znalazły się wyżej niż stolica Polski to przede wszystkim lokalizacje o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Jest to m.in. zimowa stolica naszego kraju, popularne nadmorskie kurorty czy też uzdrowiska. Wyjątkowe walory miejscowości to główny czynnik, który wpływa na cenę nieruchomości.
Nikogo więc nie powinno dziwić, że inwestowanie w apartamenty wakacyjne jest coraz popularniejsze. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy. Pozwala ono bowiem na wygenerowanie sporych zysków w krótkim czasie. Kilkudniowy wynajem luksusowego apartamentu jest w stanie wygenerować większy zysk niż miesięczny wynajem zwykłego mieszkania.
Im wyższy standard, tym droższe nieruchomości
Najdroższe inwestycje w Polsce to te z segmentu premium. Ciekawym przykładem są, chociażby kompleksy apartamentowe w Zakopanem. Często są to pełnowartościowe resorty o rozbudowanej infrastrukturze rekreacyjnej. Na ich terenie funkcjonują ośrodki SPA oraz strefy rekreacji i sportu o charakterze premium. Towarzyszyć im mogą dodatkowe usługi takie, jak recepcja czy sprzątanie.
Tego typu obiekty zazwyczaj znajdują się pod pełną obsługą operatora najmu. W związku z tym inwestor ma ułatwione zadanie. Kwestiami związanymi z poszukiwaniem wynajmujących oraz dbaniem o lokal zajmuje się profesjonalny operator. Inwestorowi pozostaje jedynie czerpać zyski z nieruchomości, której jest właścicielem lub udziałowcem. Ponadto wielu operatorów najmu proponuje model współpracy, w którym przewidziano pobyt właścicielski.
Choć ceny nieruchomości z segmentu premium są wysokie, należy pamiętać także o tym, że odpowiedniej klasy infrastruktura jest dość kosztowna w wykonaniu oraz utrzymaniu. Wszystko jednak rekompensują późniejsze zyski, które inwestor może czerpać z danego lokalu.
Warszawa nie składa broni
Warszawa znalazła się na dziesiątym miejscu zestawienia firmy Korter. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych szans z lokalizacjami, które uplasowały się na wyższych pozycjach. Stolica to jedyne miasto na liście, które nie jest kurortem. Bezsprzecznie więc jest liderem, jeżeli rzecz tyczy się nieruchomości do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych.
Korter przeanalizował także ceny nieruchomości z rynku pierwotnego w miastach wojewódzkich. W tym przypadku Warszawa zajęła pierwsze miejsce. Za nią znalazły się kolejno: Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Olsztyn, Łódź, Lublin, Kielce oraz Rzeszów.
Które z nieruchomości w Warszawie są najdroższe? W tym obszarze należy wymienić, chociażby apartamentowce klasy premium znajdujące się w ścisłym centrum stolicy (szczególnie na Śródmieściu), kompleksy mieszkalne o wysokim standardzie znajdujące się w strategicznych dzielnicach w pobliżu Śródmieścia oraz wille miejskie i kameralne apartamenty o wysokim standardzie na Wilanowie oraz środkowo-południowym Mokotowie.
Czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne?
Coraz więcej osób zastanawia się, czy inwestowanie w nieruchomości nadal jest opłacalne? Jeżeli tak, to jak wysoki musi być wkład? Okazuje się, że najdroższe nieruchomości sprzedają się bardzo szybko i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jest to związane z tym, że dają największe możliwości zysków. Na wartości zyskują nieruchomości premium w szczególności te, które znajdują się w atrakcyjnych, strategicznych lokalizacjach. Obserwujemy również bardzo ograniczony zasób gruntów inwestycyjnych w najatrakcyjniejszych częściach miast. Dotyczy to głównie dużych miast wojewódzkich.
Najdrożej sprzedawane mieszkania w Polsce
Najdroższą transakcję na polskim rynku nieruchomości w 2021 roku jeżeli kwestia dotyczy lokali mieszkalnych, odnotowano na łączną kwotę ponad 2,2 mln złotych. Nabywca zapłacił ok. 51 tys. złotych za mkw. Powierzchnia mieszkania to 43 mkw. Lista rekordowych nieruchomości pod względem cen może w pewnym aspekcie zaskoczyć. Znajdują się na niej lokale z niewielkich miejscowości. Dla przykładu w Barczewie jedna z nieruchomości została sprzedana za 47 tys. złotych za mkw.
Nie da się ukryć, że najdrożej jest w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach takich, jak Sopot, Gdynia, czy Zakopane. Warszawa pod tym względem uplasowała się daleko. W stolicy najwyższa transakcja opiewała na ponad 4 mln złotych, jednak cena za mkw. 122-metrowego lokalu we wieżowcu przy ul. Złotej wyniosła 33,5 tys. złotych.
Nabywcy, którzy mogą sobie pozwolić na duże inwestycje, najczęściej poszukują nieruchomości nad morzem, jeziorami czy w górach. Należy pamiętać także o tym, że brakuje gruntów na nowe, wielkie apartamentowce w centrach miast. To w znacznej mierze ogranicza podaż nieruchomości premium w większych lokalizacjach takich, jak chociażby Warszawa.
Źródło: KRN.pl | 2022-11-04
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)