Nagrzewnice gazowe to wydajne urządzenia, które sprawdzą się w momencie, gdy istnieje potrzeba szybkiego dogrzania powierzchni – szczególnie w przypadku większych metraży. Mogą być użytkowane na placach budowy, w halach magazynowych czy warsztatach, gdzie trudno o tradycyjne źródła ciepła. Mają wiele zalet, które sprawiają, że wypadają wyjątkowo korzystnie w porównaniu z modelami zasilanymi innymi źródłami energii. Kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Nagrzewnica gazowa – kiedy i gdzie się sprawdzi?
Nagrzewnica gazowa sprawdzi się świetnie do podniesienia temperatury w danym pomieszczeniu. Jest często stosowana na placach budowy, ale i w magazynach, garażach, warsztatach oraz większych przestrzeniach (nawet typowo domowych). Urządzenie zasysa powietrze z otoczenia, ociepla je i wypuszcza z powrotem. Działa dzięki użyciu gazu – ziemnego lub propanu-butanu. Sprawdzi się w momencie, gdy w danym miejscu nie ma stałego ogrzewania, gdy jego dostarczanie ma okresową awarię, albo podczas przerw w dostawie prądu. Nagrzewnice gazowe są również doskonałym wsparciem w razie problemów z podwyższoną wilgocią w pomieszczeniach. Taka sytuacja może wystąpić np. w wyniku zalania przez powódź, czy po prostu – w momencie, gdy dana przestrzeń jest nieodpowiednio wentylowana oraz gdy izolacja termiczna jest wadliwa.
Zalety nagrzewnic gazowych
Dlaczego warto zakupić nagrzewnicę gazową? Z co najmniej kilku powodów.
-
Moc – można wybierać wśród urządzeń o różnych mocach – od słabszych nagrzewnic o mocy nominalnej 20 kW, przez mocniejsze modele o mocach 30-40 kW, po najmocniejsze – 50-53 kW. Te ostatnie będą idealne na dużych powierzchniach, gdzie potrzebne jest szybkie podniesienie temperatury.
-
Mobilność – istnieje sporo przenośnych, lekkich modeli z zamontowaną ergonomiczną rączką. Dzięki temu można je łatwo przestawiać w zależności od tego, gdzie w danym momencie potrzebne jest dogrzanie.
-
Szybkości działania – nagrzewnice gazowe błyskawicznie rozgrzewają powietrze. Odczuwalne zwiększenie temperatury pomieszczenia pojawia się niemal od razu.
-
Ekonomiczność – gaz, którym są zasilane nagrzewnice, jest tańszy niż prąd, co oznacza niższe koszty eksploatacji.
Jak wybrać nagrzewnicę gazową do ogrzewania dużych przestrzeni?
Nagrzewnica gazowa to idealne rozwiązanie do dużych przestrzeni. Najistotniejszą kwestią jest wtedy odpowiedni dobór mocy urządzenia. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się modele o najwyższej mocy powyżej 50 kW. Gdy moc będzie za mała, urządzenie może nie poradzić sobie z podniesieniem temperatury dla całej przestrzeni. Będzie to skutkowało stratą energii i zwiększonymi kosztami za paliwo.
Nagrzewnica gazowa dostosowana do ocieplenia dużych pomieszczeń powinna być też mobilna, aby móc łatwo zmienić jej lokalizację. Oznacza to także, że powinna być zasilana z butli. Stacjonarne modele podpięte bezpośrednio do instalacji gazowej mogą nie sprawdzić się tak dobrze na większych przestrzeniach.
Czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu?
Dostępne do zakupu nagrzewnice gazowe są wyposażone w funkcjonalności, które eliminują ryzyko powstania niebezpiecznej sytuacji. To przede wszystkim wyłącznik termiczny i termostat przegrzania. Dzięki nim ewentualne przegrzanie urządzenia nie będzie niebezpieczne – nagrzewnica sama się wyłączy.
Jednak bezpieczeństwo samego urządzenia to nie wszystko. Należy zadbać też o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym używana jest nagrzewnica gazowa. Spalanie gazu prowadzi do emisji spalin, w tym tlenku węgla. Dlatego w zamkniętych przestrzeniach należy zadbać o dobry przepływ powietrza, aby uniknąć zaczadzenia.
Nagrzewnice gazowe czy elektryczne? Które rozwiązanie jest lepsze?
Podczas wyboru nagrzewnicy, z pewnością pojawi się pytanie o to, jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy – gazowy czy na prąd? Te pierwsze działają szybko, a gaz jest zdecydowanie tańszy. Przy częstszym użytkowaniu taka opcja może okazać się zatem korzystniejsza. Nagrzewnice elektryczne są jednak prostsze w obsłudze, ponieważ wystarczy podłączyć je do prądu. Niemniej nie sprawdzą się w miejscu, gdzie dostęp do niego jest utrudniony lub podczas przerw w dostawie energii.
Nagrzewnica gazowa czy olejowa? Co wybrać?
A co z nagrzewnicami olejowymi? Nagrzewnice gazowe w porównaniu z nimi działają szybciej i ponownie – ich eksploatacja oraz konserwacja są nieco tańsze. Tutaj jednak różnica w kosztach nie będzie tak spektakularna, jak w porównaniu z modelami zasilanymi na prąd.
Nagrzewnice olejowe (działające na olej opałowy lub naftę) wykazują jednak najlepszą wydajnością podczas pracy przez dłuższy czas. Ciężko tu jednak mówić o mobilności. Co prawda tego typu produkty mogą być wyposażone w stelaże na kółkach, natomiast ich gabaryty sprawiają, że zdecydowanie trudniej jest je przemieścić.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)