Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Modernizacja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol

Modernizacja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol

Wrocław zdecydowanie stawia na kulturę, czego efektem jest udzielenie finansowego wsparcia dla projektu związanego z modernizacją Teatru Muzycznego Capitol.

Wrocław zdecydowanie stawia na kulturę, czego efektem jest udzielenie finansowego wsparcia dla projektu związanego z modernizacją Teatru Muzycznego Capitol. Za niespełna trzy lata teatr odzyska swój przedwojenny blask. Znów stanie się perłą ekspresjonistycznej architektury Dolnego Śląska.
 
Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol ma za sobą długą i niełatwą historię. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 20 lutego 1929 roku. Najstarsze pisma archiwalne, związane z budową kompleksu kinoteatru Capitol (bo taką wówczas nosił nazwę), pochodzą z lat 1928-1930. Większość dokumentów zawierająca plany i rysunki zabudowy oraz projekty instalacji, zachowała się dzięki licznym publikacjom w prasie. Innowacyjny i niecodzienny wygląd budynku wywarł wielkie wrażenie na opinii publicznej. Spojrzenia przechodniów skupiały się głównie na czerwono-niebieskich neonach, odbijających się w złotej ceramicznej mozaice, którą wyłożono fasadę.
 
Kompleks o nieregularnych kształtach, długi na 100 metrów (górował o półtorej kondygnacji nad sąsiednimi budynkami) i szeroki na 26 metrów, składał się z trzech brył. Od strony Gartenstrasse (dziś ul. Piłsudskiego) był widoczny budynek frontowy, w którym znajdowały się: główne wejście, westybul, hall kasowy oraz sklep; górne kondygnacje zawierały mieszkania. Budynek środkowy, zaopatrzony w salę kinową oraz główne foyer, był zintegrowany z budynkiem frontowym specjalnym łącznikiem. Część środkowa poprzedzona była niewielkim podwórzem wewnętrznym o nieregularnym rzucie. Tuż za nią znajdowało się drugie patio, wiodące do budynku administracji, mieszczącego biura, magazyny i zaplecze techniczne (od strony Springerstrasse – dzisiejszej ul. Bogusławskiego). Koszt budowy kinoteatru wyniósł 2 miliony ówczesnych marek.
 
Capitol przetrwał wiele zmian i kryzysów – zaczynając od tego najistotniejszego, czyli zrównania z parterem budynku frontowego podczas działań wojennych w 1945 roku, poprzez modernizację obiektu w duchu socrealistycznym w 1960 roku i przemianowanie go na kino Śląsk. W 1965 roku do budynku kina Śląsk została „dokwaterowana” Operetka Wrocławska, która regularnie płaciła czynsz. Natomiast w latach 80. z powodu kryzysu gospodarczego budynki kinoteatru niszczały coraz bardziej, popadając wręcz w ruinę. W 1987 roku nareszcie rozpoczął się remont kapitalny obiektu, uwzględniający wymianę instalacji, zabezpieczeń pożarowych i technicznych, poprawę warunków sanitarnych i BHP oraz przywracający standard zrujnowanym budynkom. Jednak dziesięć lat po rozpoczęciu remontu budynek Teatru Muzycznego-Operetki Wrocławskiej znalazł się na obszarze zalanym przez powódź. W 2002 roku kinoteatr finalnie został doprowadzony do stanu powszechnego użytku, a także zmienił swój profil operetkowy na nowocześniejszy teatr muzyczny.
 
Do dzisiejszych czasów z pierwotnego kompleksu kinoteatru przetrwał jedynie łącznik, w którym mieści się hall kasowy (obecnie północną część łącznika zasłania przybudówka dobudowana do parterowego pawilonu, imitującego dawny rzut budynku frontowego) oraz widownia i scena.
 
W 2004 roku poczyniono pierwsze kroki ku przywróceniu kinoteatrowi jego przedwojennej świetności. I tak uchwałą Rady Miejskiej podjęto decyzję o powrocie do historycznej nazwy Capitol. Pierwsze plany modernizacji Teatru Muzycznego pojawiły się w 2005 roku, kiedy to rozstrzygnięto konkurs na jego rozbudowę. Nowy budynek teatru zaprojektowała krakowska pracownia KKM Kozień Architekci. Autorzy zostali także uhonorowani nagrodą Projekt Roku 2005 przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich „za trafne rozwiązanie przestrzenne w trudnej lokalizacji śródmiejskiej oraz uzyskanie harmonijnego powiązania istniejących obiektów z nową strukturą architektoniczną”.
 
Ostatni spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol planujemy na 29 października 2010 roku. Wtedy rozpocznie się demontaż wyposażenia technicznego sceny, sprzętu nagłośnieniowego i oświetlenia, a także foteli z widowni oraz ruszą przygotowania do prac budowlanych – zdradza Joanna Kiszkis, rzecznik prasowy Capitolu. Wartość projektu szacowana jest na około 145 mln zł brutto. – Rozbudowa dofinansowana jest kwotą 80 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Beneficjentem jest Gmina Wrocław, a Partnerem – Teatr Muzyczny Capitol. Pozostała część środków finansowych niezbędna do realizacji projektu pochodzi z budżetu Gminy Wrocław. Umowa o dofinansowanie przebudowy została podpisana 26 kwietnia 2010 roku między ministrem kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdanem Zdrojewskim a Prezydentem Wrocławia – Rafałem Dutkiewiczem. Kluczową intencją „Priorytetu 11 Kultura i dziedzictwo kulturowe” jest wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa kulturowego o znaczeniu światowym i europejskim dla zwiększenia atrakcyjności Polski. Projekt modernizacji Capitolu znalazł się wśród Działań detalicznych 11.2, które mają na celu rozwój oraz poprawę stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym. – To jest bardzo dobry projekt – oświadczył podczas konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski.
 
 
Fot. Capitol
 
Koncepcja przebudowy została podporządkowana ustaleniom obowiązującym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Projekt uwzględnia powiązanie obiektu z istniejącym układem komunikacji kołowej i pieszej w kwartale ulic Piłsudskiego, Świdnickiej, Bogusławskiego i Komandorskiej.
 
Nadrzędnym celem projektu jest przywrócenie teatrowi jego przedwojennego splendoru. Dlatego też obecny, parterowy budynek zostanie rozebrany, a na jego miejscu pojawi się pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej, nawiązującym do fasady dawnego kinoteatru. Po stronie ul. Piłsudskiego zaprojektowano podcień, mieszczący częściowo zadaszony podjazd dla gości teatru, z którego wolnostojącą klatką schodową będzie można przejść do restauracji oraz do sali recepcyjno-wystawowej. Na parterze ma się znaleźć przeszklony hall kasowy z biurem obsługi klienta. Czwarte piętro zaopatrzone będzie w bibliotekę teatralną z wewnętrzną galerią oraz sale przeznaczone do prób baletu i chóru. Na wyższych kondygnacjach planowane jest umieszczenie pracowni krawieckiej, scenograficznej oraz magazynów kostiumów teatralnych. Z patio, przykrytym szklanym dachem podwieszonym do konstrukcji stalowej, prowadzić będą wejścia do istniejącego budynku, czyli na parter widowni wraz z szatnią oraz na dwie klatki schodowe, wiodące na balkon widowni.
 
Budynek Odra-Film stojący po stronie ul. Bogusławskiego zostanie wkomponowany w przebudowaną bryłę nowego Capitolu. Będzie zawierać głównie biura i hotel dla artystów. W zachodniej części teatru od ul. Świdnickiej powstaną magazyny w piwnicach dla dużych dekoracji – bez konieczności ich demontażu – nowe sale prób, garderoby, fosa orkiestry, zaplecze pracowników technicznych, charakteryzatornie oraz na wyższych piętrach – biura administracji i dyrekcji teatru. Ściana teatru od ul. Komandorskiej przylegać będzie do Centrum Metropol – Budynki Metropolu i Capitolu nie będą połączone – zaznacza Joanna Kiszkis, rzecznik prasowy teatru.
 
 
Fot. Capitol widok od ul. Piłsudskiego nocą
 
Scena, jaką dysponuje dziś Capitol, jest mała i płytka, ponieważ mieścił się tu niegdyś kinoteatr. W związku z tym plany modernizacji zakładają całkowitą zmianę układu strefy sceny i jej zaplecza. Scena powiększy się o cały trakt tylny do istniejącej ściany od strony ul. Bogusławskiego, równocześnie rozszerzając się w stronę ul. Komandorskiej, dzięki czemu zyska więcej przestrzeni zakulisowej. Ponadtoteatr zyska dużą scenę obrotową z kompletem zapadni i nakładaną taflą małej obrotówki, którą będzie można demontować i przechowywać za kulisami w tzw. kieszeni tylnej. Pojawi się więcej możliwości adaptacji proscenium dzięki podnoszonej i opuszczanej podłodze w tzw. fosie orkiestry, a także możliwość przedłużenia widowni w stronę sceny, przez dostawienie w tym miejscu dodatkowych rzędów foteli. – Niewielką przeszkodą jest fakt, iż budynek jest zabytkowy, dlatego też sala widowni powiększona będzie tylko o 48 miejsc. Niemniej jednak to duży projekt – tłumaczy Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Zakończenie cyklu budowy planujemy na koniec czerwca 2013 roku. Budynek Capitolu będzie na czas rozbudowy zamknięty, spektakle będą się odbywały w siedzibie tymczasowej – informuje rzecznik prasowy Teatru Muzycznego. Centrum Sztuki Impart przy ul. Mazowieckiej 17 użyczy Capitolowi swojej sceny na przełomie jesieni i zimy, na początku 2011 roku powstanie zaś ogrzewana i klimatyzowana hala namiotowa przy ul. Komandorskiej, która pomieści 550 widzów. Jako scena tymczasowa Teatru Muzycznego Capitol posłuży do 31 grudnia 2013 roku.
 



Źródło: KRN.pl | 2010-07-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Węgrowskidomy na wynajem powiat Lubartowskimieszkania na wynajem gmina Gołczamieszkania na wynajem gmina Kłodawamieszkania na wynajem w Władzimirówdomy na wynajem w Tarachachmieszkania na sprzedaż w Żeńsku

Deweloperzy

);