Bezsprzecznym sercem każdego miasta jest rynek. Również Wrocław funkcjonuje według tej zasady i odświeża oblicze zabytkowych kamienic.
Bezsprzecznym sercem każdego miasta jest rynek. Jego wygląd stanowi o prestiżu i potencjale rozwojowym. W związku z tym władze miast czynią wszelkie starania, by centrum prezentowało się jak najlepiej. Również Wrocław funkcjonuje według tej zasady i odświeża oblicze zabytkowych kamienic.
W kwietniu 2010 r. przeprowadzono zabiegi modernizacyjne na jednej z najważniejszych kamienic znajdujących się na wrocławskim Rynku. Mowa tu o kamienicy usytuowanej pomiędzy ulicami Przejście Garncarskie oraz Przejście Żelaźnicze. Gruntowna rewitalizacja w tym przypadku była konieczna, gdyż budynek ma już za sobą ponad stuletnią historię.
Fot. 1. Wnętrze kamienicy przy ul. Przejście Garncarskie 2 przed remontem
Kamienica powstała na podstawie projektu z 1901 r., zgodnie z którym trzykondygnacyjny obiekt wybudowano na rzucie prostokąta. Niestety II wojna światowa nie oszczędziła także i tej kamienicy. W latach wojennych budynek uległ znacznemu zniszczeniu, co stało się przyczyną późniejszych wielokrotnych i żmudnych remontów. Obecnie obiekt ten znajduje się w Wykazie Zabytków Architektury i Budownictwa miasta Wrocławia i jest elementem zespołu urbanistycznego Starego Miasta. Ponadto Zarządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dn. 8 września 1994 r. został uznany za Pomnik Historii.
Najnowsza realizacja modernizacji kamienicy trwała od lipca 2007 r. Dokumentacja projektowa została opracowana przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARCHITEKTURA – RZEŹBA – SZTUKATERIE” Sp. z o.o. Inwestorem przebudowy kamienicy przy ulicy Przejście Garncarskie 2 we Wrocławiu była Gmina Wrocław. Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Budowlano – Konserwatorskie „ODNOWA”.
– W budynku przeprowadzono kompleksową przebudowę ze zmianą układu funkcjonalnego pomieszczeń oraz wymianą wszystkich instalacji. Należy zaznaczyć, że kamienica została także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Urszula Badura, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Tymczasem szczegółowy zakres robót budowlanych obejmował m.in.: wzmocnienie konstrukcji budynku, wykonanie nowych fundamentów i ścian nośnych, wymianę i przebudowę stropów oraz budowę szybu dźwigu. Rewitalizacji poddano również wygląd budynku, przywracając pierwotną elewację klinkierową.
Fot. 2. Kamienica przy ul. Przejście Garncarskie 2 przed remontem
– Istotnym jest fakt, iż rewitalizacja kamienicy objęła wyposażenie budynku w urządzenia i instalacje spełniające wymagania obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz racjonalne zużycie energii – tłumaczy Urszula Badura. Kamienicę przystosowano także do wymogów bezpieczeństwa: wykonano nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne.
Obecnie w obiekcie swoje siedziby posiadają Teatr Piosenki oraz Biuro Literackie. Na parterze znajdują się pomieszczenia księgarni, w poziomie I piętra pomieszczenia biurowe Biura Literackiego oraz zaplecze sali teatralnej. Natomiast na drugim piętrze usytuowana jest sala teatralna z bufetem. – Pomieszczenia piwnicy oraz poddasza zostały przeznaczone w całości dla potrzeb technicznych – dodaje Urszula Badura z ZIM we Wrocławiu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)