Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie w stylu art deco

Mieszkanie w stylu art deco

Mimo że styl art déco powstał prawie 100 lat temu, nadal wygląda nowocześnie.

Styl art déco wyróżnia elegancja, dzięki której się on nie starzeje. Pomimo, że powstał prawie 100 lat temu, nadal wygląda nowocześnie. W stylu tym projektowano budynki, meble, widoczny był w modzie, projektowaniu przedmiotów, a także w fotografii czy filmie.

Początki stylu art déco

Art déco został rozpowszechniony w latach 1920-1940. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art decoratif – sztuka dekoracyjna. Podobnie jak większość określeń stylów historycznych, nazwany został jakiś czas po zakończeniu jego artystycznej aktywności. W swoim czasie nosił wiele nazw, przydomków: styl 1925, modern style, ultramodern style, styl lat 20, jazz style, zig-zag moderne, styl Poiret, styl Chanel itd.

Styl ten był reakcją na secesję, wyrazem sprzeciwu wobec typowego dla secesji braku dyscypliny przestrzennej. W niej właśnie pojawił się już nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych czy wzornictwa. Dopiero jednak w art déco zaczęto projektować bardziej nowocześnie, z myślą o funkcji i wpływie przedmiotu na otoczenie człowieka. Działanie takie było zamierzone, chciano stworzyć styl na wzór tych dawniejszych, jednak wybiegający w przyszłość i z optymizmem szukający wyrazu dla nowoczesności świata, produkcji taśmowej i rodzących się mediów masowych. Sprzecznością jednak było, że twórcy art déco wielką wagę przykładali także do wykonania przedmiotu i materiału, z którego był wykonany, co kłóciło się z ideą produkcji taśmowej. Takie przedmioty nie mogły być tanie i ogólnodostępne.

Człowiek, który uformował fundamenty art déco, to Charles Rennie Mackintosh. Architekci pozostający w kręgu tego stylu nie byli wybitnymi nowatorami, nie znajdziemy w ich gronie twórców zapełniających pierwsze strony historii nowoczesnej architektury, mimo że wielu z nich reprezentowało doskonałość warsztatu i wysoki poziom artystyczny. August Perret, Robert Mallet-Stevens, Raymond Hood czy Eliel Sarinen, mimo ich silnego wpływu na kształtowanie nowego nurtu, nie możemy ich nazwać reprezentantami tego stylu. Niektórzy architekci osiągnęli wyżyny artystyczne i związali swą działalność z art déco (Pierre Patout), dla innych był to tylko epizod w pracy artystycznej.

Szczyt popularności stylu datujemy na lata 20. zeszłego stulecia, a Wystawa Światowa w Paryżu Les Annees „25” zgromadziła najwięcej dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych charakterystycznych dla epoki. Umieścili ten styl obok kierunków awangardy, była to nobilitacja art déco i uznanie go za sztukę. Do dnia dzisiejszego pojawiają się dzieła i przedmioty użytkowe nawiązujące do art déco. Art Déco jest stylem, który wyznaczają i obrazują wystawy światowe tego okresu w dziale sztuki.

Jak wyglądają wnętrza

W urządzanym wnętrzu będzie dominować symetria i harmonia. Tworząc styl art déco wykorzystywano zarówno tradycje europejskie, jak i motywy inspirowane starożytnym Egiptem czy Dalekim Wschodem.

Jednocześnie wykorzystywane materiały były nowością w dwudziestoleciu międzywojennym. Gładkie szkło, chromowana stal, ebonit. Charakterystyczne było wykorzystywanie także bardzo drogich, nawet luksusowych materiałów, jak brąz, srebro, marmur, drewno egzotyczne czy skóra.


Przykładowa aranżacja

Meble w stylu art déco mają charakterystyczne proste, zgeometryzowanie linie i są proporcjonalne. Najczęściej o kształtach obłych, wyglądają solidnie, ciężko. Często pojawia się dekoracyjny fornir, którego zróżnicowane wzory stanowiły ozdobę mebli. Szczególnie popularna była czeczotka, czyli drewno o skomplikowanym rysunku słoi, urozmaiconym żyłkami, plamkami i oczkami. Popularne także były intarsje i inkrustacje, czyli łączenie różnych gatunków drewna w dekoracyjne wzory lub uzupełnianie drewna innymi materiałami.

We wnętrzach w stylu art déco dominują jasne i zdecydowane barwy, skontrastowane z ciemnymi dodatkami i meblami. Na ścianach pojawiają się tapety, na podłogach drewno, gładkie płytki lub kamień. Dywany i tkaniny, którymi przykryjemy podłogi, mają wzory geometryczne lub inspirowane kilimami.

Od czego zacząć?

Od określenia przestrzeni. Później możemy mieć problemy w trakcie aranżowania wnętrza. Określmy, jaki efekt mamy uzyskać i co mamy do dyspozycji, a także jakie posiadamy fundusze. W art déco liczą się przestronne pomieszczenia, ważniejsze jednak jest umiejętne zagospodarowanie miejsca. Pamiętajmy o rozwiązaniach geometrycznych, i że styl ten nie lubi chaosu. Meble powinny być z ustawione, w ustalonym porządku. W małym pokoju postawmy na małą liczbę mebli i innych akcesoriów.

Kolory

Kolory to wspomniane już wcześniej, szarość, biel, brąz, czerń, jednak nie należy zapominać o nasyconych kolorach, jak różowy, czerwony, niebieski czy zielony. Pożądane są dysonansowe zestawienia, a więc manipulowanie efektem, odwracanie kolorów. Ważne jest także złoto i srebro jako symbol luksusu i dobrego smaku.

Podłogi i ściany

Ściany i podłogi odgrywają bardzo ważną rolę w art déco. Nie sposób stworzyć pokoju czy wnętrza wyglądającego na tą epokę przy użyciu np. samych mebli. Płaszczyzny będą zajmować największą powierzchnię, więc warto skupić na nich swoją uwagę. Symbolem elegancji jest wypolerowana podłoga, jeżeli mamy panele, nabłyszczamy je tak, by odbijało się od nich światło lamp. Podobnie z kafelkami. Chodniki i dywany są dodatkiem. Jeżeli chcemy je wykorzystać, pamiętajmy, że powinny być bardzo wysokiej jakości, z motywem geometrycznym lub delikatnym florystycznym. Ściany nie mogą pozostać puste czy nawet jednokolorowe. Upiększajmy je ciekawymi wzorami tapet, inspirowanymi wielką sztuką oraz figurami geometrycznymi.

Meble

Meble muszą być eleganckie i podobnie jak dywany i inne wykładziny – bardzo dobrej jakości. Nie muszą być one małe i minimalistyczne, choć i takie dobrze wpiszą się w aranżację. Możemy ustawić bogato zdobione sofy, a także wygodne fotele inspirowane królewskim tronem. Zdobienia na meblach powinny być regularne, zgeometryzowane bądź czerpiące z natury. Materiał to oczywiście wspomniane już drewno, szkło i tutaj niespodzianka – aluminium. Ekskluzywny charakter nadadzą naszemu mieszkaniu wszelkie egzotyczne odmiany drewna, orzech, palisander.

Dodatki art déco

Bardzo ważne są dodatki. Kryształowe żyrandole, zdobione kinkiety, dekoracyjne karnisze i zawieszone na nich długie zasłony. W wazonach powinny znaleźć się świeże kwiaty, czy nawet strusie pióra! Długie zasłony zwieńczone malowanym lub obciągniętym tkaniną lambrekinem. Dla tej epoki typowe są lampy wiszące w kształcie marmurkowych mis, kinkiety z nieprzezroczystego szkła i chromu w kształcie muszli, kielichów, trójkątów i mis, a także lampy stołowe o podstawie wykonanej z pleksiglasu i chromu oraz lampy w kształcie stylizowanych postaci kobiecych. Używano także kryształowych luster o górnej krawędzi w kształcie azteckiej piramidy. Tej epoce swoją popularność zawdzięczają również wysmukłe wazy. Także radia stylizowane na stare formę obudowy czerpią z szafek radiowych, które nawiązywały z kolei do dawnych mebli.


Przykładowa aranżacja

Warto zaryzykować

Art déco to krzykliwy i bardzo ciekawy styl, jednocześnie stonowany i elegancki. Nada naszemu mieszkaniu wyraz luksusu i przepychu, jednocześnie wyglądając nowocześnie. Jeżeli mamy więc odpowiednie fundusze i chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, warto po niego sięgnąć.

Źródło: KRN.pl | 2016-04-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Średzkilokale użytkowe na sprzedaż powiat Wołomińskimieszkania na wynajem gmina Biały Bórdomy na sprzedaż gmina Ożarowicemieszkania na sprzedaż w Psarachmieszkania na wynajem w Bagińskichmieszkania na wynajem w Zajączkowicach

Deweloperzy

);