Kupując lokal mieszkalny w kamienicy, koniecznie należy sprawdzić, czy jest ona wpisana w rejestrze zabytków lub znajduje się pod ochroną właściwego konserwatora zabytków.
Kupując lokal mieszkalny w kamienicy, koniecznie należy sprawdzić, czy jest ona wpisana w rejestrze zabytków lub znajduje się pod ochroną właściwego konserwatora zabytków.
Kamienica wpisana do rejestru zabytków powinna być właściwie oznakowana poprzez umieszczenie odpowiedniej tabliczki z napisem „obiekt zabytkowy”. Brak takiego oznakowania nie oznacza, że nad kamienicą nie sprawuje nadzoru np. miejski konserwator. W celu uzyskania informacji, czy nad kamienicą jest sprawowany nadzór, należy udać się do właściwego zarządcy lub administratora obiektu. Obecnie zinformatyzowanie wielu urzędów pozwala na uzyskanie interesujących nas informacji na stronie internetowej konserwatora właściwego miejscowo ze względu na lokalizację obiektu. Ma to znaczenie, kiedy nabywca chce przeprowadzić remont lokalu, w tym dokonać wymiany stolarki okiennej lub drzwi wejściowych do lokalu. Wiąże się to z koniecznością stosownych uzgodnień i uzyskania zgody na dokonanie planowanej wymiany stolarki. Jeżeli mamy do czynienia z obiektem wpisanym na listę zabytków, właściwym organem jest wojewódzki konserwator zabytków.
Wiele osób ceni sobie fakt, że mieszka w pięknej, zabytkowej kamienicy, nawet jeśli wymieniając w niej okna, musi zamiast „plastików" wstawić droższe okna drewniane, zbliżone do oryginalnej stolarki. Jeśli taka kamienica wpisana jest na listę zabytków, to jej mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i środków unijnych, na przykład z programu renowacji budynku.
Gdy kamienica znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, wówczas wszelkich uzgodnień dotyczących remontu należy dokonać z miejskim konserwatorem zabytków. Zakres działania miejskiego konserwatora zabytków obejmuje w szczególności opiniowanie projektów architektoniczno-konserwatorskich, prowadzenie spraw związanych z wydawaniem zezwoleń i opinii na wykonanie wszelkich prac i robót przy zabytkach, zarówno nieruchomych, jak i ruchomych oraz wydawanie zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. W przypadku niedokonania koniecznego zgłoszenia właściwemu konserwatorowi, może on wstrzymywać wszelkie czynności prowadzone przy zabytkach bez zezwolenia, w tym może nakazać przywrócenie zabytku lub jego otoczenia do poprzedniego stanu na koszt osoby, która naruszyła te przepisy.
Plusem życia w zabytkowym domu jest też to, że przy wykupie w nim mieszkania płaci się tylko połowę jego wartości, podanej przez rzeczoznawcę, gdyż mieszkanie w zabytku wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Trzeba dbać o jego stan techniczny i estetyczny – przed każdym remontem czy wymianą okien należy skonsultować się z konserwatorem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)