Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czy warto inwestować w taką nieruchomość?

mieszkanie-spoldzielcze-wlasnosciowe-czy-warto-inwestowac-w-taka-nieruchomosc
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czy warto inwestować w taką nieruchomość?

Osoby kupujące mieszkanie z rynku wtórnego mogą się spotkać z rodzajem własności lokalu nazywanym mieszkaniem spółdzielczym własnościowym. Jego status prawny różni się od lokalu nabywanego od dewelopera, czyli własności odrębnej. Czy jest to dobra inwestycja? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Każdy kupiec planujący nabycie mieszkania powinien zwrócić uwagę na jego status prawny, określony w księdze wieczystej. Dzięki temu może poznać formę własności lokalu. Jedną z nich stanowi mieszkanie spółdzielcze własnościowe.
 

Czym wyróżnia się mieszkanie spółdzielcze własnościowe?

 
Określając formę własności lokalu, można wyróżnić cztery podstawowe warianty:
  • własność odrębna,
  • lokal komunalny,
  • lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Własność odrębna stanowi najczęściej spotykaną formę prawną obowiązującą na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym możliwe są również pozostałe rozwiązania.
 

Do kogo należy mieszkanie spółdzielcze?

 
Osoby posiadające mieszkanie spółdzielcze własnościowe mają prawo do użytkowania go oraz swobodnego zarządzania nim. Oznacza to, że mogą samodzielnie decydować o pracach remontowych, modernizacji, wynajmie itp. Mimo to posiadają ograniczone prawo rzeczowe, ponieważ rzeczywistym właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy. Lokator jest natomiast jego głównym najemcą.Ma jednak większe prawa, niż w przypadku tradycyjnej umowy najmu.
 
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe może być przedmiotem obrotu handlowego, stąd też da się je wynająć, podpisać akt darowizny czy zmienić sposób użytkowania lokalu z mieszkalnego na usługowyitp. Co więcej, podlega ono również egzekucji komorniczej. Na tej podstawie niespłacone zobowiązania finansowe mogą doprowadzić do zajęcia mieszkania.
 

Czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe można dziedziczyć?

 
Lokale spółdzielcze podlegają dziedziczeniu zgodnie z obowiązującym prawem. Po śmierci głównego najemcy mieszkanie przechodzi w ręce jego spadkobierców. Nie staje się ono na powrót własnością spółdzielni, co oznacza, że może zaspokoić potrzeby mieszkaniowe kolejnych pokoleń.
 

Kto może dostać mieszkanie spółdzielcze?

 
Mieszkania spółdzielcze to alternatywa dla zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego z prawem własności odrębnej. Ich nabycie jest łatwiejsze dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej (lub jest ona zbyt niska, by mogły otrzymać kredyt na preferowaną nieruchomość).
 
Aby otrzymać mieszkanie spółdzielcze, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim tego typu lokale przeznaczone są dla członków danej spółdzielni mieszkaniowej. Konieczne jest również wniesienie wkładu własnego. Jego wysokość określona jest przez spółdzielnię mieszkaniową, lecz zazwyczaj wynosi od 10 do 30 proc. ceny rynkowej nieruchomości. Najemca musi również podpisać ze spółdzielnią umowę o ustanowienie prawa lokatorskiego do lokalu.
 
Warto także wspomnieć, że osoby posiadające lokatorskie prawo do lokalu w przyszłości mogą starać się o nabycie prawa własności. Za zgodą spółdzielni możliwy jest wykup tego typu lokali, często w bardzo okazyjnych cenach. Aby to zrobić, trzeba złożyć do spółdzielni pisemny wniosek, na którego rozpatrzenie zarząd ma sześć miesięcy. Część z mieszkań wystawiana jest również na sprzedaż zazwyczaj w formie przetargów. Można je więc wykupić od razu na własność i zmienić zapis w księdze wieczystej.
 

Czy zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego to dobra inwestycja?

 
Zakup mieszkania spółdzielczego ma wiele zalet. Inwestorzy zachwalają fakt, że mieszkania należące do spółdzielni zazwyczaj posiadają bardzo dobrą lokalizację, zróżnicowany metraż oraz ciekawy rozkład pomieszczeń. Dużą zaletą jest również fakt, że za wszelkie kwestie techniczne takie, jak np. naprawa usterek odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa. Jej pracownicy muszą również wykonywać niezbędne prace konserwatorskie i modernizacyjne naprawa dachu, termomodernizacja całego budynku itp.
 
Ponadto jest to dobra inwestycja kapitału, jeśli mamy pewność, że w przyszłości mieszkanie będzie można wykupić na własność. Takie rozwiązanie umożliwia również nabycie własnej nieruchomości przez osoby, które w danym momencie nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. Decydując się na inwestycję w mieszkanie spółdzielcze własnościowe, należy jednak wziąć pod uwagę, że opłaty eksploatacyjne będą prawdopodobnie zauważalnie wyższe, niż w przypadku lokalu własnościowego. Jest to związane z wysokim czynszem spółdzielczym, który musi pokryć wszystkie wyżej wymienione wydatki.

Czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe można kupić na kredyt?

 
Zakup lokalu spółdzielczego można sfinansować środkami pochodzącymi z kredytu hipotecznego, pod warunkiem, że posiada ono odrębną księgę wieczystą. W przeciwnym razie bank nie udzieli kredytu. Jeśli jednak lokal nie posiada księgi wieczystej, można wystąpić z wnioskiem o jej utworzenie.
 
Dobrą wiadomością na pewno jest również to, że mieszkania spółdzielcze własnościowe można później sprzedać nawet bez zgody spółdzielni. Po dokonaniu transakcji wystarczy zgłosić ten fakt na piśmie.

 

Źródło: KRN.pl | 2023-02-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniagaraże na sprzedażhale i magazyny na sprzedażdomy na wynajem powiat Żuromińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Bytomlokale użytkowe na wynajem gmina Mykanówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Chełm Śląskidomy na wynajem w Wilczycachdomy na sprzedaż w Marcinkowiemieszkania na wynajem w Prochach

Deweloperzy

);