Szukając mieszkania, warto się zastanowić i nie skreślać od razu lokali znajdujących się na parterze. Takie oferty mają swoje wady i zalety.
Panuje powszechne przekonanie, że mieszkania na parterze są mało atrakcyjnym towarem na rynku nieruchomości, dlatego też są najtańsze. Gdy szukamy mieszkania, warto się jednak zastanowić i nie skreślać od razu lokali znajdujących się na parterach. Mają one swoje wady i zalety.
Własny ogród
Lokal na parterze będzie interesującą opcją dla osób chcących mieć swój własnych ogródek. Jeżeli tylko działka miała taki w planie, najczęściej jest on dodawany do mieszkania. Trzeba jednak podkreślić, że na takie oferty trafimy rzadziej, gdyż nie do każdego mieszkania można zaprojektować dodatkową powierzchnię. Kilkanaście dodatkowych metrów własnej przestrzeni podwyższa komfort użytkowania, w szczególności w przypadku mniejszych mieszkań. Taka powierzchnia może służyć nie tylko wywieszaniu prania, przechowywaniu przedmiotów, ale może pełnić także funkcje rekreacyjne czy dekoracyjne, co dla osób marzących o własnym ogródku na pewno będzie wielką zaletą. W szczególności jeżeli posiadamy jakieś zwierzęta, daje to im obszar do zabawy i rekreacji, w której także my uczestniczymy. Kolejną kwestią jest temperatura w miesiącach letnich. Przewaga mieszkań na parterach jest w tym aspekcie bezdyskusyjna, gdyż blok nagrzewa się najwięcej właśnie od górnych mieszkań. Własny mały ogródek przy mieszkaniu sprawi także, że nawet w środku miasta poczujemy się chociaż przez moment jak we własnym domu.
Tańsza oferta
Oferty mieszkań na parterach są zazwyczaj tańsze niż ich odpowiedniki na wyższych piętrach. Wśród nich możemy znaleźć najczęściej okazje cenowe. Czynnik ten sprawia, że osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania na najniższej kondygnacji, są w stanie przy zachowaniu wyznaczonego budżetu, skorzystać z możliwości wyboru bardziej dogodnej dla siebie lokalizacji lub też uzyskać większy metraż, nie zmieniając swoich założeń budżetowych. Co pozwala utrzymać się w wyznaczony limicie kwotowym.
Brak schodów
To niezwykle ważna sprawa dla osób starszych, którym poruszanie się po schodach może sprawiać problemy. W szczególności, gdy takie osoby mieszkają same i mogłyby mieć problem z wniesieniem zakupów czy z samym wychodzeniem. Mieszkając na parterze osoby starsze nie będą musiały korzystać z pomocy osób postronnych i same poradzą sobie z obowiązkami. Docenią taką możliwość z pewnością także cykliści, którzy bez problemu będą mogli łatwo i szybko przeprowadzić jednoślad do mieszkania.
Zwiększone niebezpieczeństwo włamania
Panuje przekonanie, że tego rodzaju nieruchomości są szczególnie narażone na włamania. Kiedyś powszechnie stosowanym zabezpieczeniem było montowanie krat w oknach, które odstraszały swoim wyglądem. Obecnie w mieszkaniach na parterze montuje się specjalnie zabezpieczone okna zamykane na klucz, czujniki magnetyczne oraz zewnętrzne rolety antywłamaniowe, które mają skutecznie blokować ewentualne próby włamań, gdy jesteśmy poza mieszkaniem.
Prywatność
Żaluzje czy zasłony z pewnością uchronią nas, przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Jednak gdy w miesiącach letnich otworzymy okna będziemy niestety narażenie na niepożądane spojrzenia. Ta wada nie dotyczy jednak wszystkich mieszkań, a jedynie tych budowanych niżej, gdzie okna wychodzą na ulicę. Jeżeli chodzi o mieszkania na wysokim parterze, które budowane są nad witrynami sklepowymi raczej nie powinno być problemu z zaglądaniem do okien przez przechodniów i sąsiadów.
Duży hałas
Bardzo często wymienianą wadą jest także hałas, który dobiega do tego rodzaju mieszkań. Źródło dźwięku z reguły dopływa do mieszkań z klatki schodowej i od sąsiadów z góry. Z tym pierwszym można bez problemu sobie poradzić, montując solidnie wyciszone drzwi. Hałas jest problemem wszystkich mieszkańców bloku, nie tylko lokatorów mieszkających na parterze. Jeżeli nasze mieszkanie na parterze będzie znajdować się przy ulicy, uciążliwy może być też hałas dochodzący z niej,szczególnie w okresie letnim, gdy mamy otwarte okna.
Bezpieczeństwo
Mieszkając na parterze, wbrew pozorom możemy czuć się bardziej bezpieczni. Gdyby doszło do pożaru, nasza droga ewakuacyjna byłaby krótsza, niż gdybyśmy mieszkali na wyższych kondygnacjach.
Ogrzewanie
Lokal tuż nad ziemią wychładza się szybciej. Co sprawia, że w okresach zimowych musimy częściej włączać kaloryfery. Ma to też swoje plusy, w miesiącach letnich będziemy czuli odczuwali niższą temperaturą niż mieszkańcy na wyższych piętrach, w szczególności ci mieszkający na poddaszu.
Wyobrażenia
Nasze wyobrażenia o mieszkaniach na parterze najczęściej mijają się już z rzeczywistością. W głowach mamy niski parter ze starego budownictwa otoczony ulicą i nieprzyjemnym widokiem z okien, np. na ścianę sąsiedniego budynku. W nowym budownictwie wygląda to zupełnie inaczej. Partery usytuowane są wyżej, deweloperzy wybierają lokalizacje w atrakcyjnym sąsiedztwie.
Podsumowując, ocena lokali na parterze zależy od wielu czynników, w tym indywidualnych cech budynku, jego położenia i sąsiedztwa. Nie wszystkie obawy sceptyków okażą się uzasadnione. Przed włamaniem w obecnych czasach można się łatwo zabezpieczyć. Brak prywatności czy duży hałas są problemami wszystkich mieszkańców bloków, nie tylko lokatorów parteru. Podobnie jest z widokami, nie każde mieszkanie posiada widok na panoramę miasta czy własny ogród, nie z każdego będziemy podziwiać zachód słońca. Warto więc przy oglądaniu takich lokali nie skreślać ich na starcie, nie ulegać stereotypom, lecz dokładnie przeanalizować ofertę, która może mieć dla nas wymierne korzyści.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (1)
bartek ⋅ 13-07-2020 | 10:54
mieszkam na niskim parterze, ile mam na zewnątrz tej prywatności?...chodzi mi oto aby ktoś pod oknem nie chodził czy to jest metr, dwa...czy nic?