Warto poznać główne zasady doboru mebli do pomieszczenia kuchennego. Wybierając kuchnię, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Czym sugerować się przy wyborze mebli do kuchni? Wiele osób powie: własnym gustem. I oczywiście będą mieć świętą rację. Zawsze podkreślamy, że to właśnie my sami musimy czuć się najlepiej we własnych wnętrzach. W przypadku kuchni sprawa jednak nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Warto więc poznać główne zasady doboru mebli do pomieszczenia kuchennego. Tak by było funkcjonalnie, pięknie i oczywiście „po naszemu”.
Kiedy urządzamy jakiekolwiek wnętrze, powinniśmy sugerować się wyglądem całego naszego mieszkania. Dobranie do stylu, tak by całość była spójna, a co za tym idzie – ciesząca oko i budząca w nas dobre samopoczucie. Warto jednak podkreślić, iż zanim rozkochamy się w konkretnej kuchni, w której zachwyci nas nie tylko wygląd, ale i jakość oraz funkcjonalność, musimy zwrócić dużą uwagę na budżet. Dobrze wiemy, że miłość (szczególnie ta od pierwszego wejrzenia) często przysłania nam oczy. Efekt? Wpłacona zaliczka za kuchnię i… brak funduszy, by odebrać całość. Wybierając kuchnię, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Własne upodobania są przy wyborze kuchni kluczowe. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Sporo kłopotu może nam przysporzyć samo planowanie, szczególnie jeśli chodzi o układ czy dobór konkretnych szafek, blatów itd. Warto zlecić to zadanie fachowcowi. Poza tym nie zawsze materiał, z którego mają być wykonane nasze ukochane meble, jest odpowiedni dla nas samych. Meble lakierowane na przykład, notabene mające wielu miłośników, nie nadadzą się dla osób posiadających zwierzęta, szczególnie duże psy, ponieważ pazury naszych pupili szybko i skutecznie porysują piękne szafki. Warto mieć to na uwadze, bo przecież długo chcemy cieszyć się świeżą i imponującą kuchnią. Dzisiaj wprost już deklarujemy, że to pomieszczenie stanowi centrum domowego ogniska, a to oznacza, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego urządzenie.
Kuchnie drewniane i drewnopodobne
Kuchnia w płycie laminowanej to często wybierana kuchnia ze względu na łatwą dostępność i – przede wszystkim – bardzo atrakcyjną cenę. Ta druga zależy przede wszystkim od grubości, wypełnienia i oczywiście samej jakości. Meble kuchenne w sztucznej okleinie dostaniemy w jednolitym kolorze, ale bez problemu otrzymamy także wersje wielokolorystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się płyty (w tym 3D) imitujące drewno. W przypadku kuchni fornirowanej wierzchnia warstwa to okleina drewniana, czyli naturalne drewno. Warto również wspomnieć, iż fornir może przybrać postać lakierowaną, błyszczącą. Kolorystyka w przypadku takiego rozwiązania jest dość bogata, aczkolwiek ograniczona. Oczywiście, jeśli marzy nam się prawdziwie drewniana kuchnia, to bez problemu możemy spełnić swoje życzenie – meble z litego drewna dają wiele możliwości. Fronty mogą być gładkie, frezowane, rzeźbione, więc na dobrą sprawę ogranicza nas tylko fantazja.
Kuchnia lakierowana
W tym przypadku mamy do wyboru lakiery błyszczące, półmatowe i matowe. Szczególnie te ostatnie nie wyglądają jak znana nam dobrze lakierowana powierzchnia. Ogromną zaletą takiej kuchni jest bardzo wysoka odporność na wilgoć (ale na wspomniane pazury czy uderzenia już nie – to bardzo delikatny materiał). Nic dziwnego, że meble lakierowane znajdują zastosowanie w pomieszczeniach bardzo narażonych na zachlapania, jak łazienki czy właśnie kuchnie. Ogromnym plusem takiej kuchni jest fakt, że możemy ją znaleźć niemal w każdym kolorze (jak również i wzorze), czego nie można powiedzieć np. o płytach laminowanych.
Co jeszcze?
W przypadku kuchni mamy też do wyboru np. szkło. Fronty szafek mogą być wykonane także z modnych ostatnio spieków kwarcowych (bardzo cienka warstwa kamienia) lub ze stali. Istnieje również możliwość pokrycia szafek kuchennych folią, ale nie do końca jest to polecane wykończenie, ponieważ materiał ten jest niewiele tańszy od lakieru, a jego trwałość i jakość są nieporównywalne gorsze.
fot. Valent
Gotowa czy na wymiar?
To często zadawane pytanie przez osoby, które stoją przed wyborem kuchni. My zawsze odpowiadamy: na wymiar. Dlaczego? Gotowa kuchnia daje nam gotowe rozwiązania. Jeśli szafka ma 30 centymetrów, to nie możemy tego zmienić, bardziej dopasować do wnętrza, by skutecznie wykorzystać każdy jego kąt. Dobierając meble na wymiar, możemy zamontować szafkę o wymiarze 45,5 centymetrów, której nie dostaniemy w typowej sprzedaży. Z drugiej strony, podczas opracowania budżetu często zależy nam na tym, by zapłacić więcej i tym samym cieszyć się dobrą jakością. Wiele osób wykańcza zatem wnętrza etapami. Kuchnia przejściowa może być zatem kuchnią gotową (z supermarketu), z której będziemy korzystać rok lub półtora roku, dopóki nie uzbieramy na tę wymarzoną.
Cena za metr? Nie
Pamiętajmy, że w przypadku kuchni nie możemy się sugerować ceną za metr. Ostateczna suma wydana na kuchnię zależy od zastosowanych szuflad czy nawet uchwytów. Dlatego też zanim wybierzemy materiał, z którego zostaną wykonane nasze meble kuchenne, mocno zastanówmy się nad jej funkcjonalnością. Podobnie jak nad zabudowaniem (lub nie) sprzętów kuchennych. Jeśli zależy nam na kuchni minimalistycznej, to zapewne wybierzemy opcję zabudowaną, gdy zmywarka czy lodówka wtapiają się we wnętrze. Jeśli pomieszczenie jest jednak stricte „designerskie”, to śmiało możemy nie zabudowywać sprzętów, które często wyglądają niemal jak dzieła sztuki.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)