Prestiżowy penthouse rodziny Waldorfów, stylowy apartament Carrie Bradshaw czy przytulne mieszkanko Holly Golightly – to przykłady nowojorskiego szyku.
Prestiżowy penthouse rodziny Waldorfów, stylowy apartament Carrie Bradshaw czy przytulne mieszkanko Holly Golightly – to przykłady nowojorskiego szyku. Proste formy, klasyczne kształty i nienaganna symetria nie są domeną wyłącznie Manhattanu. Dzięki odpowiedniej aranżacji wiecznie żywe wnętrza mogą zawitać do każdego domu.
Po pierwsze, przestrzeń
Styl nowojorski ubóstwia duże powierzchnie. Nie znaczy to jednak, że jest on zastrzeżony tylko dla penthouse’ów czy przepastnych apartamentów. Dzięki odpowiedniemu wyczuciu przestrzeni i dodatków Manhattan może zagościć nawet w mniejszym wnętrzu. Przede wszystkim nie należy zasłaniać podłogi przytłaczającymi dywanami, naturalny parkiet dodaje szyku pomieszczeniu, a do tego powiększa je optycznie.
Po drugie, proste formy
Styl rodem z Manhattanu, z jednej strony, ceni sobie proste, klasyczne kształty i idealną symetrię, w której istotną rolę odgrywa dobrze dobrany centralny punkt pomieszczenia, tzw. focal point. Nie ma tu miejsca na wymyślne dekoracje, pokrętne formy czy wyszukane wygięcia, tu króluje pełna harmonia. Starannie wykonane meble posiadają nienaganne proporcje nadające wnętrzu ekskluzywny charakter, a długie zwiewne firany i zasłony oraz nagie podłogi sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne.
Z drugiej strony, styl nowojorski dba o detal, co sprawia, że pojawiają się w nim wyraziste, różnorodne, zgeometryzowane wzory, tapicerowane fotele, kanapy i sofy – najlepiej pochodzące z różnych kolekcji, ale jednocześnie pasujące do siebie – a nawet tapety. Właśnie te oryginalne zestawiania różnych wzorów i kolorów cechują ten styl i nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter – opowiada Marta Suchodolska, wydawca Magazynu Westwing.
Do tego duża ilość dodatków w postaci pledów, lamp, latarenek, świeczników, wazonów i poduszek sprawia, że wnętrze traci na swej lekkości i zmierza ku przepychowi. Przepych ten jednak nie jest przypadkowy i, co więcej, postrzega się go jako swoisty wzorzec prestiżu, ponieważ niezwykle istotne staje się zachowanie umiaru i odnalezienie „złotego środka”. Dlatego też mieszkania urządzone w stylu nowojorskim są wiecznie żywe, piękne i modne. Są to wnętrza, które nigdy się nie starzeją i nawet po wielu latach wyglądają świeżo i współcześnie – mówi Marta Suchodolska.
Po trzecie, wysoka jakość
Meble w stylu rodem z Manhattanu posiadają staranne wykończenia i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tkanin, które zawsze muszą być najlepsze. Ponadto ekskluzywności „nowojorskim” pomieszczeniom dostarcza drewno i kryjąca się za nim nietuzinkowa stolarka okienna i drzwiowa; wysokie, lakierowane listwy podłogowe oraz szlachetne wykończenia. Dodatkowo kanapy i fotele powinny posiadać nóżki, by prezentować w pełnej krasie drewnianą podłogę. Z kolei dzięki polerowanemu niklowi pomieszczenia wydają się bardziej szlachetne.
Po czwarte, stonowana kolorystyka
Mimo że nowojorski trend woli proste i wysublimowane formy – dlatego na ścianach przeważają naturalne barwy: stonowane odcienie bieli, szarości i beżu – to jednak przewiduje miejsce na kilka zróżnicowanych kolorów. Stonowana kolorystyka nigdy nie wychodzi z mody i dlatego stanowi dominujący element stylu nowojorskiego, jednak mile widziane są również barwne akcenty, najlepiej monochromatyczne, w postaci dodatków – zdradza Marta Suchodolska.
Styl nowojorski w Polsce
Polacy wciąż boją się odważnych, nowojorskich kolorów i szerokiego wachlarza wzorów. Do tego nadal brakuje sklepów poświęconych stricte temu stylowi, czasami trzeba godzinami „buszować” po internecie, żeby znaleźć jakąś perełkę. „New York Classic” jednak inspiruje wielu ludzi, pobudza wyobraźnię i zachęca do eksperymentowania.
Prekursorką stylu nowojorskiego w Polsce jest Magdalena Zajączkowska, właścicielka warszawskiego butiku Mint Grey (nazwa wywodzi się od popularnych w Stanach Zjednoczonych kolorów: miętowego i szarego) oraz autorka bloga wnętrzarskiego – Home Creations by Magda Z. Poza warszawskim sklepem rzeczy w stylu zza wielkiej wody można zakupić także m.in. za pośrednictwem klubu zakupowego Westwing Home & Living.
Źródło: KRN.pl | 2014-06-30
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)