Wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku.
Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna, z 21 grudnia 2007 r., o sygn. akt III CZP 65/07, której nadano moc zasady prawnej, wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku.Niestety, nadal nie ukazało się uzasadnienie uchwały, które na pewno wzbudzi zainteresowanie nieruchomistów, w szczególności w świetle dotychczasowych sporów doktrynalnych o znaczenie zdania drugiego artykułu 6 ustawy, z 24 czerwca 1994 r., o własności lokali (DzU z 2000 r., nr 80, poz. 903 ze zm.).
Przypominamy, że artykuł ten brzmi: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.” W świetle cytowanej uchwały nabycie to może następować do majątku własnego wspólnoty, a tym samym wspólnota może posiadać własny majątek ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)