Przystrajanie domów i mieszkań na święta to doskonała okazja do odmienienia wnętrz i wyśmienita szansa na dobrą zabawę dla całej rodziny.
Czasy, w których jedyną świąteczną ozdobą w naszych domach była choinka, odeszły w niepamięć. Współcześnie szczególnie dbamy o to, żeby domy i mieszkania w okresie bożonarodzeniowym zmieniły swój wygląd i stały się przyjazną i niepowtarzalną oazą rodzinnego odpoczynku. Wystrój wnętrz nie jest wyznaczany, jak dawniej, przez staropolskie tradycje, a przez najnowsze trendy, których źródłem są najczęściej Stany Zjednoczone. W związku z tym coraz mniejsze znaczenie ma dla nas symbolika, a większe zyskuje moda. To ona wpływa na to, na jaką kolorystykę czy formę dekoracji decydujemy się w danym roku.
Pod tym względem na gruncie polskim w ostatnich latach zaszło wiele zmian – z coraz większym rozmachem decydujemy się na świąteczne ozdoby, a co za tym idzie – wydajemy na nie coraz więcej pieniędzy. Podążamy za modą i dbamy nawet o najmniejsze szczegóły. Nic w tym dziwnego, bo dekoracje wnętrz i iluminacje posesji są dopełnieniem świątecznej atmosfery, a samo ozdabianie może być świetną zabawą dla całej rodziny.
Z pomocą przychodzą tutaj producenci – rynek wręcz zalewają świąteczne ozdoby, zarówno te rodzimej produkcji, jak i sprowadzane z zagranicy. Już za niewielką kwotę można sprawić, że w naszym domu zapanuje świąteczna atmosfera. Trzeba jednak pamiętać, że tu wyjątkowo istotne jest zachowanie umiaru. Tylko wtedy sprawimy, że wnętrze zyska niepowtarzalny klimat, a wszystkie elementy będą ze sobą idealnie współgrać, a jednocześnie my nie będziemy przytłoczeni nadmiarem różnorodnych ozdób.
Fot. 1. Świąteczny stół (www.dekoria.pl)
Przede wszystkim choinka
Drzewko świąteczne stanowi nadal fundament świątecznego wystroju – chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Im jest ona większa i rozłożysta, tym bardziej efektownie wygląda. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie szaleństwa. Szczególnie duże ograniczenia mają osoby, które posiadają niewielkie mieszkania – w takich przypadkach tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe musi, z przyczyn oczywistych, zająć stosunkowo małą powierzchnię.
Dużym dylematem jest również wybór: sztuczna czy prawdziwa. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników obu rozwiązań jest wielu. Sceptycy zielonych drzewek zarzucają, że decydowanie się na tego typu rozwiązanie to degradacja środowiska. Inni podkreślają, że zielona choinka wymaga odpowiednich warunków i większych nakładów naszej pracy. Niepodlewana i zlokalizowana w zbyt bliskiej odległości np. od kaloryfera, może szybko uschnąć. Z kolei wśród wad sztucznych drzewek wymienia się fakt, że nie tworzą one tak niepowtarzalnego klimatu jak drzewka naturalne. Problemem może być również jego przechowywanie.
Jednak niezależnie od tego, jaki rodzaj drzewka wybierzemy, wymaga ono odpowiedniego przyozdobienia. To, jakie ozdoby wykorzystamy, powinno zależeć od indywidualnych preferencji – nie można jednak zapominać o tym, że choinka powinna współgrać z wnętrzem. Do nowoczesnego mieszkania niekoniecznie będą pasować naturalne ozdoby, np. słomiane czy filcowe. Za to doskonale skomponują się z wnętrzem rustykalnym.
Kominek – miejsce szczególne
Zdecydowanie ułatwione zadanie mają osoby, które w swych domach czy mieszkaniach posiadają kominek. Zazwyczaj stanowi on centralny punkt każdego salonu i jest zarazem miejscem, wokół którego skupiają się świąteczne dekoracje. W pobliżu kominka można umieścić choinkę, a na nim samym inne dodatki – wieńce z bombkami, świąteczne stroiki czy łańcuchy. Wybór jest duży i uzależniony od rodzaju kominka. Niepisaną tradycją stają się duże skarpety z świątecznymi motywami, do których wkładane są prezenty dla każdego członka rodziny. Z odpowiednimi ozdobami mogą one wyglądać naprawdę ciekawie.
Fot. 2. Świąteczna aranżacja wnętrz (www.dekoria.pl)
Wejście i schody
Bardzo częstą dekoracją naszych domów jest wianek na drzwiach głównych. Najlepiej wyglądaja ten wykonany z naturalnych materiałów – gałązek czy szyszek, do których dodatki mogą stanowić niewielkie kokardki lub małe bombki. Wieniec na drzwiach to pierwsza ozdoba, którą zobaczą przybywający do nas goście, dlatego powinien w jak największym stopniu odzwierciedlać nasze indywidualne upodobania.
Dekorując dom, nie powinniśmy zapomnieć o częściach wspólnych – takich jak schody czy hol. Jeżeli posiadamy w domu wyeksponowaną balustradę, może ona stać się podstawą wyjątkowej dekoracji. Możemy do niej przywiązać wieniec (sztuczny lub z naturalnych gałązek) z ozdobami w kolorach, które dominują w dekoracjach w innych częściach domu.
Coś z niczego
Osoby, dla których liczy się przede wszystkim oryginalność, często decydują się na wykonanie ozdób własnoręcznie. Jest to ostatnio bardzo popularny trend, a efekty pracy potrafią być zdumiewające. Dodatkowo autor ozdób wykonanych własnoręcznie nie tylko może je dostosować do indywidualnych upodobań, ale ma pewność, że nikt nie będzie posiadać takich samych dekoracji. Jeżeli chodzi o własnoręczne wykonywanie ozdób, to wciąż dużą popularnością cieszą się naturalne materiały, np. słoma czy siano. Wciąż nie maleje również uznanie dla elementów wykonanych na drutach czy szydełku. Niezwykłe rzeczy można wykonać także przy użyciu zwykłego papieru, wstążek czy nawet sznurka.
Fot. 3. Świąteczne dodatki
Piękno całej posesji
W przypadku osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych, dochodzi jeszcze jedna kwestia – iluminacja posesji. Lampki na balustradach czy drzewkach to tylko minimalistyczna wersja. Polacy z roku na rok coraz odważniej dekorują swoje podwórka. Nie zwracając uwagi na koszty, decydują się na duże ilości lampek, w swoich ogrodach umieszczają podświetlane podobizny Mikołaja, inne postacie, a także całe szopki bożonarodzeniowe.
Wykorzystanie dostępnych na rynku materiałów z umiarem, pozwala na osiągnięcie zdumiewających efektów i stworzenie iluminacji, która wyróżni nasz dom z otoczenia. Z kolei nieprzemyślane rozwieszanie oświetlenia czy innych ozdób na ścianach domu lub na terenie posesji może przynieść wręcz odwrotny efekt.
Dlatego planując dekorację podwórka, najpierw należy dokładnie przemyśleć, które jego części warto wyeksponować, np. przez zastosowanie lampek. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest decydowanie się na dodatkowe ozdoby – wszelkiego rodzaju łańcuchy, wieńce, girlandy itp. Mogą one przytłoczyć naszą posesję. Dobór oświetlenia powinien być uzależniony od bryły budynku, jego usytuowania, ogrodzenia, a także otoczenia. Należy również pamiętać o tym, że oświetlenia, które będą wykorzystane na zewnątrz, powinny odznaczać się innymi parametrami – muszą być przystosowane do działania w niskich temperaturach i odporne na deszcz i śnieg.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w całym roku, chcąc podkreślić ich niepowtarzalną atmosferę, coraz częściej decydujemy się na dekorowanie całych domów i posesji. Inspiracją wciąż pozostają Stany Zjednoczone, w których ozdabianie posiadłości odbywa się na dużą skalę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu amerykański styl był dla nas odległy – dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. Rozpoczynając dekorowanie domów, należy pamiętać, że i tu sprawdza się stare powiedzenie – co za dużo, to niezdrowo.
Fot. 5. Zewnętrzne iluminacje
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)