Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Listonosz nie może nas kontrolować

Listonosz nie może nas kontrolować

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wypowiedziało się w sprawie braku podstaw prawnych do kontrolowania mieszkań przez pracowników Poczty Polskiej S.A bez zgody właściciela.

Zdaniem Ministerstwa obowiązek zarejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz uiszczenia za nie opłaty wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r o opłatach abonamentowych. Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik z wyjątkiem przypadków określonych w art. 2 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych m.in. przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność, uiszcza się tylko jedną opłatę abonamentową. Obowiązek jej regulowania dotyczy zarówno osób fizycznych posiadających odbiorniki w gospodarstwach domowych jak i przedsiębiorców.

Art. 50 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia nienaruszalność mieszkania, a przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Tymczasem przepisy ustawy o opłatach abonamentowych nie regulują kwestii sposobu przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Jednostką Poczty Polskiej S.A. uprawnioną do przeprowadzania na terenie kraju kontroli, jest Centrum Obsługi Finansowej. Kierownik Centrum upoważnia pracownika tej jednostki do wykonywania czynności kontrolnych na rok z możliwością przedłużenia na kolejne lata i wydaje druk upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych. Wskazać zatem należy, iż to nie listonosz a jedynie pracownicy Centrum posiadający ww. upoważnienie są uprawnieni do przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników RTV.

Dopuszczalne jest przeprowadzenie kontroli w lokalu mieszkalnym ale tylko za zgodą jego właściciela. W sytuacji stwierdzenia podczas takiej kontroli używania niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego, wydaje się decyzję nakazującą rejestrację odbiornika i ustalającą opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika. Minister Infrastruktury i Budownictwa sprawuje nadzór nad wykonywaniem kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku pobierania opłaty abonamentowej. Minister rozpatruje jako organ II instancji odwołania od decyzji wydanych przez Kierownika Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanych odbiorników RTV.
 

Źródło: KRN.pl | 2016-12-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażlokale użytkowe do kupieniainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sandomierskimieszkania na wynajem powiat Koneckilokale użytkowe na wynajem gmina Puchaczówlokale użytkowe na wynajem gmina M. Białystokmieszkania na wynajem w Suczkachmieszkania na wynajem w Warbliniemieszkania na wynajem w Brzezinach

Deweloperzy

);