Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Łatwiej o eksmisję

Łatwiej o eksmisję

Od 16 listopada br. obowiązują zmienione przepisy umożliwiające szybszą eksmisję lokatorów zalegających z płaceniem czynszu.

Od 16 listopada br. obowiązują zmienione przepisy umożliwiające szybszą eksmisję lokatorów zalegających z płaceniem czynszu. To skutek nowelizacji z dnia 31 sierpnia 2011 r. ustaw: o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. 224, poz. 1342).

Dotychczasowe przepisy w zakresie procedury eksmisji przewidywały, że komornik miał obowiązek wstrzymania się z eksmisją do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Przepisy te powodowały  szereg problemów dla właścicieli mieszkań, ponieważ nie był określony termin, w którym  gmina miała obowiązek znaleźć pomieszczenie tymczasowe, proces ten mógł trwać nawet kilka lat. Do czasu wskazania przez gminę tymczasowego pomieszczenia, komornik nie mógł prowadzić czynności związanych z  eksmisją dłużnika, w  związku z tym  właściciele mieszkań nie mogli  czerpać zysków z wynajmu.

Nowe przepisy zmieniają procedurę dotyczącą lokatorów zalegających z czynszem za wynajem mieszkań. Zgodnie z nimi, komornik wykonujący eksmisję sprawdzi, czy dłużnikowi przysługuje prawo do innego mieszkania i czy może w nim zamieszkać. Jeżeli nie będzie posiadał takich  praw  komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do momentu, gdy na jego wniosek  gmina, właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego eksmisji, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie.

Po upływie wskazanego terminu, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki  wskazanej przez gminę. Jednocześnie poinformuje właściwą gminę  o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

Nowe przepisy dają także dłużnikowi lub osobie trzeciej możliwość wskazania miejsca  odpowiadającego wymogom tymczasowego pomieszczenia. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel, dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

Nowelizacja zmienia ponadto przepisy dotyczące pomieszczenia tymczasowego. Dotychczasowe przepisy w tym zakresie, zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją w wyroku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. akt K 19/06. Nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek tworzenia zasobu tymczasowych pomieszczeń, które przeznacza się na wynajem.

Znowelizowane przepisy określają wymagania, jakie musi spełniać pomieszczenie tymczasowe. Zgodnie z nowelizacją, tymczasowe pomieszczenie to pomieszczenie:

  • nadające się do zamieszkania;
  • posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz
  • zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m kw. powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.

Według nowelizacji część osób nie będzie miała prawa do tymczasowego pomieszczenia. Są to:

  • osoby, które są sprawcami przemocy w rodzinie;
  • osoby, które naruszając porządek są uciążliwi dla sąsiadów;   
  • osoby, które zostały wyeksmitowane z lokalu na podstawie umowy o najem okazjonalny;
  • osoby zamieszkujące w mieszkaniu bez tytułu prawnego, czyli bezprawnie.


Wskazanych wyżej osób nie będzie obejmował okres ochronny, który obowiązuje od 1 listopada do 31 marca.  Komornik może dokonać eksmisji  tych osób do schroniska lub noclegowni niezależnie od pory roku.

Pobyt wyeksmitowanych w pomieszczeniach tymczasowych nie będzie trwał bezterminowo - gmina będzie podpisywać z dłużnikiem umowę najmu pomieszczenia tymczasowego na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Źródło: KRN.pl | 2011-11-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Oleskidomy na sprzedaż powiat Płockimieszkania na sprzedaż gmina Popielówmieszkania na wynajem gmina Iłówmieszkania na wynajem w Czekajudomy na wynajem w Powodowie Drugimdomy na sprzedaż w Wąglikowicach

Deweloperzy

);