Każda kobieta marzy o nietuzinkowej, efektownej, praktycznej kuchni, która będzie wzbudzać zachwyt innych osób.
Każda kobieta marzy o nietuzinkowej, efektownej, praktycznej kuchni, która będzie wzbudzać zachwyt innych osób. Jak jednak połączyć funkcjonalność z estetyką i sprawić, by całość idealnie trafiała w gusta użytkowników pomieszczenia? Na rynku mamy wiele możliwości wyboru materiałów, kształtów i kolorów. Chociaż ułatwia to w pewnym stopniu urządzenie kuchni, może też wprowadzić zamieszanie i wywołać wątpliwości na temat słuszności wyboru.
Każdy, kto chociaż raz spróbował trudnej sztuki gotowania, wie, jak ważne jest, by wszystkie potrzebne produkty i urządzenia kuchenne były łatwo dostępne. Wie, że kuchnia musi być wykonana z solidnych, łatwych do utrzymania w czystości i estetycznych materiałów. W celu uzyskania idealnego pomieszczenia należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
· Jakie mamy potrzeby oraz jak często przebywamy w kuchni?
· Jaki styl ma reprezentować nasza kuchnia oraz inne pomieszczenia domu czy mieszkania?
· Czy chcemy kuchnię otwartą czy zamkniętą na salon?
· Jaki sprzęt AGD zamierzamy umieścić w kuchni?
· Czy będziemy mieć jadalnię, czy musimy w kuchni wygospodarować miejsce na stolik?
Powinniśmy pamiętać o dostosowaniu pomieszczenia do swoich potrzeb – w zależności od tego, jak dużo czasu spędzamy w kuchni, czy odgrzewamy posiłki, czy przygotowujemy dania dla kilkuosobowej rodziny, czy podczas gotowania chcemy przebywać ze swoją rodziną lub gośćmi, czy przy stole kuchennym spędzamy czas na spożywaniu posiłków i rozmowach, czy tylko w biegu połykamy jedzenie.
Można wyróżnić m.in. kuchnie: ogromne z wyspą, otwarte na salon lub jadalnię, z barkiem, ze spiżarnią. Niezależnie jednak od naszych potrzeb i stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie, ogromną rolę w projekcie wnętrza odgrywa światło. Należy zwrócić uwagę, by miejsca wykorzystywane do pracy były dobrze oświetlone. Aktualnie dysponujemy wieloma możliwościami uzyskania światła:
- światło naturalne (możliwość jego wykorzystania zależy od tego, w jakiej odległości od okna będzie znajdowało się stanowisko robocze);
- światło sztuczne (np. świtało sufitowe – źródłem światła mogą być żyrandole, halogeny; oświetlenie dodatkowe można uzyskać montując kinkiety, nastrojowe podświetlenia w szafkach, ledy pod meblami, lampy podszafkowe wykorzystywane do oświetlenia blatów).
Światło wpływa na jasność pomieszczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że pożądany efekt można wzmocnić poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów mebli, ścian oraz użytych materiałów.
Myśląc o kolorach w kuchni, musimy zadbać o to, aby komponowała się ona z resztą pomieszczeń (abyśmy nie zaproponowali np. kuchni wykonanej z płyty lakierowanej w kolorze żółtym, jeżeli salon jest urządzony stylowo, np. w brązach). Musimy uważać, jakie kolory dobieramy w poszczególnych materiałach i jak będą się one komponowały z całą resztą. Zasada ta dotyczy również materiałów użytych do wykonania kuchni. Mamy wiele możliwości. Meble możemy wykonać m.in. z płyty laminowanej, forniru, lakieru, lako bel (szkło lakierowane), drewna, a blaty – z płyty, konglomeratu, czy też granitu. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę budżet, jaki posiadamy. Niestety, niektóre z tych materiałów nie są tanie. Na przykład blat z konglomeratu kosztuje w zależności od producenta 1200-1500 zł za m kw. Efekt i jakość zadowoli nawet najbardziej wybredną osobę, lecz niestety musi się ona liczyć z niemałymi wydatkami. W przestrzeni kuchennej ważny jest pas między meblami. Jeszcze nie tak dawno przyklejało się tam najczęściej płytki ceramiczne. Obecnie rozwiązanie to przechodzi do lamusa. Coraz częściej do wypełnienia przestrzeni między meblami stosuje się pomalowaną szybę lub blachy. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ nie ma fug, tak jak w przypadku płytek, i jest to materiał, który bez problemu można wymyć. Kolejnym, równie ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni, są zasady ergonomii. Określają one dokładnie kolejność ciągu kuchennego. Pamiętajmy również o odległościach, jakie powinny być zachowane pomiędzy poszczególnymi sprzętami, od ścian oraz okien.
Najłatwiej zachować wszelkie normy i jednocześnie stworzyć kuchnię idealną, jeżeli mamy do dyspozycji duże pomieszczenie. Najczęściej zdarza się to w domkach jednorodzinnych budowanych z myślą o kuchniach z wyspą, barkiem i jadalnią. Problem pojawia się w ciasnych mieszkaniach. Tutaj można zdecydować się na kuchnię otwartą na salon, dzięki czemu powiększa się optycznie przestrzeń mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o minusach takiego rozwiązania. Wszelkie zapachy roznoszą się po całym pomieszczeniu, a sposób i jakość przygotowywania posiłków przestają być tajemnicą. Połączenie pomieszczeń wymaga bezwzględnego utrzymywania kuchni w czystości. Meble muszą być łatwe do czyszczenia i tak zaprojektowane, by pomieściły dużą liczbę sprzętu wykorzystywanego przy codziennych czynnościach. W zależności od tego, czy lubimy przytulną kuchnię pełną bibelotów, czy preferujemy nowoczesne i eleganckie rozwiązania, możemy wykorzystać ogrom wieszaków, stojaków, słoików, solniczek, wazonów itd., które nadają się zarówno do ozdobienia wnętrza, jak i do przechowywania. Każdą szafkę czy półkę można wyposażyć w kosze czy wysuwane pojemniki, co umożliwia zagospodarowanie całej przestrzeni.
Jak widać, urządzenie idealnej kuchni jest procesem dość skomplikowanym. Najważniejsze jednak, by pomieszczenie idealnie komponowało się z gustem właściciela i całością mieszkania. Ogromny wpływ na końcowy efekt wizualny mają wykorzystane sprzęty. Różnorodność lodówek, kuchenek mikrofalowych, kuchenek gazowych, okapów, dodatków do mebli sprawia, że każda kuchnia może mieć swój własny niepowtarzalny styl.
Źródło: www.ekskluzywnewnetrze.pl | 2010-08-09
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)