Z informacji przekazanych w komunikacie rządu wynika, że prawdopodobnie nie uda się uporządkować ksiąg wieczystych w terminie, który zakładała ustawa o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu, w ciągu dwóch lat przeznaczono 49 mln zł na realizację ustawy zobowiązującej do inwentaryzacji nieruchomości Skarbu Państwa i samorządów oraz do aktualizacji ksiąg wieczystych. Z informacji przekazanych w komunikacie rządu wynika, że prawdopodobnie nie uda się uporządkować ksiąg wieczystych w terminie, który zakładała ustawa o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa weszła w życie 19 listopada 2007 r. Zgodnie z przepisami, aktualizacja ksiąg wieczystych powinna zostać przeprowadzona do 19 listopada 2009 r. Jednakże, jak poinformował rząd w komunikacie, aktualizacja ksiąg „przebiega opieszale” i prawdopodobnie termin 19 listopada 2009 r. nie zostanie dotrzymany.
Warto wskazać, że 93 proc. liczby nieruchomości Skarbu Państwa i samorządów oraz 73 proc. ich powierzchni jest ujawnionych w księgach wieczystych. Ze względu na obszar najwięcej nieruchomości należy do Skarbu Państwa (aż 85 proc.), kolejne miejsce zajmują gminy (ponad 10 proc.). Ze względu zaś na liczbę nieruchomości – najwięcej posiadają gminy (ponad 50 proc.), Skarb Państwa ma ich ok. 40 proc.
W sierpniu bieżącego roku wojewodowie przekazali szefowi resortu spraw wewnętrznych 92 sprawozdania ze złożenia w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Ze sprawozdań wynika, że takich wniosków złożono ponad 118 tys., najwięcej w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.
Jednocześnie wojewodowie informowali o trudnościach z przekazywaniem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wykazów dotyczących nieruchomości i zwracali uwagę, że na ten cel zostało przekazanych za mało pieniędzy. Natomiast z kontroli przeprowadzonej w marcu 2009 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że w 108 powiatach, gminach i miastach ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego.
Źródło: KRN.pl | 2009-11-18
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)