Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kraków to miejsce spotkań

Kraków to miejsce spotkań

Z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa, ubiegającym się o reelekcję – rozmawia Maciej Jakubowiak.

Z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa, ubiegającym się o reelekcję – rozmawia Maciej Jakubowiak.

Jak Pan ocenia możliwości rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Krakowie?

Przy uchwalonych planach miejscowych na blisko 1/3 powierzchni miasta, mamy wskazane ponad 1 tys. ha nowych terenów mieszkaniowych. Terenów, które są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe wraz z usługami podstawowymi, na których ustalone są warunki zabudowy i na których nie potrzeba „wuzetek”. Można zrobić projekt budowlany i budować. To jest rezerwa dla ponad 46 tys. mieszkań (ponad 100 tys. mieszkańców), z których większa część może zostać zrealizowana w zabudowie wielorodzinnej. Główne tereny mieszkaniowe w planach to: na północy miasta - Górka Narodowa, na południu – pas terenów wzdłuż A-4: Opatkowice, Sidzina, Skotnicka, Działowskiego, Kliny; na wschodzie miasta – Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże, Grębałów, Wadów.

Trzeba mieć świadomość, że powstawanie nowych mieszkań zależy również od wielu innych czynników, głównie rynkowych. Zawsze pozostanie problem atrakcyjności inwestycyjnej, bo nie od dziś wiadomo, że największe zyski przynoszą tereny, które położone są w obszarach chronionych ze względów przyrodniczych i krajobrazowych, o ograniczonych możliwościach inwestowania. Stąd właśnie głosy o braku terenów pod inwestycje lub ograniczanie budownictwa.

Wśród przeszkód na drodze do wybudowania nowych mieszkań najczęściej wskazuje się brak w Krakowie planu zagospodarowania przestrzennego. Kiedy można liczyć na jego ukończenie?

Miasto nie musi mieć wszędzie planów, aby rozwijało się w sposób prawidłowy. Od ilości ważniejsze jest, gdzie i w jakim celu plany są sporządzane. Dlatego priorytetowo sporządzaliśmy i będziemy sporządzać plany przede wszystkim tam, gdzie to konieczne, a więc tam, gdzie wolny rynek trwale może albo zdegradować przestrzeń miejską, albo uniemożliwić w przyszłości racjonalne zagospodarowanie. Program prac planistycznych przyjęty na początku mojej pierwszej kadencji typował obszary w trzech kategoriach: plany ochronne, porządkujące, inwestycyjne. Zgodnie z tą logiką są i będą sporządzane plany: najpierw tam, gdzie jest to konieczne.

Chcę przypomnieć, że w styczniu 2003 roku tylko 0,9 proc. Krakowa pokryte było planami zagospodarowania. Od 3 listopada tego roku plan ma ponad 1/3 obszaru miasta. Obecnie sporządzanych jest 41 kolejnych planów, obejmujących prawie 20 proc. powierzchni miasta.

Jak Pan chce rozwiązać problemy transportu w mieście?

Już obecnie komunikacja miejska cieszy się w Krakowie rosnącą popularnością wśród mieszkańców. Aby stała się ona jeszcze bardziej konkurencyjna dla samochodów, będę kontynuował rozbudowę linii szybkiego tramwaju i budowę bus-pasów. W tej kadencji powstaną linia tramwajowa do Ruczaju oraz linia tramwajowa łącząca ulice Lipską i Wielicką z ominięciem magistrali kolejowej. Dostosowane do parametrów szybkiego tramwaju będzie też torowisko od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. Chcę też rozpocząć budowę linii tramwajowych w północnej części Krakowa. Miasto jest też zainteresowanie poprawą oferty taryfowej dla mieszkańców, tak by przejazd komunikacja miejską był nie tylko wygodny, ale i opłacalny cenowo. Jestem też zainteresowany współpracą z PKP i Urzędem Marszałkowskim w sprawie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

A czy metro w Krakowie ma szanse powstać?

Budowa metra jest nieopłacalna w Krakowie. Natomiast rozważam zaangażowanie się miasta w projekt tzw. premetra, a więc budowy podziemnych tuneli dla szybkiego tramwaju w newralgicznych punktach miasta. Opracowanie w tej sprawie zostało już zlecone.

Jaką strategię w zakresie inwestycji miejskich proponuje Pan dla Krakowa?

Musimy pamiętać o ogromie potrzeb. Musimy rozwijać sieć drogową i tramwajową, budować nowe obiekty sportowe i rekreacyjne, poprawiać obsługę mieszkańców poprzez realizację nowych centrów obsługi. Jest też paląca kwestia budownictwa mieszkaniowego. Wreszcie Kraków musi budować infrastrukturę kulturalną i turystyczną, musi także realizować inwestycje świadczące o jego metropolitalnej randze, takie jak centrum kongresowe.

A co chce Pan uczynić, aby uniknąć problemów, na jakie natrafiła modernizacja ronda Ofiar Katynia? Jak usprawnić i przyspieszyć realizację miejskich inwestycji?

W przypadku ronda Ofiar Katynia mieliśmy do czynienia ze splotem różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Pierwsze to fatalna deszczowa pogoda, drugie to kwestie związane z pozyskaniem terenu i pewna niefrasobliwość służb wojewódzkich.

W tym kontekście warto przypomnieć, że niewiele miejskich inwestycji ma opóźnienia. Natomiast wiele z nich udaje się wykonać wcześniej. Przypomnę choćby ostatni przykład z budową tramwaju do Małego Płaszowa, kiedy udało się wykonać to zadanie kilka miesięcy wcześniej niż planowaliśmy. Także nieco wcześniej zakończyła się budowa stadionu Cracovii.

W jaki sposób chce Pan promować Kraków, szczególnie wśród zagranicznych turystów i przedsiębiorców?

W przypadku przedsiębiorców, to tworzenie dogodnego klimatu oraz zapewnienie nowoczesnej przestrzeni biurowej. Przez dogodny klimat rozumiem pomoc w załatwianiu wszelkich pozwoleń na prowadzenie działalności. W strukturach UMK działa centrum obsługi inwestorów i promocji gospodarczej, które służy wszelką pomocą tym zagranicznym firmom, które chcą w Krakowie prowadzić działalność. Sprzyjamy też inwestorom, którzy prowadzą działalność deweloperską w zakresie powierzchni biurowej. Kraków to przede wszystkim miasto kultury, dlatego stawiamy na turystów, którzy przyjeżdżają do stolicy Małopolski, by wziąć udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Kraków to także miejsce spotkań, nie tylko towarzyskich. Dlatego stawiamy również na turystę biznesowego, który przyjedzie, by wziąć udział w międzynarodowych kongresach i spotkaniach biznesowych. Miasto doskonale sprawdza się we współorganizowaniu takich wydarzeń.

Jakie działania zmierzające do ochrony zabytkowego charakteru miasta Pan planuje?

Ochronie zabytkowych przestrzeni publicznych obszaru Starego Miasta w obrębie Plant i otoczenia wzgórza Wawelskiego służyć będzie powołanie parku kulturowego „Stare Miasto”. Zapisy o charakterze ochronnym zawarte w dokumencie będą uzupełniały zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Opracowano także i przedłożono pod obrady Rady Miasta „Gminny program opieki nad zabytkami na lata 2010–2014”. Program porządkuje i wzmacnia instrumenty polityki samorządowej w zakresie ochrony zabytków oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym. Program ma służyć rozwojowi gminy poprzez dążenie do poprawy stanu zachowania zabytków, a tym samym - podniesieniu atrakcyjności miasta. Program został przyjęty przez radnych w październiku 2010 r.

Dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane prowadzone przy zabytkach ruchomych i nieruchomych udzielane są z budżetu Miasta Krakowa od roku 2006. Również z mojej inicjatywy Rada Miasta w 2008 r. podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji. Uchwała ma na celu poprawę estetyki miasta oraz odciążenie finansowe mieszkańców Krakowa finansujących remonty budynków.

Źródło: KRN.pl | 2010-11-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Nakielskimieszkania na sprzedaż powiat Lublinieckimieszkania na sprzedaż gmina Brzeszczelokale użytkowe na wynajem gmina Huszlewmieszkania na sprzedaż w Kąckumieszkania na sprzedaż w Kaniidomy na wynajem w Izbicy

Deweloperzy

);