Pierwsze lofty na świecie powstały w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX w. Wtedy to młodzi, biedni artyści adaptowali na pracownie i mieszkania opuszczone hale fabryczne i magazyny znajdujące się w centrach dużych miast, ratując przy okazji wiele zabytków przemysłowych.
Młyn Ziarno powstał w 1919 r. Początkowo miał trzy piętra, w późniejszych latach dobudowano następne kondygnacje i wzniesiono silosy zbożowe. Po wojnie młyn został przejęty przez państwowe przedsiębiorstwo i jako Polska Wytwórnia Chleba Zdrowia i Młyn Walcowy działał do 2002 r. Przez kolejne lata młyn kilkakrotnie zmieniał właściciela, pojawiały się też rozmaite pomysły na zagospodarowanie tego terenu, m.in. pomysł adaptacji silosów na baseny treningowe dla płetwonurków, a młyna na lofty.Pierwsze lofty na świecie powstały w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX w. Wtedy to młodzi, biedni artyści adaptowali na pracownie i mieszkania opuszczone hale fabryczne i magazyny znajdujące się w centrach dużych miast, ratując przy okazji wiele zabytków przemysłowych. Z czasem moda na lofty przerodziła się w snobizm i dziś mieszkania poprzemysłowe należą do najdroższych.
W Polsce pierwszy loft powstał na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu. Zaadaptowany na mieszkanie budynek byłej lampiarni nosi nazwę Bolko Loft. Później lofty zaczęły powstawać w Łodzi i Warszawie, teraz – za sprawą nowego właściciela młyna, reprezentującej brytyjski kapitał spółki Krakow Lofts – pojawią się również w stolicy Małopolski.
Przy realizacji projektu inwestor, mający wieloletnie doświadczenia w realizacji popularnych na angielskim rynku loftów, wykorzysta stosowane tam rozwiązania. Projekt wykonał zespół architektów pod kierownictwem Ludomira Książka: Łukasz Jaroszewski, Szymon Babik, Jakub Rzemieniec i Jacek Studencki, projektanci Galerii Handlowej „Solvay Park” i licznych obiektów mieszkaniowych w Krakowie.
Cechą charakterystyczną loftów są duże powierzchnie, wykorzystanie elementów metalowych konstrukcji i drewnianych sklepień. Zgodnie z projektem inwestycyjnym „Lofty w Młynie” na Zabłociu, na powierzchni ok. 6000 m kw. powstanie 6 lokali komercyjnych i 57 mieszkalnych (najmniejsze mieszkania mają powierzchnię ok. 50 m kw., największe – nawet do 190 m kw.). Specyfika młyna pozwala na oryginalne rozwiązania architektoniczne, a wykorzystanie starych elementów, takich jak belki, słupy, drewniane sztolnie, oraz odtworzenie starych ceglanych murów – na stworzenie wnętrz o wyjątkowym klimacie – mówi prezes Krakow Lofts, Jarosław Sznajder.
Mieszkania będą oddawane w standardzie wykończenia „pod klucz”, włącznie z wyposażeniem kuchni w okapy, zmywarki do naczyń i lodówki, przy czym sposób aranżacji wnętrza będzie zależał od indywidualnych upodobań przyszłych mieszkańców. Niepowtarzalne przestronne wnętrza z wyeksponowanymi ceglanymi ścianami, ogromnymi oknami (wys. 2,4 m) i solidnymi dębowymi drzwiami (wys. 2,4 m) sprawią, że mieszkania będą niestandardowe. W pokojach i kuchniach podłogi będą drewniane, na klatkach schodowych przewidziano posadzki wykonane ze szlifowanego betonu.
Przebudowa młyna jest pierwszym etapem realizowanej przez Krakow Lofts inwestycji. Drugim etapem będzie budowa 7-kondygnacyjnego budynku z wjazdem od ul. Ślusarskiej (na ponad 2000 m kw. powierzchni użytkowej powstanie 28 apartamentów i 2 lokale usługowe), trzecim – przebudowa istniejącego budynku portierni na luksusowe apartamenty.
Niewątpliwym atutem inwestycji jest lokalizacja. Zabłocie leży w odległości zaledwie 10 minut piechotą od Kazimierza i 20 minut od Rynku Głównego, ma również doskonale rozwiniętą komunikację miejską, a dodatkowo w planach jest uruchomienie tramwaju rzecznego. Zabłocie przechodzi właśnie okres przeobrażenia – z dawnej dzielnicy fabryk i zakładów przemysłowych przeistacza się w nowoczesną dzielnicę Krakowa. Objęcie Zabłocia planami rewitalizacji przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania inwestorów tą częścią miasta. Efektem tego są nowe projekty, np. apartamenty Garden Residence czy biurowiec Diamante Plaza.
„Lofty w młynie” to pierwsza tego typu inwestycja w Krakowie, wzbogacająca rynek w oryginalne mieszkania oraz przyczyniająca się do zmiany oblicza niedostrzeganej dotąd części miasta o wielkim potencjale rozwojowym.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)