Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) oraz REIT Polska łączą siły, obierając sobie za cel budowanie świadomości na temat korzyści płynących z możliwości powstania polskich REIT-ów, czyli spółek typu F.I.N.N. (Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości). Trwają prace nad rządowym projektem dotyczącym wprowadzenia takich regulacji w Polsce.
Szacuje się, że na przestrzeni ostatnich 22 lat w Polsce w nieruchomości komercyjne zainwestowano łącznie ok. 64 mld euro. Jednak jak podkreśla Agnieszka Jachowicz, Członek Zarządu PINK, udział polskiego kapitału w tych transakcjach wynosił mniej niż 5 proc. Pomimo iż rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Europie, szacunkowe dane wskazują, że krajowy kapitał stanowi 2-5 proc. wolumenu inwestycji na rynku nieruchomości. Dotychczas polscy inwestorzy mogli lokować kapitał poprzez giełdę, obligacje korporacyjne czy fundusze o różnych strategiach m.in. w przemyśle energetycznym, w handlu czy w technologii, jednak możliwość inwestowania w nieruchomości wciąż była bardzo ograniczona.
Jak podkreślają założyciele Stowarzyszenia REIT Polska i PINK, można to zmienić jedynie poprzez wprowadzenie sprawdzonych rozwiązań systemowych. Będzie to z korzyścią zarówno dla rodzimych inwestorów, jak i polskiej gospodarki. Jednym z celów wspólnych działań REIT Polska i PINK jest edukacja na temat korzyściach płynących z wprowadzenia stosownej ustawy oraz wsparcie merytoryczne procesu legislacyjnego rozpoczętego przez Ministerstwo Finansów, który ruszył w II poł. ubiegłego roku.
Polski kapitał buduje rynki zagraniczne
Rekordowo niskie stopy procentowe, z którymi mamy obecnie do czynienia, powodują odpływ kapitału z banków, a część z tych funduszy, nie będąc inwestowana w kraju, buduje rynki zagraniczne zamiast rodzimego. To efekt oferowanej przez rynki zagraniczne większej płynności, lepszych dywidend i atrakcyjniejszego zróżnicowania opcji inwestycyjnych. Alternatywą mogą być właśnie REIT-y, czyli spółki dywidendowe inwestujące w nieruchomości przynoszące dochód, potencjalnie będące dodatkowym źródłem podatków płynących z zysków kapitałowych. Większa podaż krajowego kapitału oznacza również pozytywny wpływ na rentowność krajowych aktywów, w tym polskich deweloperów i właścicieli nieruchomości, gdyż lokalni inwestorzy mają większą preferencję inwestycyjną wobec firm i aktywów krajowych. Chętniej niż w kapitał zagraniczny inwestują więc w rodzime firmy z sektora nieruchomości.
Proponowane REIT-y, czyli Real Estate Investment Trust, są spółkami inwestującymi w nieruchomości komercyjne, z których dochód jest wypłacany akcjonariuszom w formie dywidendy, której regularna wypłata wynika z przepisów prawa i statutu. Dochody z REIT są opodatkowane tylko raz – zwolnienie z CIT ma pełnić kluczową funkcję zachęcania inwestorów indywidualnych do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód. Taka forma opodatkowania ma również służyć wyrównywaniu szans pomiędzy inwestorami krajowymi a podmiotami zagranicznymi. REIT stworzono przede wszystkim z myślą o inwestorach indywidualnych, których prywatne oszczędności zazwyczaj nie pozwalają na inwestowanie w nieruchomości takie, jak np. biurowce czy centra handlowe. Ich wartość zazwyczaj jest tak wysoka, że nabycie może być dostępne jedynie w ramach wspólnego inwestowania.
Wsparcie krajowej gospodarki to jedna z korzyści powstania spółek REIT
– Wprowadzenie Funduszy F.I.N.N. – w formule REIT, może przyczynić się do istotnego zwiększenia udziału kapitału polskiego w rynku nieruchomości, w tym nieruchomości komercyjnych. Taki rodzaj zagospodarowania oszczędności osób fizycznych służy zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu kraju, buduje akcjonariat obywatelski, uzupełnia lub wspiera podstawowy system emerytalny, a także – zwiększając udział inwestycji finansowanych oszczędnościami, zapewnia zdrowy wzrost gospodarki, mierzony wskaźnikiem PKB. Podmioty działające w formule REIT są zwykle publiczne. Notowanie na giełdzie papierów wartościowych zapewnia restrykcyjną kontrolę właściwej instytucji rządowej oraz płynność inwestycji, co jest niezwykle istotne dla inwestorów indywidualnych i ochrony ich interesów. Równocześnie, upublicznienie istotnej części rynku nieruchomości komercyjnych wpływa na znaczący wzrost łącznej kapitalizacji rynku giełdowego i sprzyja rozwojowi całego rynku finansowego. W związku z powyższym, z zainteresowaniem i uznaniem przyjęliśmy zapowiedź kontynuacji prac legislacyjnych dotyczących wprowadzenia F.I.N.N. – Publicznych Funduszy Nieruchomości („polskich REIT-ów”). Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje środowiskowe i oczywiście chcemy wziąć w nich czynny udział – zadeklarowała Małgorzata Kosińska, Prezes Stowarzyszenia REIT-Polska.
Istniejące od 2016 r. Stowarzyszenie PINK zrzesza 57 członków wspierających: deweloperów, inwestorów, doradców. W ciągu ostatnich 5 lat wybudowali oni ponad 8,5 mln mkw (czyli aż 55 proc. nowoczesnych powierzchni wybudowanych w tym okresie na polskim rynku) powierzchni biurowej, magazynowej i handlowej. Głównym celem PINK jest reprezentowanie w środowisku gospodarczym, politycznym i społecznym deweloperów, inwestorów i usługodawców działających w sektorze nieruchomości komercyjnych. W 2017 r. PINK aktywnie wspierała Stowarzyszenie REIT, które również powstało w 2016 r., z inicjatywy polskich ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Misją REIT jest inicjowanie i wspieranie wszelkich działań prowadzących do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)