Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Koniec posuwania się hipotek?

Koniec posuwania się hipotek?

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw. Wśród wielu zmian projekt ten przewiduje wyłączenie zasady posuwania się hipotek. W jej miejsce wprowadza instytucje rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.
 
W tym celu do działu II rozdziału 1 ustawy, z 6 lipca 1982 r., o księgach wieczystych i hipotece (DzU z 2001 r., nr 124, poz. 1361 ze zm.) miałby zostać wprowadzony oddział 5, pt. „Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym”, obejmujący art. 1011 – 10112.
 
W obecnym stanie prawnym w razie wygaśnięcia wpisanej do księgi wieczystej hipoteki prawa o niższym pierwszeństwie „awansują” o to miejsce – posuwają się wyżej. Przy tym każde nowe obciążenie nieruchomości uzyskuje niższe pierwszeństwo w tym ciągu, a decyduje o tym chwila złożenia wniosku o dokonanie wpisu. Zdaniem projektodawców nowelizacji, dzięki temu posuwaniu się hipotek, podmioty ujawnionych praw uzyskują korzyść wskutek zdarzenia, którego nie brały pod uwagę przy ustalaniu z właścicielem warunków ustanowienia obciążenia (np. przy określaniu wysokości odsetek w związku z pierwszeństwem oferowanego zabezpieczenia) bez żadnej rekompensaty na rzecz właściciela. Po prostu spłata wcześniejszej hipoteki umożliwia awans późniejszej, a tym samym staje się potencjalnie bardziej zaspokajalna. Zdaniem projektodawców jest to niesprawiedliwe.
 
Dlatego też, zgodnie z projektem, po wygaśnięciu danej hipoteki właściciel będzie mógł na miejscu wygasłego prawa ustanowić nową hipotekę o dotychczasowym pierwszeństwie. Tym samym będzie on mógł wykorzystać zwolnione miejsce w celu uzyskania lepszych warunków kredytowych, niż gdyby mógł dać zabezpieczenie o najniższym pierwszeństwie. Może to mieć znaczenie na przykład w przypadku kredytu udzielanego przez bank hipoteczny. Przy czym instytucji tej nie będzie się stosowało do hipoteki na wierzytelności hipotecznej. Właściciel będzie mógł także – na mocy porozumienia z uprawnionym – przenieść którąś z hipotek o niższym pierwszeństwie na opróżnione miejsce. Także i w tym przypadku właściciel będzie miał możliwość uzyskania odpowiednich korzyści w zamian za zmniejszenie ryzyka po stronie wierzyciela, którego hipoteka zostanie przeniesiona na wyższe miejsce.
 
W myśl wskazanego w projekcie art. 1011, w razie wygaśnięcia hipoteki właścicielowi przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem. Może on ustanowić na tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nie za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Przy tym, jeżeli hipoteka wygasłaby tylko częściowo, to właściciel mógłby rozporządzać miejscem hipotecznym w tej właśnie części. Hipoteka pierwotna i hipoteka ustanowiona lub przeniesiona na opróżnione częściowo miejsce miałyby wtedy równe pierwszeństwo. Przy tym zgodnie z projektowanym art. 1014, w razie wykreślenia hipoteki bez jednoczesnego wpisania na jej miejsce innej hipoteki, właściciel nieruchomości może zachować uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem, jeżeli jednocześnie z wykreśleniem hipoteki uprawnienie to zostanie wpisane do księgi wieczystej.
Trzeba równocześnie podkreślić, że – zgodnie z projektem – uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym nie podlega zajęciu, wpis hipoteki przymusowej na opróżnionym miejscu jest zaś niedopuszczalny.
 
Jedynie w sytuacji, gdy hipoteka wygasłaby na skutek egzekucji z nieruchomości, właściciel nie mógłby rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym. Przy czym zgodnie z projektowanym art. 10110, właściciel nieruchomości nie może się skutecznie zobowiązać do nierozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.
 
Proponowana regulacja stanowi olbrzymie novum w polskim prawie hipotecznym. Przy tym istotnie wzmacnia pozycję właściciela nieruchomości. Portal KRN.pl zamierza z uwagą śledzić postęp w pracach nad projektem tejże nowelizacji, a następnie – nad jej uchwaleniem.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2008-10-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania na zamianęgaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Dębickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Bielskidomy na sprzedaż gmina Bulkowolokale użytkowe na wynajem gmina Łagówmieszkania na wynajem w Czarlin-Dworzecdomy na wynajem w Oleszkowiedomy na wynajem w Zamorze

Deweloperzy

);