Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2008 r. projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, który wprowadza przepisy dotyczące koncesji na roboty budowlane i koncesji na usługi, rozszerzające prawne możliwości realizacji zadań publicznych.
Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2008 r. projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, który wprowadza przepisy dotyczące koncesji na roboty budowlane i koncesji na usługi, rozszerzające prawne możliwości realizacji zadań publicznych. Zgodnie z projektem, „koncesja” byłaby umową o charakterze odpłatnym, w której koncesjonariusz zobowiązuje się do wykonania zamówienia za odpowiednim wynagrodzeniem, zawieraną w formie pisemnej. W przypadku robót budowlanych termin trwania umowy nie może przekraczać 30 lat, zaś w przypadku koncesji na usługi – 15 lat.Projekt przewiduje, że koncesja będzie nową metodą wykonywania zadań publicznych przy przeniesieniu na podmiot prywatny ryzyka ekonomicznego powodzenia przedsięwzięcia. Według projektu koncesje będą miały zastosowanie w przypadkach, w których odbiorcą świadczenia będą osoby trzecie. W przypadku koncesji na roboty budowlane może to być np. wyłączne prawo do korzystania z obiektu budowlanego, zaś w wypadku koncesji na usługi – wyłączne prawo do korzystania z tych usług. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorząd terytorialny będzie mógł przykładowo zamówić wybudowanie drogi w wybranej firmie, która następnie przez wskazany okres po jej oddaniu do użytku będzie pobierać od gminy opłatę. Umowa koncesji przewiduje przy tym, że po spłacie ostatniej raty przez jednostkę samorządu przedmiot koncesji stanie się jej własnością.
Przewidziano ponadto, że koncesjonodawca będzie miał obowiązek umieszczenia ogłoszenia o koncesji na roboty budowlane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a także w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej. W przypadku koncesji na usługi ogłoszenie będzie zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)