Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kolejna zmiana prawa budowlanego

Kolejna zmiana prawa budowlanego

Od 1 stycznia 2009 r. dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.

W związku z ustawą, z 19 września 2007 r., o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2007 r., nr 191 poz. 1373), od 1 stycznia 2009 r. dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona – w formie świadectwa charakterystyki energetycznej – jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii (wyrażoną w kWh/m2/rok) niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Przy czym świadectwo takie będzie ważne 10 lat.

Wymogu tego nie będzie się stosowało do budynków:
  • podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
  • przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
  • niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
  • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
  • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.


Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie mogła sporządzać osoba, która:
  1. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
  2. Ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
  3. Nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.
  4. Ma uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Zakres programowy szkolenia oraz egzaminu zostanie określony stosownym rozporządzeniem.


Przy czym za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu uznawane będzie ukończenie co najmniej rocznych studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub pokrewnych w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.

Istotne jest, że świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawdziwe informacje o wielkości energii uznane zostanie za wadę fizyczną rzeczy w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady.

Źródło: KRN.pl | 2008-02-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemgaraże na wynajemdziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Malborskidomy na sprzedaż powiat Międzyrzeckimieszkania na wynajem gmina Pniewymieszkania na sprzedaż gmina Jerzmanowice-Przeginiadomy na wynajem w Kowalachdomy na sprzedaż w Dolinkadomy na wynajem w Izbicach

Deweloperzy

);