Do często stosowanych wskaźników pomiaru dobrobytu ekonomicznego zalicza się wysokość produktu krajowego brutto (per capita) na jednego mieszkańca, poziom bezrobocia, długość życia i wartość indywidualnej konsumpcji.
Istnieje wiele sposobów badania oraz oceny wygody i komfortu życia ze względu na miejsce zamieszkania. Do często stosowanych wskaźników pomiaru dobrobytu ekonomicznego zalicza się wysokość produktu krajowego brutto (per capita) na jednego mieszkańca, poziom bezrobocia, długość życia i wartość indywidualnej konsumpcji. W przypadku rynku nieruchomości podstawowym obciążeniem dla większości mieszkańców jest koszt wynikający z najmu mieszkania lub rata kredytu z tytułu zakupu nieruchomości.
Z analizy wynika, że najkorzystniejszy stosunek ceny wynajmu do poziomu wynagrodzeń odnotowujemy w przypadku Katowic. W stolicy Górnego Śląska średnia cena wynajmu kawalerki pochłania tylko 38 proc. z przeciętnego wynagrodzenia netto. Na kolejnym miejscu znajdują się Warszawa oraz Wrocław. Badany wskaźnik jest tam jednak kolejno o 8 i 10 proc. gorszy niż w przypadku Katowic. Zdecydowanie najsłabiej w takim porównaniu wypadają Gdańsk, Poznań oraz Kraków, gdzie koszt wynajmu kawalerki jest równy praktycznie połowie średniego wynagrodzenia w tych miastach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)