Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jedyna taka arena sportowa w Polsce

Jedyna taka arena sportowa w Polsce

Hala Kraków Arena to jedno ze strategicznych zadań inwestycyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Właściwie nic już nie stoi na przeszkodzie do rozpoczęcia odbioru obiektu.

Kraków Arena dzisiaj

Listę wydarzeń, które zaplanowano w hali widowiskowo-sportowej Kraków Arena w Czyżynach, zlokalizowanej przy ul. Stanisława Lema, otwierają Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn. Ponadto jeszcze w tym roku w obiekcie ma wystąpić Michael Bublé. Wiadomo również, że zaproszenie do Krakowa przyjął także inny światowej klasy artysta - Ennio Morricone. Zgodnie z zapewnieniami władz miasta organizowanie spektakularnych koncertów to zaledwie ułamek możliwości, które daje nowy budynek. Oczekiwania są zatem spore, a ostateczny termin otwarcia hali wyznaczono na 12 maja br. Decyzje w tej sprawie zapadły w ostatnim czasie, tuż po 9 maja br., kiedy Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zakończyła procedurę sprawdzania systemu ochrony przeciwpożarowej budynku. Nie wykryto uchybień, które mogłyby opóźnić wydanie pozwolenia na użytkowanie hali. Kontrola przyniosła pozytywny wynik, dlatego właściwie nic już nie stało na przeszkodzie do rozpoczęcia odbioru obiektu.

Jeszcze dwa miesiące temu harmonogram inwestycji budził poważne wątpliwości Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej Miasta Krakowa. Obawiano się, że mimo zapewnień wykonawcy, nie uda się zakończyć prac budowlanych do 29 kwietnia br. Gdyby doszło do takiej sytuacji, nie byłoby to pierwsze przesunięcie terminu zrealizowania wszystkich zadań w ramach tej inwestycji. Pierwotna wersja projektu podawała grudzień ubiegłego roku jako moment oddania budynku do użytkowania. Sprawa wywiązania się z tego założenia rozgrywała się bezpośrednio na placu budowy. Tam właśnie wcielano w życie zmiany projektowe, które przesądziły o kilkumiesięcznym opóźnieniu. Długo po otrzymaniu pozwoleń na budowę (wydanych w kwietniu i wrześniu 2009 r.) , w takcie realizacji przedsięwzięcia zdecydowano, że należy zwiększyć liczbę miejsc stojących hali z 3,5 tys. do 9 tys. W związku z tym konieczne okazało się również sporządzenie nowej dokumentacji. W lutym br. było już pewne, że do krakowskiego magistratu musi wpłynąć wniosek o opracowanie nowej wersji pozwolenia na użytkowanie, uwzględniającej wprowadzone zmiany. Z końcem tamtego miesiąca ruszyły ostatnie prace wykończeniowe, które obejmowały takie działania, jak instalacja ekranu ledowego, montaż krzesełek na trybunach, przygotowanie wylewki pod lodowisko oraz wykonanie podłogi w małej hali.

Gotowy budynek Kraków Arena stanowi przykład jednego z największych tego rodzaju obiektów w Europie. W skali kraju krakowska hala, jeśli chodzi o powierzchnię i zastosowane rozwiązania, jak na razie nie ma konkurencji. Budynek został przygotowany w taki sposób, by mógł pomieścić 20 tys. widzów w hali głównej i dodatkowe 300 osób w małej hali treningowej. Pod względem funkcjonalnym spełnia warunki organizowania imprez w ramach 17 dyscyplin sportowych, m.in. siatkówki i piłki ręcznej. Od początku przygotowywania koncepcji architektonicznej oczywiste było, że Kraków Arena ma być czymś więcej niż kolejnym obiektem sportowym. Powinien stać się zarazem przestrzenią koncertową, kulturalną, wystawienniczą, konferencyjną i komercyjną, a także miejscem z bogatą ofertą gastronomiczną i rekreacyjną dla gości i mieszkańców Krakowa. Aby spełnić ostatnie z tych zamierzeń w budynku powstało 14 barów, restauracje i sale fitness. Pozostałe plany wymagały przeprowadzenia bardziej skomplikowanych działań budowlanych. W konstrukcji sceny wykorzystano tzw. rigging – nowoczesne rozwiązanie składające się ze specjalnych lin sprężających pozwalających na podwieszanie pod kopułą budynku różnego rodzaju sprzętów, dekoracji, oświetlenia i innych elementów, których waga nie przekracza 60 ton. W przygotowaniu tego innowacyjnego rozwiązania pomogły osiągnięcia inżynierii materiałowej, zwłaszcza w zakresie doboru materiałów typowych dla infrastruktury mostowej.

Na cele komercyjne przeznaczono 6,5 tys. mkw. powierzchni, natomiast na 5 tys. mkw. rozmieszczono 230 stoisk wystawienniczych. Całości dopełniają sale konferencyjne oraz loże VIP. O prestiżowym charakterze inwestycji ma dodatkowo przekonywać specjalnie zaprojektowana loża prezydencka.

 

Jak realizowano inwestycję

Hala Kraków Arena to jedno ze strategicznych zadań inwestycyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Konkurs architektoniczny o zasięgu międzynarodowym na projekt budynku ogłoszono 6 lat temu. Zwycięzcą zostało konsorcjum firm firm Perbo-Projekt Sp. z o.o. z Krakowa oraz Modern Construction Systems Sp. z o.o. z Poznania. Kontrakt z generalnym wykonawcą, konsorcjum przedsiębiorstw: Mostostal Warszawa SA., Acciona Infraestructuras SA., Mostostal Puławy SA. i Asseco Poland SA. podpisano 21 kwietnia 2011 r. Niespełna miesiąc później wmurowano kamień węgielny pod budowę obiektu.

Do kontrolowania przebiegu prac wyznaczono Agencję Rozwoju Miasta SA, która od tej pory wzięła na siebie część odpowiedzialności za ewentualny sukces lub porażkę przedsięwzięcia. Spółka miała już doświadczenie w przygotowywaniu inwestycji, jednak nie przy tak dużym budżecie jak w przypadku Kraków Arena. Wartość tego projektu oszacowano na 360 mln zł. Agencję Rozwoju Miasta SA. powołano w 1995 roku uchwałą krakowskich radnych, by wspierać realizację największych przedsięwzięć inwestycyjnych. Łączna wartość wszystkich działań prowadzonych przez spółkę wyniosła do tej pory 700 mln zł. Na liście inwestycji przygotowanych przez Agencję znalazły się m.in. budowa ul. J. Turowicza i Pawiej oraz dróg dojazdowych do tunelu drogowego pod dworcem PKP, modernizacja ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego oraz wykonanie tunelu linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Oprócz wykonywania głównych zadań powierzonych przez władze miasta spółka pełni funkcję inżyniera kontraktu przy budowie północnej obwodnicy Bochni, miała swój udział także w przygotowywaniu oddanej już do ruchu obwodnicy Chrzanowa. Prezydent Krakowa nie zamierza rozwiązywać Agencji z chwilą doprowadzenia do finału jej kluczowego zadnia, czyli budowy hali w Czyżynach.

Równolegle z realizowaniem kolejnych etapów przedsięwzięcia trwały konsultacje w sprawie estetyki budynku. Reprezentacyjną elewację, tak jak pierwotnie zakładano, ma tworzyć rozciągający się na długości 500 m ekran LED. Do września br. nie ujawniono natomiast szczegółów logo hali Kraków Arena. Wybrany znak graficzny nawiązuje do bryły obiektu. Składa się z trzech przeplatających się linii w kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim. Zgodnie z zamierzeniami autorów, logo powinno budzić skojarzenia ze sztuką (linie przypominają pociągnięcia pędzla), sportem (podobny ślad pozostawiają na lodzie łyżwiarze figurowi) oraz kulturą i rozrywką (układ linii może symbolizować ruch pary tanecznej).

Czy na pewno wszystko już gotowe?

Temat kosztownej inwestycji zapewne nie zakończy się z chwilą inauguracji działalności ośrodka. Kolejną kwestią, z którą muszą zmierzyć się władze miasta, jest wybór operatora obiektu. Tymczasowo tę funkcję sprawuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, ale na konkretne ustalenia przyjdzie jeszcze poczekać.
 Źródło: KRN.pl | 2014-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniagaraże na wynajemdomy na wynajem powiat Lipnowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Żorymieszkania na wynajem gmina Żninlokale użytkowe na wynajem gmina Świlczamieszkania na wynajem w Nowcumieszkania na sprzedaż w Ignatkachmieszkania na sprzedaż w Białej

Deweloperzy

);