Dobry wizerunek w miejscu pracy potrzebny jest do utrzymania odpowiedniej relacji nie tylko z klientami, ale także ze swoimi współpracownikami. Z tego powodu w wielu branżach liczy się elegancki ubiór, który potrafi podkreślić nasze wyczucie stylu i profesjonalizm. Na jakie elementy garderoby warto postawić? Jak skompletować stylizację do pracy? Czego lepiej unikać? Sprawdźmy to.
Odpowiedni sposób ubioru do pracy, czyli przestrzeganie dress code'u
Choć w danej firmie może nie obowiązywać narzucony z góry dress code, to zapewne jakiś funkcjonuje. Wystarczy spojrzeć na innych pracowników – zwłaszcza na podobnych stanowiskach do naszego. Gdy nikt bezpośrednio nie nakierował nas na właściwy sposób ubierania się w miejscu pracy, zazwyczaj staramy się upodobnić do reszty. W wielu sektorach, czy to prawniczym, bankowym, doradczym lub typowo biurowym, skłania się ku eleganckim stylizacjom. Formalny wygląd może pomóc nam w zachowaniu profesjonalnego wizerunku, dzięki któremu zyskujemy w relacjach z klientami i nie tylko. Przestrzeganie dress code'u jest ważne również z powodu odpowiedniego reprezentowania firmy czy wpasowania się w okoliczności. W końcu bycie „underdressed” potrafi wpłynąć na naszą pewność siebie.
Formalny dress code to dla wielu osób wyznacznik profesjonalizmu. Z tego powodu strój biznesowy jest chętnie wybierany przez przedstawicieli różnych branży. Takie stylizacje charakteryzują się minimalizmem, skromnością, stonowaną paletą kolorystyczną i prostymi fasonami. Dla mężczyzn typowym rozwiązaniem jest garnitur. Spodnie z marynarką powinny tworzyć spójny zestaw, a zatem być w jednakowym kolorze i uszyte z tego samego materiału. Gładka koszula z guzikami lub spinkami to obowiązkowy element takiego stroju. Całość musi być dobrze skrojona i dopasowana, a obuwie męskie odpowiednio współgrać z resztą. Do wyboru pozostają przede wszystkim skórzane półbuty.
Jeśli chodzi o kobiety, możliwości jest nieco więcej. Główne propozycje stanowią klasyczna garsonka lub spodnium. Neutralne kolory i dopasowany krój to podstawa. W przypadku sukienki należy zwrócić uwagę na jej długość i zabudowanie, dobrym przykładem może być szmizjerka sięgająca za kolano. W kwestii obuwia musimy pamiętać o zakrytych piętach i palcach. Modele takie jak czółenka na obcasie, mokasyny lub inne półbuty sprawdzą się w formalnych zestawieniach.
Alternatywy dla formalnego looku
Gdy niekoniecznie obowiązują nas ścisłe zasady formalnego stroju, możemy pozwolić sobie na więcej swobody, którą oferuje styl business casual czy smart casual. Wówczas nie musimy pamiętać o zakładaniu krawata, a fasony będą nieco luźniejsze. Elegancki sweter zastąpi koszulę lub przejmie rolę marynarki, gdy na zewnątrz zrobi się wyjątkowo zimno. Zamiast garniturowych spodni wybierzemy chinosy lub cygaretki. Uzupełnieniem zestawień mogą być też niektóre modele sneakersów czy przykładowe modne kurtki męskie. Takie propozycje nadal umożliwią nam zachować profesjonalny wygląd, a jednocześnie odbiorą surowy charakter formalnego looku. Jednocześnie należy pamiętać o unikaniu mocnych kolorów, zdecydowanie powinniśmy trzymać się neutralnych i stonowanych tonów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)