Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaki podatek zapłacisz od kupna nieruchomości?

Jaki podatek zapłacisz od kupna nieruchomości?
Jaki podatek zapłacisz od kupna nieruchomości?

Decydując się na zakup nieruchomości, należy liczyć się z tym, że oprócz ceny czy taksy notarialnej, trzeba będzie zapłacić podatek. Co istotne, dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Przy zakupie nieruchomości najczęściej mówi się o PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Niekiedy zamiast niego istnieje konieczność opłacenia VAT-u, czyli podatku od wartości dodanej. Z czego to będzie wynikać i jaki podatek od kupna nieruchomości zapłacisz w zależności od jej przeznaczenia?

Inne podatki dotyczą osób fizycznych i przedsiębiorców

Kwestie naliczania podatku od kupna nieruchomości nie są tak jasne, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy bowiem od tego, o jakim lokalu jest mowa, a także kto go sprzedaje. Sposób naliczania podatku wygląda zupełnie inaczej w przypadku rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Innymi stawkami są objęte także lokale usługowe i mieszkaniowe.

 

Kiedy zakup dotyczy mieszkania z rynku wtórnego, nabywca jest zobowiązany do opłacenia podatku PCC. Jego stawka z reguły wynosi 2% wartości nieruchomości. Obowiązek ten zawsze leży po stronie kupującego – bez względu na to, czy jest nim osoba fizyczna, czy firma. Konieczność opłacenia podatku PCC istnieje także w przypadku zakupu nieruchomości od przedsiębiorcy, który nie wystawia w związku z tym faktury z podatkiem VAT. Ogromnym ułatwieniem jest jednak to, że obowiązek wpłacenia kwoty podatku do odpowiedniego urzędu spoczywa na notariuszu. W związku z tym wartość podatku PCC zazwyczaj jest doliczana do ogólnych kosztów uzyskania aktu notarialnego.

 

Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego lub sprzedającym jest firma (spółka albo podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą), to przy jej zakupie należy zapłacić VAT. Jego stawka może wynosić 8 lub 23% wartości lokalu. W przeciwieństwie do podatku PCC, jest on wliczany w cenę brutto nieruchomości, a więc do jego opłacenia dochodzi automatycznie podczas uregulowania należności wobec podmiotu sprzedającego.

 

Dla jasności należy zwrócić uwagę na to, że nabywca lokalu płaci zawsze tylko jeden podatek. Naliczenie VAT-u wyklucza konieczność uiszczenia podatku PCC i odwrotnie.

 

To, jaki podatek od kupna nieruchomości zapłacisz, zależy także od jej przeznaczenia

Wysokość podatku od kupna nieruchomości, jaki zapłacisz, będzie uzależniona nie tylko od jego rodzaju, ale także od samej stawki. Na tą natomiast wpływ ma powierzchnia obiektu oraz jego przeznaczenie. O ile PCC to z reguły 2%, o tyle VAT może wynosić 8 lub 23%. Wyższa stawka ma zastosowanie w przypadku lokali mieszkalnych o dużej powierzchni, czyli takiej, która jest większa niż 150 m2, a także nieruchomości z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej.

 

  • W praktyce oznacza to, że kupując nieruchomość, która ma być wykorzystana na działalność firmową, trzeba liczyć się z tym, że do jej wartości na fakturze zostanie doliczony 23-procentowy VAT. Zaletą w takiej sytuacji jest jednak to, że podatek ten można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co pozwala go niejako odzyskać.

 

Jeśli planujesz zakup lokalu pod działalność komercyjną, dowiedz się gdzie lepiej szukać nieruchomości – online czy przez biuro.

Źródło: KRN.pl | 2024-07-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Aleksandrowskidomy na wynajem powiat Jaworskilokale użytkowe na wynajem gmina Gorajlokale użytkowe na sprzedaż gmina Gorzycedomy na wynajem w Łubowiemieszkania na wynajem w Starowolimieszkania na sprzedaż w Wrzosach

Deweloperzy

);