Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaka wełna mineralna będzie najlepsza?

Jaka wełna mineralna będzie najlepsza?
Jaka wełna mineralna będzie najlepsza?

Czy wiesz, że nieprawidłowo wykonana izolacja cieplna może spowodować straty ciepła na poziomie nawet 30%? To kluczowy argument, przemawiający za tym, by zwracać uwagę na szczelność warstwy termicznej oraz na dobór właściwego produktu izolacyjnego. Wśród nich prym nadal wiedzie wełna mineralna. W jaki sposób ocieplić za jej pomocą poddasze? Jak dobrać odpowiedni produkt? Jakie parametry w najsilniejszym stopniu wpływają na efektywność warstwy wełny mineralnej?

1. Najlepsza wełna mineralna, czyli jaka? Rodzaje

2. Kluczowe parametry wełny mineralnej

3. Jak prawidłowo kłaść warstwy izolacji termicznej?

Wełna mineralna doskonale ociepli ściany, podłogi, dachy i stropy - zarówno przy izolacji ścian zewnętrznych, jak i w środku. Doskonale izoluje nie tylko termicznie, ale również akustycznie. Jest także ognioodporna.

Najlepsza wełna mineralna, czyli jaka? Rodzaje

W sklepach budowlanych znajdziemy ten materiał izolacyjny w różnych wersjach, sygnowany markami znanych producentów, dostępny jako produkty wysokiej jakości. Na uwagę zasługują między innymi.

  • wełna Isover,
  • wełna Rockwool,
  • wełna Ursa,
  • wełna Petralana.

W pierwszej kolejności warto natomiast ustalić, jaki wariant wełny mineralnej będzie najlepszy w określonym wypadku. Ze względu na materiał, z którego została wyprodukowana, wyróżniamy:

  • wełnę mineralną skalną - określaną również mianem kamiennej, gdyż do jej produkcji wykorzystuje się np. kamień bazaltowy, dolomit czy gabro; wełna skalna występuje w odmianach o różnym współczynniku gęstości;
  • wełnę mineralna szklaną - powstałą dzięki wytapianiu piasku kwarcowego i stłuczki szklanej.

Kiedy lepszym wyborem będzie wełna mineralna szklana, a kiedy skalna? Wełna szklana co do zasady ma mniejszą gęstość, co wpływa na niższą odporność na ściskanie. Tam, gdzie obciążenia mechaniczne są spore, lepszą opcją będzie wełna kamienna. Wełna szklana jest również mniej odporna na wysokie temperatury, dlatego do izolowania kominów lepiej sięgnąć po jej kamienną krewniaczkę. Wełna szklana natomiast sprawdzi się idealnie jako ocieplenie domu: do izolacji dachów skośnych czy sufitów podwieszanych.

Kluczowe parametry wełny mineralnej

Określenie rodzaju i produktu końcowego wykonanego z wełny to nie wszystko. Ważne jest również uwzględnienie kluczowych parametrów materiału, które wpływają na jego zastosowanie.

Współczynnik przewodzenia ciepła: To najważniejszy parametr, decydujący o skuteczności izolacji termicznej. Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wełny i mniejsze zużycie energii na ogrzewanie. Dla wełny mineralnej o grubości 20 cm, współczynnik ten powinien wynosić 0,033-0,038 W/mK. Jeśli wartość przekracza 0,040 W/mK, grubość wełny powinna być około 23 cm.

Grubość: Wpływa na efektywność izolacji oraz dobór odpowiedniego współczynnika przewodzenia. Na rynku dostępna jest wełna mineralna o grubości 20-30 cm do miejsc szczególnie narażonych na wychłodzenie (np. dachy) oraz wełna o grubości 10 cm.

Klasa palności: Najlepiej wybierać produkty niepalne z klasą A1, które nie rozprzestrzeniają ognia, nie wydzielają trujących substancji i topią się dopiero w temperaturze 1000°C.

Wymiary: Różnią się w zależności od formy materiału (maty, płyty, otuliny). Przy obliczaniu niezbędnych wymiarów warto uwzględnić pewien nadmiar materiału na ewentualne błędy montażowe.

Jak prawidłowo kłaść warstwy izolacji termicznej?

Podczas montażu płyt, mat i otulin, szczególnie przy izolacji dachów, kluczowe jest dokładne wymierzenie poszczególnych elementów. Do długości rozstawu między krokwiami należy dodać około 2 centymetry, co zapewni stabilność wełny. W miejscach narażonych na straty ciepła, takich jak dachy, warto układać wełnę w co najmniej dwóch warstwach, aby zagwarantować odpowiednie parametry izolacyjne.

Istotne jest również, aby utrzymać ciągłość izolacji. Po zamontowaniu wełny należy nałożyć folię paroizolacyjną. Zwracajmy uwagę na wszelkie informacje od producenta materiału, aby prawidłowo położyć wełnę i zapewnić odpowiednią izolację.

Źródło: Materiał partnera | 2024-05-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice na zamianęinne nieruchomości na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Świeckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Legnickimieszkania na wynajem gmina Stary Dzierzgońlokale użytkowe na sprzedaż gmina Łowiczdomy na wynajem w Plantadomy na wynajem w Kranekdomy na wynajem w Antoniowie

Deweloperzy

);