Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Oczywiście nie zawsze można ją wstawić. Jednak nawet jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają, nie zawsze oznacza to koniec problemów. Stajemy bowiem wówczas przed poważnym dylematem, jakim jest wybór konkretnego produktu. Jaki model wanny do łazienki wybrać, by mieć pewność, że będziemy naprawdę zadowoleni z zakupu?
Jak dobrać wannę do łazienki — podstawowe zasady
Pierwszym krokiem podczas urządzania wnętrza powinno być jego dokładne rozplanowanie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie ono wygodne i funkcjonalne. Oznacza to, że jedną z podstawowych kwestii jest dopasowanie kształtu i wielkości wanny do układu oraz rozmiarów łazienki. Zasada ta dotyczy zresztą wszystkich elementów jej wyposażenia.
Wanna nie może być zbyt duża. W przeciwnym wypadku może znacząco utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu. Według specjalistów przestrzeń między jej bokiem a ścianą powinna mieć szerokość minimum 55-100 cm. Na tej podstawie możemy określić, jaki kształt i wymiary może mieć wybrany przez nas produkt.
Kształt wanny
Dużą popularnością cieszą się klasyczne modele prostokątne. Najczęściej mają one długość 120-200 cm oraz szerokość 70-100 cm. Często są to produkty przeznaczone do zabudowy, choć prostokątna może być też elegancka
wanna wolnostojąca.
W każdym wydaniu pozwalają one bardzo dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki nim możemy zabudować wnęki; doskonale sprawdzą się jednak w pomieszczeniu o zupełnie prostym kształcie. Niektóre wanny tego typu mają jeden róg zaokrąglony, co ułatwia umieszczenie sprzętu w rogu pomieszczenia oraz zadbanie o bezpieczeństwo.
Jeżeli dysponujemy niewielką ilością miejsca lub chcemy je po prostu zaoszczędzić, możemy postawić na wannę asymetryczną. Wśród nich znajdują się modele narożne lub wnękowe, prostokątne oraz z łukowatymi frontami. Ich długość oscyluje najczęściej między 140 a 180 cm, zaś szerokość — między 75 a 110 cm. Łatwo więc zauważyć, że zajmują mniejszą przestrzeń, zapewniając przy tym taki sam poziom wygody jak ich tradycyjne odpowiedniki.
Jeśli poszukujemy rozwiązania dla przestronnego salonu kąpielowego, warto zwrócić uwagę na przyścienne lub wolnostojące wanny owalne. Kształty poszczególnych modeli nieco się między sobą różnią. Tym, co je jednak łączy, jest konieczność zadbania o odpowiednią ilość miejsca. Często stanowią centralny punkt pokoju kąpielowego w nowoczesnym stylu.
Akrylowa, stalowa czy ceramiczna?
Obecnie możemy wybierać spośród różnego typu wanien, wykonanych z takich materiałów jak akryl, stal, żeliwo, kamień czy ceramika. Różnią się one między sobą ceną, ale także właściwościami. Wybierając konkretny produkt, musimy się więc zastanowić, jakie są nasze oczekiwania, przyzwyczajenia oraz możliwości finansowe.
Popularny wybór stanowią modele akrylowe. Są ciepłe w dotyku, lekkie i stosunkowo tanie. Jednocześnie woda w nich dość szybko stygnie, a one same są mniej wytrzymałe niż np. wanny żeliwne. Te zaś są bardzo ciężkie i dość drogie, ale za to naprawdę solidne. Do najdroższych, ale przy tym odpornych na uszkodzenia wanien należą te wykonane z naturalnego kamienia i ceramiki.
Bateria i dodatkowe akcesoria
Najczęściej wybieranym typem baterii do wanien są te, które łączą w sobie klasyczny kran ze słuchawką prysznicową. Są one dostępne w wersji ściennej, nawannowej i podłogowej.
Produktem, który pozwoli zmienić łazienkę w prawdziwe domowe SPA, jest
wanna z hydromasażem. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj są to dość duże urządzenia, które mogą nie zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu w bloku. Nie oznacza to jednak, że musimy wówczas zrezygnować z odrobiny luksusu.
W przypadku wanien wnękowych, oddzielanych od reszty pomieszczenia przez
parawany nawannowe, popularnym rozwiązaniem są różnego rodzaju deszczownice czy bardziej zaawansowane baterie. Dzięki nim możemy cieszyć się strumieniami wody o różnej szerokości, zapewniając sobie niezbędny komfort każdego dnia.
Dostępne na rynku wanny różnią się wieloma parametrami – od kształtu, poprzez rozmiar czy dodatkowe wyposażenie. To jednak tylko jedna z kwestii, które sprawiają, że niemożliwe jest wskazanie jednego, najlepszego rodzaju tego typu produktu. Przede wszystkim należy pamiętać o dopasowaniu go do potrzeb i przyzwyczajeń domowników.
Źródło: KRN.pl | 2022-12-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)