Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaka będzie przyszłość europejskiej gospodarki

Jaka będzie przyszłość europejskiej gospodarki

14-16 maja w Katowicach odbywała się największa impreza biznesowa Europy Centralnej. W 100 tematycznych sesjach uczestniczyło 6 tys. gości.

Europa nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami. Bez wzrostu będzie chylić się do upadku. Bogactwa wystarczy jeszcze na lata, ale nie zmieni to faktu, że świat będzie miał nowe bieguny gospodarcze – powiedział podczas pierwszego dnia Kongresu Gospodarczego, Bronisław Komorowski, prezydent RP.

Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbyła się w Katowicach już po raz czwarty, w dniach 14-16 maja w 100 tematycznych sesjach uczestniczyło 6 tys. gości. Przewodnim tematem tegorocznej edycji była przyszłość europejskiej gospodarki.

Kierunki rozwoju gospodarki

Pierwsza kongresowa debata dotyczyła UE i krajów Europy Środkowej i Wschodniej wobec kryzysu gospodarczego. Na kolejnej o globalnej gospodarce, Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, wymienił pięć czynników, które mają największe znaczenie dla rozwoju ludzkości, to jest: zmiany technologiczne, demograficzne, wyczerpanie się konceptu neoliberalnej gospodarki, globalizacja mediów i zmiany polityczne zmierzające do pozyskiwania opinii publicznej.

14 maja do ważnych sesji należała „Polityka energetyczna Unii Europejskiej. Unijna polityka ochrony środowiska”, poświęcona m.in. problematyce walki ze zmianami klimatu. Paneliści dyskutowali także o europejskich i polskich trendach w rozwoju metropolii oraz o inwestycjach komunalnych i źródłach ich finansowania.

Najlepsze inwestycje komunalne

Tego samego dnia wręczono nagrody plebiscytu Top Inwestycje Komunalne 2012. Dziesięć projektów z Polski zostało uhonorowanych tym zaszczytnym tytułem. W gronie zwycięzców znalazły się: Czysta energia w Dolinie Zielawy, Hala Stulecia we Wrocławiu, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Przebudowa układu komunikacyjnego Jaworzna, Lamusownia w Krakowie, Stadion PGE Arena w Gdańsku, Gospodarcza Brama Śląska – I etap (Sosnowiec), Budowa przystani jachtowej w Sopocie, Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Opola. Plebiscyt jest inicjatywą organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji portalsamorzadowy.pl, mającą na celu pokazanie dobrych praktyk na rynku. Możemy śmiało powiedzieć, że wybrane projekty pokazują kierunek, w jakim będą zmierzać inwestycje komunalne w Polsce – powiedział Rafał Kerger, redaktor naczelny portalsamorzadowy.pl. W rankingu użytkowników portalu zwyciężyła inwestycja Czysta energia w Dolinie Zielawy, na którą głosowało ok. 10 tys. osób.

Fot. Top Inwestycje Komunalne 2012

Miks energetyczny Europy

15 maja odbyło się forum współpracy gospodarczej Europa-Chiny. Debatowano także o energetycznej mapie drogowej 2050 oraz o planach energetycznych Europy. Swoje stanowiska odnośnie do redukcji emisji CO2 zaprezentowali przedstawiciele krajów członkowskich UE. Rozmawiano też o planowanych projektach infrastrukturalnych w obszarze przesyłu gazu, energii i paliw płynnych.

Drugiego dnia kongresu odbyły się debaty poświęcone rynkowi nieruchomości komercyjnych, transportowi kolejowemu, europejskim korytarzom transportowym Północ-Południe. Paneliści dyskutowali także o finansach, samorządach oraz o sektorze bankowym UE. Aktualną sytuację finansową skomentowała Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej: Wzrost PKP w 2012 może być powyżej 3 proc. (…) Inflacja w kolejnych miesiącach powinna zwalniać. Może być podwyższona w czerwcu – przejściowo i punktowo w miastach – w których będzie się odbywało Euro 2012, ale mamy nadzieję, że to się nie rozleje na resztę kraju, i nie powinna przekroczyć poziomu ok. 4 proc. Sądzę, że na przełomie roku inflacja obniży się w okolice celu inflacyjnego.

Żeby wyjść z kryzysu obronną ręką

Na panelach poświęconych Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej podkreślano, że inwestycje przeprowadzone w Polsce w celu przygotowań do turnieju sprawiły, że w kraju zrealizowanych zostało wiele prac, które w najbliższych latach nie byłoby nawet rozpoczęte. Mimo że nadal nie zostały zakończone niektóre inwestycje, paneliści przypomnieli, że większość z nich będzie kontynuowana po Euro. Andrzej Bogucki, członek zarządu spółki PL. 2012, podczas panelu „Euro 2012 – wielki projekt biznesowy” zaznaczył, że to, z czego powinniśmy być najbardziej dumni to 4 nowoczesne i imponujące stadiony. Z kolei wiceprezydent Doniecka, Volkov Nikolay przedstawił przygotowania do Mistrzostw Europy z perspektywy Ukrainy, a przede wszystkim Doniecka. Nie ukrywamy, że organizacja Euro wymagała od nas wielkiego wysiłku, ale była też impulsem do rozwoju gospodarczego. Dzięki połączeniu wysiłków administracji rządowej i biznesu zdołaliśmy wykonać postawione przed nami zadania – mówił.

Trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego debatowano także o kryzysie liberalizmu. Przyczyną kryzysu była chciwość – stwierdził Józef Oleksy, prezes Rady Ministrów RP w latach 1995–1996. Żeby wyjść z kryzysu potrzeba nam fali uprzemysłowienia i to nie jest żaden socjalizm. W Polsce musimy podjąć działania nakierowane na tworzenie miejsc pracy – dodał Janusz Palikot, poseł na Sejm RP. Podczas sesji rozmawiano także o polityce w czasach trudnych reform i o kryzysie zaufania w relacji: państwo, społeczeństwo, gospodarka.

Z kolei podczas debaty „Budownictwo – prognozy koniunktury w budownictwie po roku 2012”, przypomniano, że już niedługo znacznie mniej środków pieniężnych będzie przeznaczanych na rozwój infrastruktury drogowej. Przedstawiciele dużych firm budowlanych uspokajali, że mimo nadciągającego kryzysu dla branży, nadzieję widzą w raczkującym jeszcze w Polsce Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, w branży energetycznej oraz kolejowej.

Źródło: KRN.pl | 2012-05-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajeminne nieruchomości na zamianękamienice na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Gliwickidomy na wynajem powiat M. Tychylokale użytkowe na wynajem gmina Jabłonkamieszkania na wynajem gmina Jodłownikmieszkania na sprzedaż w Wielkiej Wsidomy na sprzedaż w Stryjudomy na wynajem w Janówku

Deweloperzy

);