Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak wybrać inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Jak wybrać inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym?
Jak wybrać inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła, oszczędność energii i wysoki komfort. Jest to jednak możliwe tylko przy odpowiednim sterowaniu, które pozwala utrzymać temperaturę na stałym poziomie i unikać przegrzania oraz wychłodzenia pomieszczenia. Montaż tego typu ogrzewania trzeba więc koniecznie połączyć z inteligentnym sterowaniem, które odpowiada za energooszczędność inwestycji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając taki system.

Czym jest inteligentny system sterowania?

Inteligentny system sterowania wykorzystuje potencjał sterowania internetowego, który umożliwia budowę domowej sieci urządzeń (IoT – internet rzeczy). System ten odpowiada więc za współpracę poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci w całym budynku, takich jak ogrzewanie, oświetlenie czy elektronika domowa. Inteligentny dom (smart home) wykorzystuje zaawansowane systemy, które pozwalają zarządzać przestrzenią w wygodny i nowoczesny sposób.

Inteligentny system sterowania umożliwia zdalne zarządzanie i automatyzację kontroli temperatury w pomieszczeniach, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy systemy hybrydowe. Taki system stanowi połączenie zaawansowanych algorytmów i czujników temperatury oraz umożliwia integrację z urządzeniami inteligentnego domu. Użytkownik może więc programować system w taki sposób, by w pełni dostosować jego działanie do rytmu życia domowników.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym – na co zwrócić uwagę?

Aby korzystać ze wszystkich zalet inteligentnego systemu sterowania, trzeba poświęcić chwilę na wybór odpowiednich produktów. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym.

Algorytmy sterujące

Są to oprogramowania wbudowane w regulatory temperatury, które odpowiadają za zarządzanie poborem energii grzewczej. Algorytmy sterujące mają wpływ na efektywność sterowania, dlatego optymalnym wyborem będzie zaawansowany, stabilny, samouczący się algorytm sterowania impulsowego (TPI – Time Proportional and Integral). TPI na bieżąco przelicza czas pracy urządzenia na podstawie całek i uczy się zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło.  Oszczędności biorą się natomiast stąd, że ogrzewanie podłogowe jest tzw. ogrzewaniem niskotemperaturowym. Oznacza to, że piec pracuje na niższych temperaturach, co można porównać do ciągłej jazdy samochodem na ekonomicznym przełożeniu, która jest przeciwieństwem jazdy na wysokich obrotach i nagłego hamowania. Bardzo ważną cechą ogrzewania podłogowego jest jego bezwładność cieplna. Oznacza to, że podłoga/wylewka nagrzewa się stosunkowo długo, 1 stopnień na ok. 2 godziny i jeszcze wolniej się wychładza. Sprawia to, że tylko za pomocą odpowiedniego sterowania, które pulsacyjnie otwiera przepływy poprzez zaawansowane algorytmy, utrzymujemy temperaturę na stałym poziomie. W przeciwieństwie do histerezy, czyli najprostszego algorytmu dwupołożeniowego (włącz/wyłącz), TPI nie generuje przesterowań i zapewnia matematyczną dokładność w zakresie regulacji temperatury. W praktyce oznacza to oszczędność energii, niższe rachunki i wysoki komfort cieplny.

Rodzaj komunikacji

Wybór rodzaju komunikacji zależy od tego, na jakim etapie budowy jesteśmy w chwili wdrażania systemu sterowania ogrzewaniem. Do wyboru mamy komunikację przewodową i bezprzewodową. Na etapie budowy domu lub zaawansowanych prac remontowych możemy się zdecydować na położenie przewodów. W tym przypadku stosuje się regulatory podłączane bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Jeśli jednak nie mamy w planach większego remontu lub położenie przewodów jest niemożliwe, polecaną opcją są sterowniki bezprzewodowe, które można wzmocnić za pomocą repeaterów sieci. 

Dla systemów Zigbee komunikacja zawsze odbywa się za pośrednictwem sieci Zigbee, czyli bezprzewodowo. Poszczególne urządzenia różnią się jedynie tym, czy są zasilane na 230V (nie ma konieczności wymiany czy ładowania baterii — Seria Engo ONE 230V), czy zasila je bateria litowo-jonowa, ładowana poprzez USB C. 

Rozwiązania bezprzewodowe wyróżniają się wygodnym montażem i brakiem okablowania, a regulatory łączą się z systemem przez bramkę internetową ZigBee lub sieć Wi-Fi.

Protokół komunikacji

Do wyboru mamy trzy sposoby komunikacji zdalnej:

  • Wi-Fi – system komunikujący się w protokole Wi-Fi zapisuje powiązania między urządzeniami w zewnętrznej chmurze, dlatego przerwy w dostępie do internetu skutkują czasowymi przerwami w działaniu smart home (chyba że korzystamy z komunikacji przewodowej),
  • ZigBee – system oparty na protokole ZigBee zapewnia stabilne działanie również wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu,
  • MODBUS – jeden z najbardziej uniwersalnych protokołów komunikacyjnych w sieciach automatyki budynkowej i przemysłowej, który umożliwia dwukierunkowy przekaz informacji pomiędzy urządzeniami pracującymi w ramach tej samej sieci

Wymienione protokoły zapewniają otwartość na inne platformy automatyki typu smart home (np. aplikacja Engo Smart jest kompatybilna z produktami TUYA), co zwiększa możliwości w zakresie budowy inteligentnego domu i tworzenia własnej sieci złożonej z urządzeń pochodzących od różnych producentów. Dodatkową zaletą jest możliwość łatwej obsługi z poziomu wygodnej aplikacji mobilnej.

Jak znaleźć wsparcie w wyborze systemu sterowania?

Aby dopasować odpowiednie rozwiązanie do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych i technicznych, warto znaleźć wsparcie w wyborze systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym. Najlepiej zdecydować się na pomoc ekspertów, którzy specjalizują się w projektowaniu i wprowadzaniu na rynek produktów przeznaczonych do inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Jedną z takich firm jest ENGO Controls, która tworzy przystępne cenowo, łatwe w obsłudze i niezawodne rozwiązania dla domów typu smart.

Wsparcie ENGO Controls to m.in.:

  • zbadanie potrzeb klienta i dobór odpowiedniego sterowania do posiadanego systemu grzewczego,
  • pomoc w doborze niezbędnych składników systemu i optymalizacja kosztów,
  • wsparcie działu technicznego w czasie sezonu grzewczego (infolinia),
  • pewność wysokiej jakości,
  • 5-letnia gwarancja z możliwością wydłużenia do 7 lat,
  • prosta w obsłudze aplikacja mobilna do zdalnego sterowania urządzeniami smart,
  • kompatybilność Engo Smart z produktami TUYA.

Wybór inteligentnego sterowania ogrzewaniem podłogowym powinien być dobrze przemyślany i skonsultowany ze specjalistami – jest to bowiem rozwiązanie na wiele lat, dlatego naszym głównym celem powinno być dopasowanie systemu do własnego stylu życia i indywidualnych wymagań w zakresie codziennego komfortu.

Źródło: KRN.pl | 2024-11-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniahale i magazyny na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Olkuskidomy na wynajem powiat Gliwickidomy na sprzedaż gmina Radzanowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Kowiesydomy na sprzedaż w Annopolumieszkania na sprzedaż w Helenowie Pierwszymmieszkania na sprzedaż w Jankowo-Skarbowie

Deweloperzy

);