Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wiele rodzin. Przyczyną tego zjawiska może być niesprawna wentylacja, zbyt szczelne okna lub słabe ogrzewanie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym domownicy szybko poradzą sobie z nadmiarem wilgoci. W tym celu można udrożnić przewody wentylacyjne lub zastosować specjalne pochłaniacze. A jak zabezpieczyć łazienkę przed rozwojem pleśni?
Wilgoć w łazience - jak z nią walczyć?
Wilgoć w łazience nie pojawia się bez powodu. Pierwszymi objawami zgłaszanymi przez domowników najczęściej są oszronione szyby i zacieki na ścianach. Jeśli przyczyna problemu nie zostanie w porę wykryta i usunięta, to w pomieszczeniu może rozwinąć się grzyb, pleśń lub inne groźne dla zdrowia drobnoustroje.
Walkę z wilgocią należy rozpocząć od sprawdzenia drożności przewodów wentylacyjnych i szczelności okien. Te dwa elementy mają ogromny wpływ na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Przegląd wentylacji warto zlecić fachowcom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki czemu szybko pozbędą się wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku okien często wystarczy je jedynie odrobinę rozszczelnić poprzez odpowiednie dokręcenie śruby dociskowej.
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci?
Gdy pojawia się pleśń, trzeba ją szybko usunąć przy pomocy profesjonalnych detergentów. A jak zapobiec jej powstaniu? Rozwój drobnoustrojów można skutecznie zahamować poprzez:
- częste wietrzenie łazienki,
- niezamykanie drzwi w łazience,
- bieżące ścieranie wody z kabiny prysznica,
- zadbanie o właściwą temperaturę w pomieszczeniu,
- stosowanie pochłaniaczy wilgoci.
Jeśli w łazience ma być sucho, to warto zamontować w niej grzejnik drabinkowy o odpowiedniej mocy. Doskonałe efekty można osiągnąć również
z dobrymi pochłaniaczami wilgoci, które zawierają specjalne substancje chemiczne absorbujące parę wodną.
Pochłaniacz warto postawić w pobliżu umywalki lub na półce, która znajduje się blisko źródła wody.
Gdzie najczęściej gromadzi się wilgoć i jak ją usunąć?
Wilgoć w łazience może się gromadzić w między szafkami,
półkami pod prysznic lub wnikać głęboko w ściany.
Najlepszym sposobem na usunięcie mokrego osadu będzie dokładne wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni i zabezpieczenie jej dedykowanymi detergentami. W przypadku pleśni pracę powinno się wykonywać w rękawiczkach ochronnych i maseczce, aby nie wdychać toksycznych oparów.
Jeśli domownicy chcą skutecznie pozbyć się wilgoci, to muszą zadbać o to, aby w miejscach podatnych na jej występowanie nie gromadził się nadmiar wody. Dodatkowo w małej łazience nie powinno się suszyć prania, a na czas kąpieli warto otworzyć okno, żeby wpuścić do środka świeże powietrze.
Od jakości powietrza w łazience może zależeć zdrowie i samopoczucie domowników. Nadmiar wilgoci w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do rozwoju pleśni, dlatego warto przeciwdziałać temu zjawisku. Regularne wietrzenie pomieszczenia, udrożnienie wentylacji i zastosowanie wydajnych pochłaniaczy wilgoci to proste rozwiązania, które szybko przynoszą zaskakująco dobre rezultaty.
Źródło: KRN.pl | 2023-02-24
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)