Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak ustawić głowicę termostatyczną w grzejniku?

jak-ustawic-glowice-termostatyczna-w-grzejniku
Jak ustawić głowicę termostatyczną w grzejniku?

Comiesięczne opłaty rujnują Twój budżet? Zastanawiasz się, czy da się w jakiś sposób obniżyć opłaty za rachunki? Pora poszukać skutecznego rozwiązania, które zrównoważy koszta. Jednym z nich może być poprawnie ustawiona głowica termostatyczna. Jak ona działa i w jakim celu się jej używa?

Z tego artykułu dowiesz się, jak ustawić głowicę termostatyczną w grzejniku, by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Oprócz tego dowiesz się, jaka temperatura jest najkorzystniejsza i ile stopni powinno być w poszczególnych pomieszczeniach.
 

Głowica termostatyczna – co to jest i jak ona działa?

 
Głowica termostatyczna jest niewielkim pokrętłem, który zwykle możemy zauważyć z jednego boku grzejnika. Przeważnie ma biały kolor, mieści się w dłoni, a dodatkowo możesz zauważyć nadrukowane na niej numerki. Do czego służy? Mówiąc wprost, jest przydatna wtedy, gdy chcemy wyregulować temperaturę w danym pomieszczeniu.
 
We wnętrzu tego niewielkiego urządzenia znajduje się specjalna substancja o konsystencji cieczy bądź gazu. Pod wpływem temperatury zmienia się jej objętość. Wówczas – w zależności od tego, czy w pomieszczeniu robi się cieplej, czy chłodniej – wspomniana substancja odpowiednio rozszerza się lub kurczy. Tym sposobem ciecz bądź gaz może otwierać lub blokować zawór przygrzejnikowy tak, by regulować jego przepuszczalność.
 

Jaka temperatura w domu jest najlepsza?

 
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu jest niezbędna, by móc komfortowo spędzać w nim czas. Nie może być ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło. W przypadku pomiarów termometrem żadna skrajność nie jest dla nas zdrowa. Ile więc stopni powinno być w naszym domu?
Tak naprawdę, wszystko zależy od pomieszczenia. Zwykle w przestrzeniach, w których spędzamy wiele czasu w ciągu dnia – takich, jak salon czy pokój dziecka – idealna temperatura powinna wynosić ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Aby osiągnąć takie ciepło, najlepiej ustawić głowicę termostatyczną na poziom 3-3,5.
 
Ok. 20-22 stopni to wartości, które raczej nikogo nie zdziwią. Zaskoczyć może natomiast rekomendowana przez specjalistów temperatura optymalna w sypialni. Gdy śpimy, termometr powinien bowiem wskazywać ok. 16-18 stopni Celsjusza – to idealny poziom, umożliwiający komfortowy, zdrowy sen. Aby osiągnąć taką temperaturę, wystarczy ustawić termostat na 2-2,5. Z kolei najwyższej temperatury potrzebujemy zwykle w łazience – tam może ona dochodzić nawet do 24 stopni. Na termostacie ustawiamy wówczas cyfrę 4.
 
Co z pozostałymi pomieszczeniami, jak kuchnia czy przedpokój? W tych miejscach powinna wystarczyć nam temperatura nie wyższa niż 19 stopni. Głowica termostatyczna na umiejscowionym tam grzejniku powinna wskazywać poziom ok. 2,5. Z kolei w pomieszczeniach typu spiżarnia czy garaż na ogół nie jest nam potrzebne ciepło. Tam zdecydowanie wystarczy, by temperatura wynosiła ok. 16 stopni Celsjusza. Na termostacie należy więc ustawić poziom 2.
 
Oczywiście poprawne ustawienie termostatu nie sprawi, że w danym pomieszczeniu od razu uzyskasz pożądaną temperaturę. W zależności od tego ile stopni Celsjusza miało powietrze w chwili ustawiania termostatu, w skrajnych przypadkach może to zająć nawet 1-2 godziny.
 

Jak ustawić termostat, by zaoszczędzić?

 
Czy można zaoszczędzić trochę pieniędzy dzięki poprawnemu ustawieniu głowicy termostatycznej? Okazuje się, że tak! Przede wszystkim należy kierować się wspomnianymi w poprzedniej części tekstu rekomendacjami dotyczącymi odpowiedniej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Nie powinniśmy się przegrzewać – nie jest to ani zdrowe, ani opłacalne. Obniżenie temperatury o choćby 1 stopień Celsjusza może przełożyć się na niższe rachunki za ogrzewanie. Z tego też powodu nie warto nagle przekręcać głowicy termostatycznej o parę poziomów. Zanim odczujesz zmianę temperatury na docelową, z pewnością minie wiele minut. Tymczasem może okazać się, że wybrana temperatura jest dla Ciebie zbyt wysoka i konieczne będzie ponowne „przykręcenie” termostatu.
 

Jaką głowicę termostatyczną wybrać?

 
Wśród najpopularniejszych producentów głowic termostatycznych wymienić warto z pewnością marki takie, jak Danfoss, Schlosser, Herz, Ferro czy Honeywell. Dla przykładu głowica termostatyczna Danfoss ma siłownik wypełniony gazem, znajdującym się wewnątrz termostatu. Producent zapewnia, że przewagą gazu nad cieczą jest to, siłownik taki reaguje bardzo szybko. Może się to przełożyć na niższe rachunki – jest to bowiem rozwiązanie pozwalające na oszczędność energii.
 
Warto wiedzieć, że głowicę kupujemy z niezbędnymi do montażu i użytkowania akcesoriami. Pytając sprzedawcę o termostat, nabędziesz zatem pełen zestaw termostatyczny. Zwykle w jego skład wchodzi zawór termostatyczny z nastawą wstępną, zawór odcinający (powrotny) oraz właśnie głowica termostatyczna. To niezbędne elementy, które pozwalają na sprawny montaż systemu regulacji dopływu ciepła do grzejnika.
 

Dzięki takiemu rozwiązaniu w sezonie zimowym nie jesteśmy zatem skazani na wysokie rachunki. Wystarczy odpowiednio wyregulować temperaturę w pomieszczeniu i nie dopuszczać do nadmiernego przegrzania powietrza. To pozytywnie wpłynie nie tylko na wysokość opłat za ogrzewanie, ale i na zdrowie mieszkańców. 

Źródło: KRN.pl | 2022-12-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdomy do kupieniahale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Ostrołękalokale użytkowe na wynajem powiat Kluczborskimieszkania na sprzedaż gmina Słupcadomy na wynajem gmina Radominmieszkania na wynajem w Kościankadomy na wynajem w Łukówcumieszkania na wynajem w Lubieniu Kujawskim

Deweloperzy

);