Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak ustalić wartość nieruchomości?

jak-ustalic-wartosc-nieruchomosci
Jak ustalić wartość nieruchomości?

Planujesz sprzedać dom, ale nie jesteś pewien, jaką powinieneś podać cenę? Otrzymałeś mieszkanie w spadku i zastanawiasz się, ile jest obecnie warte? Odpowiedzi na te pytania otrzymasz po przeprowadzeniu wyceny danego lokalu. W zależności od tego, z jakiego powodu chcesz sprawdzić wartość nieruchomości, masz cztery możliwości.

Pierwszą z nich jest rzeczoznawca majątkowy, drugą – internetowe kalkulatory wycen, trzecią – ogłoszenia na portalach mieszkaniowych, a czwartą – pośrednik nieruchomości.
 

Operat szacunkowy sporządzany przez rzeczoznawcę

Operat szacunkowy sporządzony w formie pisemnej przez rzeczoznawcę majątkowego jest dokumentem urzędowym. Rzeczoznawca majątkowy ma dostęp do bazy aktów notarialnych, która pozwala mu na dokonanie precyzyjnej analizy cen transakcyjnych, jakie osiągane były dotychczas w zbliżonych warunkach. W zdecydowanej większości operatów szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych wykorzystuje się podejście porównawcze, metodę porównywania parami. Jest to najprostsza i najczęściej stosowana metoda wyceny. Inne możliwe opcje to podejście dochodowe, kosztowe, odtworzeniowe i mieszane (w tym przypadku stosuje się metodę pozostałościową, kosztów likwidacji lub wskaźników szacunkowych gruntów).
Wycena przeprowadzona przez rzeczoznawcę jest bardzo dokładna. Rzeczoznawca poprzedza ją dokładnym zbadaniem stanu prawnego nieruchomości – robi oględziny, wykonuje dokumentację zdjęciową, dokładnie zapoznaje się ze standardem mieszkania. Takie wyceny przeprowadza się głównie przy spadkach, darowiznach, podziale majątku, otrzymaniu kredytu, wszędzie tam, gdzie jest potrzebny ten dokument. 
 

Kalkulator internetowy 

Kalkulator jest narzędziem służącym pośrednikom do wyznaczania szacunkowej ceny ofertowej nieruchomości. Wyceny uzyskiwane są na podstawie bazy około 3 milionów ofert zamieszczanych na portalach w ciągu zazwyczaj czterech ostatnich lat. Jest to dobre narzędzie dla agentów oraz doradców rynku nieruchomości, rzeczoznawców majątkowych i banków. Kalkulator jednak nie może w pełni ocenić wnętrza naszej nieruchomości. To, co dla kogoś będzie wysokim standardem wykończenia, dla innej osoby będzie wykończeniem studenckim.
 

Wycena mieszkania na podstawie ogłoszeń na portalach

Ta metoda niesie za sobą najwięcej błędów, które są podyktowane głównie naszą opinią o własnym mieszkaniu. Jeśli  znajdziemy na portalu mieszkania w naszej okolicy i zastosujemy metodę porównań, to okaże się, że nasze mieszkanie jest najlepsze! Piszę o tym w taki sposób, ponieważ każdy z nas jest w jakimś stopniu przywiązany do swojego „M”. Dlatego nawet, jak w bloku obok jest mieszkanie o zbliżonym metrażu na podobnym piętrze, z taką samą ekspozycją na słońce i w cenie 10 tys. zł za mkw.,  to przecież nasze mieszkanie jest ładniejsze, więc chcemy wystawić je po cenie 11 tys. zł za mkw.  Niestety, jest to dość powszechna metoda. Ta spirala zawyża ceny do tak zwanej „ceny marzeń”, a finalnie, w procesie negocjacji między stronami, cena końcowa jest znacznie niższa. 
 

Wycena pośrednika 

Dobry pośrednik jest źródłem wiedzy i kopalnią informacji. On wie, jak wiele różnych czynników wpływa na rzeczywistą wartość nieruchomości. Przy wycenie uwzględnia on lokalizację, typ budynku (czy to np. blok, czy kamienica), rok budowy, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, układ mieszkania, piętro położenia lokalu, liczbę pięter w budynku, obecność windy, standard wykończenia, balkon/taras, ekspozycję na słońce, miejsce postojowe (w garażu czy na zewnątrz), piwnicę, komórkę lokatorską i wysokość czynszu. W przypadku domów lub gruntów dobry pośrednik powinien potrafić czytać ze zrozumieniem plany zagospodarowania terenu. To pozwala sprawdzić, co można zrobić na danej działce. Natomiast w przypadku wprowadzenia nowego planu pośrednik powinien doradzić właścicielowi, aby ten wstrzymał się ze sprzedażą, ponieważ za 6 miesięcy wartość jego działki wzrośnie trzykrotnie.
 

Podsumowując

Każda z tych wycen może się od siebie różnić. Najbliżej realnej wyceny będzie rzeczoznawca majątkowy oraz pośrednik, ale trzeba pamiętać, że kwota, która wyjdzie przy tych czterech metodach, zawsze będzie inna od tej, którą finalnie zapłaci strona kupująca.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-04-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Stargardzkidomy na sprzedaż powiat Olkuskidomy na sprzedaż gmina Szczytnamieszkania na wynajem gmina Żyrakówmieszkania na sprzedaż w Wysoki Małedomy na wynajem w Jeziorniemieszkania na sprzedaż w Bratkowie

Deweloperzy

);