Do niedawna domki letniskowe kojarzyły się nam z wysoką ceną za budowę oraz podobnie wysokimi kosztami bieżącej eksploatacji. Sam koszt wzniesienia domu murowanego, nawet tego, w którym planowało się przebywać tylko w okresie letnim, był niezwykle wysoki. Nie bez powodu tego typu obiektów było na krajowym rynku bardzo niewiele. Teraz jednak coraz chętniej decyduje się na drewniane modele. Jak przygotować drewniany domek letniskowy na zimę? To pytanie, na które powinien znać odpowiedź każdy właściciel.
Czym jest domek letniskowy i jakie ma zalety?
- Możliwość postawienia go na wybranej przez siebie działce – opcja nieskrępowanego wypoczynku na działce wybranej przez samego siebie jest ogromną zaletą. Można wybrać np. taką leżącą przy ulubionym jeziorze lub u zbocza gór czy też bardzo oddaloną od innych zabudowań, m.in. niedaleko szlaku turystycznego.
- Łatwość budowy – współczesne domki letniskowe można wznieść w jeden tydzień od chwili jego zakupu i wykonania fundamentów. To ogromna zaleta, która jest zupełnym odstępstwem od ogólnie przyjętej reguły, czyli domów murowanych, których wzniesienie trwa minimum kilka miesięcy ciężkiej pracy.
- Możliwość decydowania o wszystkich elementach konstrukcyjnych – większość producentów domków letniskowych ma w swojej ofercie minimum kilka modeli. Mogą się różnić konstrukcją, zastosowaniem, liczbą pokoi czy metrażem.
Jak przygotować drewniany domek letniskowy na zimę?
- Woda, zwiększając swoją objętość po zamarznięciu, może zniszczyć wiele elementów instalacyjnych, w tym rur, których wymiana bywa bardzo kosztowna. Warto zatem spuścić całą wodę z układu i zamknąć jej dopływ przed domkiem.
- Wilgotność powietrza – brak ogrzewania równa się podwyższeniu poziomu wilgoci we wnętrzu, szczególnie w przypadku niezbyt suchych zim i jesieni. Warto w takiej sytuacji dokładnie usunąć całą zalegającą wodę we wnętrzu, np. spod prysznica lub ogólnie z toalety, a także wynieść śmieci i okryć najdelikatniejsze meble szczelną folią. W ten sposób można uniknąć zapachu stęchlizny lub rozwoju grzybów i pleśni.
- Włamania – zabezpieczenie domku letniskowego na zimę sprowadza się nie tylko do zadbania o porządek czy zakręcenia kurków z wodą, lecz także do ochrony majątku przed wielbicielami cudzej własności. Niestety, warto wiedzieć to na samym wstępnie, nie da się ochronić przed włamywaczami w stu procentach. Niektórzy poświęcą na włamanie nawet kilka godzin, a już w szczególności, gdy domek nie jest w ogóle chroniony. Warto zastosować antywłamaniowe drzwi i okna, zainstalować system monitoringu i alarmu, a czasami skorzystać z usług zewnętrznej firmy ochroniarskiej.
- Konstrukcja – niekorzystne warunki pogodowe działają na dosłownie cały domek, również na zewnątrz. Producenci oczywiście dobrze zabezpieczają drewno przed zniszczeniem wskutek działania niskiej temperatury, mrozu, chłodu i śniegu, lecz powłoki po pewnym czasie się zużywają, a funkcje zabezpieczające tracą na swojej efektywności. W takim przypadku warto odnowić je i np. nałożyć nowy impregnat.
Zabezpieczenie domku letniskowego na zimę – o tym musisz pamiętać
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)