Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak po trzech kwartałach 2020 wygląda sytuacja na rynku budownictwa?

Dynamika powstawania nowych mieszkań w IIII kw. wyniosła 107,7 proc.
Dynamika powstawania nowych mieszkań w IIII kw. wyniosła 107,7 proc.

Według najnowszych danych GUS-u rynek budownictwa w Polsce w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku notował spadki r/r w niemal każdej gałęzi. Jedynym obszarem, w którym wystąpiły wzrost, było budownictwo mieszkaniowe. Dynamika powstawania nowych mieszkań w rozpatrywanym okresie wyniosła bowiem 107,7 proc.

Budownictwo mieszkaniowe w fazie wzrostu

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. oddano do użytkowania 156 954 lokale mieszkalne, których łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 13 908,2 tys. mkw. Oznacza to, że liczba wybudowanych mieszkań wzrosła o 7,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku, a wzrost powierzchni użytkowej wyniósł 6,7 proc. r/r. Średnia wartość powierzchni użytkowej przypadającej na jedno mieszkanie wyniosła 88,6 mkw., co stanowiło 0,9 proc. spadek w stosunku do roku 2019. Największą powierzchnią cechowały się mieszkania indywidualne (średnio 143,3 mkw.), a najmniejszą te o charakterze socjalnym (średnio 50,8 mkw.).

W trzech kwartałach 2020 r. wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego w Polsce wyniósł 4,1. Najwięcej nowych mieszkań powstało w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz dolnośląskim. Mieszkania oddane do użytkowania w danych regionach stanowiły odpowiednio 21,1 proc., 10,6 proc. oraz 9,9 proc. wartości krajowej.

 

Rosnąca liczba mieszkań na sprzedaż lub wynajem

W analizowanym okresie największa liczba inwestycji została zrealizowana przez deweloperów. Wybudowali oni 64,8 proc. wszystkich nowo oddanych lokali mieszkalnych, podczas gdy inwestorzy indywidualni 33,5 proc. Przewaga tych drugich była widoczna tylko w trzech województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim. Łącznie wydano pozwolenia na budowę 192 400 mieszkań, czyli o 4,4 proc. mniej niż przed rokiem. Przeciętny czas trwania budowy od momentu jej rozpoczęcia do zakończenia skrócił się natomiast o 0,5 miesiąca r/r i wyniósł 38,9 miesiąca.

Ponadto, w ciągu trzech kwartałów 2020 r. (w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim) zwiększyła się liczba mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wzrost ten wyniósł 2,2 proc. Największy ich odsetek odnotowano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim (odpowiednio 76,8 proc., 75,7 proc. oraz 74,3 proc. całości). Z kolei we wszystkich pozostałych formach budownictwa wystąpiły spadki.

 

Mieszkania oddane do użytkowania według form budownictwa Źródło: Raport GUS-u

 

Jakie zmiany zaszły w budownictwie budynków niemieszkalnych?

Pierwsze trzy kwartały 2020 r. były czasem spadków w budownictwie budynków niemieszkalnych. Do eksploatacji zostało przekazanych 16 666 nowych powierzchni, a rozbudowie uległo 2031, co oznaczało odpowiednio 1,8 proc. i 13,5 proc. mniej niż w roku poprzednim. Wśród nich przeważały budynki przemysłowe i magazynowe, które stanowiły 49,3 proc. całości. Największą łączną powierzchnię miały obiekty w województwie mazowieckim (2483,4 tys. mkw.), a najmniejszą te zlokalizowane na Lubelszczyźnie (184,9 tys. mkw.).

 

Struktura powierzchni użytkowej budynków niemieszkalnych oddanych do użytkowania w I-III kwartale 2020 roku Źródło: Raport GUS

 

Sytuacja w poszczególnych formach budownictwa

Trzy pierwsze kwartały 2020 r. przyniosły spadki w niemal wszystkich formach budownictwa budynków niemieszkalnych. Oddanych do użytkowania zostało 378 nowych obiektów biurowych, czyli o 10,6 proc. mniej niż przed rokiem. Podobnie było w przypadku budynków handlowo-usługowych oraz przemysłowych. Tu spadki wyniosły odpowiednio 7,0 proc. oraz 6,0 proc. r/r. Nieco lepiej wyglądała sytuacja w przypadku powierzchni magazynowych. W ujętym w raporcie GUS-u okresie oddanych do użytkowania zostało 1729 obiektów, co stanowiło spadek o wartości 1,9 proc.

Od stycznia do września 2020 r. zostały wydane 22 256 pozwolenia na budowę budynków niemieszkalnych, czyli o 12,5 proc. mniej niż przed rokiem. Najwięcej z nich dotyczyło budynków przemysłowych oraz magazynowych (44,2 proc.), pozostałych budynków niemieszkalnych (22,6 proc.) oraz budynków handlowo-usługowych (12,3 proc.). Ponadto, w rozpatrywanym okresie wydano pozwolenia na budowę 36 862 obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem.

 

 

 


 

Źródło: KRN.pl | 2020-12-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajem powiat Warszawski zachodnimieszkania na sprzedaż powiat M. Ruda Śląskalokale użytkowe na wynajem gmina Zambrówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Ustronie Morskiemieszkania na sprzedaż w Wygonowiedomy na wynajem w Julianowie Raduckimdomy na sprzedaż w Nowym Kałęczynie

Deweloperzy

);