Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrza – praktyczne wskazówki

Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrza – praktyczne wskazówki
Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrza – praktyczne wskazówki

Przy wykańczaniu wnętrza istotne jest zwrócenie uwagi na kolor podłóg czy ścian. Niepozornym, ale istotnym elementem wykończenia jest również listwa przypodłogowa. Cokoły maskują szczelinę dylatacyjną, chronią powierzchnię ściany przed wilgocią podczas zmywania podłogi, ukrywają kable od sprzętów RTV oraz maskują nieestetyczne łączenia ścian i podłogi. Obok funkcji praktycznych listwy przypodłogowe harmonijne łączą ścianę z podłogą, dlatego powinny zostać dobrane z uwzględnieniem stylu wykończenia i kolorystyki wnętrza. Niewłaściwie dopasowane rzucają się w oczy i psują wygląd pomieszczenia.

Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to element wykończenia różny pod względem kolorystyki, kształtu i wysokości. Jeśli chodzi o trwałość oraz przeznaczenia listew do konkretnych pomieszczeń znaczenie ma materiał wykonania:

  • Listwy przypodłogowe PVC – dużą zaletą listew z polichlorku winylu jest przystępna cena. To również materiał o estetycznym wyglądzie oraz dostępny w licznych wariantach kolorystycznych. Dlatego są one odpowiednie do wszystkich pomieszczeń. Wadą listew PVC jest podatność na uszkodzenia mechaniczne.

  • Listwy przypodłogowe MDF – bardziej eleganckie elementy z tworzywa sztucznego. To listwy minimalistyczne, estetyczne oraz zwykle odporne na wilgoć, dlatego są zalecane do nowoczesnych wnętrz z podłogami z paneli lub parkietami z drewna.

  • Listwy przypodłogowe drewniane – droższe, natomiast trwałe i eleganckie. Drewniane cokoły są olejowane lub lakierowane, dlatego występują w licznych odcieniach. Podłogi i listwy z drewna dobrze komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w koncepcji tradycyjnej i nowoczesnej. Minusem jest wyższa cena listew drewnianych w stosunku do odpowiedników wykonanych z PVC i MDF.

 

Wysokość cokołów przypodłogowych

Obok materiału wykonania i koloru, listwy przypodłogowe różnią się wysokością. Cokoły mogą być bardzo cienkie, kilkucentymetrowe lub wyższe o wysokości nawet kilkunastu centymetrów. Warto ten ostatni aspekt dobrać względem wysokości pomieszczenia:

  • pomieszczenia o standardowej wysokości i niższe (do 260 cm) – zaleca się listwy do 8 cm. Niższe cokoły sprawdzą się przy mniejszym pomieszczeniu i ciemnej podłodze;

  • wysokie pomieszczenia (powyżej 260 cm) – zaleca się listwy powyżej 10 cm, najlepiej w kolorze zbliżonym do barwy ścian.

Znaczenie ma też charakter i przeznaczenie pomieszczenia. W salonach i sypialniach można stosować wyższe listwy. Zwłaszcza w celu wykorzystania cokołów do schowania pasków LED, które stanowią ciekawą dekorację, tworzącą wyjątkowy klimat we wnętrzu. Głównie ze względów bezpieczeństwa niższy cokół sprawdzi się w sypialniach dzieci, zwłaszcza najmłodszych i bawiących się na podłodze.

 

Kolor listew w pomieszczeniu – jak dobrać do ścian i podłogi?

Wybór cokołów musi uwzględniać kolor i rodzaj zastosowanych podłóg. Przy parkietach drewnianych również listwy przypodłogowe powinny być wykonane z naturalnego materiału, najlepiej w odcieniu podłogi. Pozwoli to uzyskać spójny efekt i w tym kontekście warto stosować też produkty jednego producenta. Dobór listew pod kolor podłogi to najbezpieczniejsze rozwiązanie i zabieg, który optycznie powiększa pomieszczenie.

Przy nietypowym wybarwieniu podłogi, jeżeli nie można dobrać identycznych listew, najbezpieczniej zastosować cokoły w kolorze białym. To uniwersalna barwa, która będzie pasowała niezależnie od rodzaju podłogi. W przeciwieństwie do cokołów w kolorze parkietu – listwy białe wyraźnie oddzielają dwie płaszczyzny – podłogę od ściany – i stanowią element dekoracyjny wnętrza. Są one różnorodne pod względem materiału wykonania (PVC, MDF, drewno), wzorów i rozmiarów.

 

Rzadziej listwy przypodłogowe dobiera się pod kolor ścian. Cokoły zlewające się z odcieniem przegród nie stanowią wówczas samoistnego elementu dekoracyjnego, ale mogą optycznie podwyższyć pomieszczenie. Jeszcze rzadziej cokoły przypodłogowe dobiera się względem koloru stolarki drzwiowej, najbezpieczniej w odcieniu drzwi, szczególnie jeżeli ościeżnica ma odcień podłogi. Zastępczo, natomiast tylko do ramy, dla uzyskania spójnegoefektu wizualnego zastosować można opaski maskujące montowane na ościeżnice.

Odpowiednio dopasowane listwy przypodłogowe

Bezsprzecznie listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia wnętrz. Cokół ogranicza ryzyko zabrudzenia ściany, pozwala zamaskować kable oraz ukrywa nieestetyczne połączenie ścian i podłogi. Natomiast obok aspektów praktycznych na listwy przypodłogowe warto spojrzeć również pod względem walorów wizualnych. Zwłaszcza że odpowiedni cokół nie tylko dopełnia wnętrza, ale w zależności od oczekiwanego rezultatu pozwala na optyczne powiększenie powierzchni lub jej podwyższenie. Może też wręcz przeciwnie – domknąć przestrzeń i sprawić, że stanie się ona bardziej przytulna.

Źródło: Artykuł sponsorowany | 2023-12-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajemdomy na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Płockimieszkania na wynajem powiat Żnińskidomy na sprzedaż gmina Przywidzlokale użytkowe na wynajem gmina Perzówdomy na wynajem w Święcku Wielkimmieszkania na sprzedaż w Budach Ciepielińskichmieszkania na sprzedaż w Grodzisku

Deweloperzy

);