Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to bez wątpienia duża i bardzo kosztowna inwestycja. Aby zamieszkać w nowym M oczywistym jest, że najpierw należy je wykończyć. Prace remontowo-wykończeniowe choć wiążą się z mniejszym nakładem finansowym, potrafią nadwyrężyć budżet domowy. Czy możliwa jest optymalizacja tych kosztów?
Obliczając koszt wykończenia mieszkania, należy wziąć pod uwagę dwa najważniejsze czynniki – ceny materiałów oraz wykonania poszczególnych usług przez fachowców. Czasem udaje się znaleźć jedną ekipę remontowo-wykończeniową, która kompleksowo zajmuje się nieruchomością, innym razem konieczne staje się zatrudnienie kilku niezależnych osób lub zespołów.
Mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli jakie?
Większość kupców nabywających mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymuje lokal w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Problemem może być fakt, że nie istnieją jasno i szczegółowo ustalone standardy tego typu nieruchomości, konieczne jest więc zapoznanie się z zapisami umowy i sprawdzenie podczas odbioru, czy wszystkie punkty zostały wypełnione.
Najczęściej mieszkanie w stanie deweloperskim posiada:
-
instalację wodno-kanalizacyjną,
-
instalację grzewczą i wentylacyjną oraz zamontowane grzejniki,
-
instalację elektryczną,
-
wylewkę na podłodze,
-
otynkowane i przygotowane do malowania ściany,
-
drzwi wejściowe i okna.
Są to więc jedynie podstawowe prace wykończeniowe – cała reszta pozostaje na głowie nowego właściciela. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ gwarantuje niemal pełną swobodę w aranżacji wnętrza, z drugiej jednak wymaga sporych nakładów finansowych, a także kreatywności.
Nieruchomość wykończona pod klucz – czym się różni?
Alternatywą dla mieszkania w stanie deweloperskim jest lokal wykończony pod klucz. Oprócz wyżej wymienionych prac obejmuje on również malowanie ścian, montaż paneli lub parkietu oraz płytek podłogowych, glazurowanie, montaż armatury łazienkowej, mebli przeznaczonych do zabudowy i gniazdek elektrycznych.
Tego typu wykończenie często jest wybierane przez osoby, którym zależy na szybkiej zmianie adresu i nie chcą tracić czasu na prace wykończeniowe. Jest to wygodne rozwiązanie oferowane przez wielu deweloperów. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że ostateczna cena takiego mieszkania zostanie powiększona o koszt wszystkich wykonanych prac.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Zdecydowana większość osób kupuje jednak nieruchomości w stanie deweloperskim. Oznacza to, że przed przeprowadzką konieczne będzie wykonanie wielu dodatkowych prac. Ich koszt uzależniony jest od:
Pierwszym etapem jest zazwyczaj położenie gładzi i malowanie ścian, kolejnym wykańczanie podłóg, układanie paneli, kafelków itp. Ceny tego typu materiałów są bardzo zróżnicowane –tanie farby ścienne można kupić już za kilkanaście złotych za litr, natomiast za produkty z górnej półki trzeba zapłacić kilka razy więcej. Zawsze jednak potrzebną ilość wylicza się w oparciu o metraż mieszkania, co oznacza, że im jest ono większe, tym wyższy poniesiemy koszt.
Do ceny materiałów należy doliczyć koszt tzw. robocizny. Niestety cena tego typu prac – tak, jak i materiałów wykończeniowych – w ostatnim czasie poszła w górę. Za tynkowanie, malowanie, układanie paneli czy prace związane z elektryką trzeba dziś zapłacić nawet dwa razy więcej, niż 2-3 lata temu.
-
układanie paneli – od 40 zł/ mkw.
-
układanie podłogi drewnianej – od 55 zł/mkw.
-
układanie płytek ceramicznych – od 60 zł/mkw.
-
montaż drzwi wewnętrznych – od 250 zł za sztukę.
Co generuje dodatkowy koszt?
Dużym wydatkiem jest także wykończenie łazienki i kuchni. Ostateczna cena zależy od jakości oraz ilości wybieranych sprzętów. Z niektórych z nich możemy zrezygnować, inne, jak np. umywalka, wanna lub prysznic czy sedes muszą znaleźć się na liście zakupów.
Sporym kosztem jest także wykończenie kuchni – za nowoczesny sprzęt AGD, w skład którego wchodzą lodówka, płyta indukcyjna, piekarnik czy zmywarka trzeba zapłacić łącznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Na co zwrócić uwagę i jak skutecznie zmniejszać koszty?
Optymalizacja kosztów podczas wykańczania mieszkania jest możliwa. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest wybór nieco tańszych materiałów. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że mogą mieć one gorszą jakość, a co za tym idzie, będą szybciej wymagały naprawy, czy wymiany. Warto też szukać promocji, które często pojawiają się w sklepach budowlanych i pozwalają na zakup farb, lakierów czy materiałów z górnej półki w atrakcyjnych, czasem nawet o kilkadziesiąt procent niższych cenach.
Dodatkowo warto wziąć pod uwagę wykonanie części prostych czynności takich, jak np. malowanie czy przykręcanie gniazdek samodzielnie. Obniży to koszt pracy ekipy remontowej. Skomplikowane prace – montaż armatury łazienkowej, układanie paneli czy płytek – lepiej pozostawić fachowcom.
Czy prace wykończeniowe można finansować kredytem?
Osoby, które nie mogą samodzielnie sfinansować wykończenia mieszkania, mogą zdecydować się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub zakupy na raty. Innym rozwiązaniem jest powiększenie kredytu hipotecznego o kwotę wykończenia. W takiej sytuacji konieczne jest wykazanie wyższej zdolności kredytowej.
Źródło: KRN.pl | 2023-02-16
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (1)
lanka ⋅ 26-04-2023 | 12:21
remont mieszkania czy domu, to teraz nie ma znaczenia bo i tak czy tak jest drogo. poczytałam teraz trochę na ten temat:ocieplamyzycie. pl/budowa/tanie-budowanie-rozmowa-o-oszczedzaniu-na-materialach- budowlanych/ i mam swoje przemyślenia, może się uda iść zgodnie z planem